Jarní salát s kuřecím masem
Slunce svítí, všechno – včetně našeho talíře – kvete a s teplejším počasím přichází i chuť na lehčí jídla, kterým jarní salát s kuřecím masem bezpochyby je. Květen je navíc měsícem spousty dobré zeleniny. Kromě ledového a hlávkového salátu nebo baby špenátu dozrávají i ředkvičky, kedlubny a chřest.
Doba přípravy: 30 minut
2 porce
Ingredience:
2 ks kuřecích prsou
1 svazek ředkviček
2 hrsti polníčku
2 hrsti lístků červené řepy
1 den starý rohlík
2 vejce
200 g bílého jogurtu
1 stroužek česneku
4 plátky slaniny
1 lžíce dijonské hořčice
1 lžíce másla
1 lžíce olivového oleje
1 lžíce vinného octa
4 snítky tymiánu
2 snítky rozmarýnu
sůl
čerstvě mletý pepř
Postup přípravy:
1. Na dresink smíchejte jogurt, hořčici, olivový olej, vinný ocet a prolisovaný stroužek česneku. Osolte a opepřete dle chuti.
2. V míse smíchejte pokrájené ředkvičky, proprané ředkvičkové listy, polníček a listy červené řepy. Zalijte připraveným dresinkem.
3. Na pánvi nechte rozpustit máslo. Opečte na něm osolená a opepřená kuřecí prsa spolu s rozmarýnem a tymiánem.
4. Vejce uvařte natvrdo, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky.
5. V troubě opečte plátky slaniny a na kostičky nakrájený rohlík. Dejte pozor, aby se vám krutony nespálily.
6. Na salátovou směs naskládejte slaninové plátky, vejce, nakrájená kuřecí prsa a zasypte krutony.
Tip: Pokud si budete chtít salát dozdobit, můžete sáhnout po lipovém květu nebo pampeliškách.
Tip: Kvalitních jogurtů se u nás vyrábí spousta, a tak má Klasu Jihočeský bílý jogurt Agro-la, BOHEMILK selský jogurt nebo jogurt bílý smetanový, jogurt bílý od Brazzale Moravia či Choceňský smetanový jogurt bílý. Jistotou je i Madeta, OLMA nebo Mlékárna Valašské Meziříčí.
Zdroj: akademiekvality.cz
Jak si vybrat kvalitní přísady?
Zorientovat se v nepřeberném množství výrobků vám pomohou následujícíc značky kvality.
Značka „Klasa“
Tuto národní značku uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Výrobce ji získává na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu pro rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou na stránkách www.eklasa.cz.
Značka „Regionální potravina“
Ministerstvo zemědělství ji uděluje již devět let nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání. Více informací je k dispozici na webových stránkách www.regionalnipotravina.cz.
Značka „BIO Produkt ekologického zemědělství“
Zelenobílý grafický znak BIO nazývaný díky proužkům „biozebra“ je doplněný nápisem „Produkt ekologického zemědělství“. V naší zemi slouží jako ochranná známka pro biopotraviny. Aby mohly produkty toto označení získat, musí být prověřeny některými kontrolními organizacemi, které pověřuje Ministerstvo zemědělství. Bio výrobky označují produkty z rostlin a živočichů z ekologických farem, které nebyly ošetřeny zakázanými pesticidy, minerálními dusíkatými hnojivy a zároveň se při jejich pěstování nebo chovu zohledňuje dopad na životní prostředí a potřeby chovaných hospodářských zvířat. Další informace najdete na www.myjsmebio.cz.
Značka „Ekologická produkce“
Na rozdíl od předchozí „biozebry“ je značením nadnárodním (ve tvaru zelenobílého lístku) upraveným předpisem Evropské unie. Musí ho mít na svém obale každý produkt, který splňuje v rámci EU požadavky na biopotraviny.
Značka „Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP)“
Jedná se o značení Evropské unie. Funguje už téměř 25 let. Důvodem vzniku byla mj. i ochrana produktů před jejich paděláním. Týká se to následujících značek:
- Zaručené tradiční speciality (ZTS)
- Chráněné označení původu (CHOP)
- Chráněné zeměpisné označení (CHZO)
668
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný