Jarní plevel na talíři: Rozveselí každé jídlo a zlepší glykémii

Jarní plevel na talíři: Rozveselí každé jídlo a zlepší glykémii
Pro jarní sklizeň nemusíte chodit daleko. Kopřivy, bršlice či ptačince rostou takřka na každém kroku. Zdroj: Pixabay

Přichází jaro. Sluníčko pomalu vytahuje z hlíny první odvážlivce z říše rostlin a i nás lidi dokáže občas vylákat ven, i když se zpočátku nechce. Když prohledáte zahradu či kdejaký kousek půdy, jistě narazíte na nenápadné rostlinky, běžně označované hanlivým názvem „plevel“. Plevelné byliny sice škodí krásným kulturním druhům, našemu zdraví však naopak velmi prospívají. Podívejme se blíže na ty u nás nejběžnější a možná na ně při příští jarní procházce dostanete chuť!

K tuzemským jarním otužilcům patří beze sporu drobný, bíle kvetoucí ptačinec, nenápadná bršlice kozí noha, známá kopřiva či fialový popenec. O chvíli později zpestří trávníky květy pampelišky a něžné sedmikrásky. Nelikvidujte je, ale snězte je! První jarní sklizeň na vás čeká hned za dveřmi domu.

Pro květiny zkáza, pro člověka pomoc

Jako „plevelné“ označujeme ty druhy rostlin, které jsou vysoce konkurenceschopné. Jako první se derou na jaře z hlíny a s radostí se šplhají za světlem. Nejsou náročné na živiny ani vodu, a proto snáze obstojí v odvěkém boji o potravu i životní prostor. Snadno a rychle se množí, a když je nevytrhnete i se všemi rozvětvenými kořínky, brzy vyraší znovu.

Zahrádkáře, kteří si potrpí na úhledných záhonech obsazených pouze šlechtěnými kultivary, dohání plevel k šílenství. Mnohdy neváhají sáhnout po herbicidech, které odvážné rostlinky zcela zničí. Pokud však uznáváte přírodní zákony a dokážete ocenit prosté zdraví z přírody, může se plevel stát vaším kamarádem.

Zahrádkářská sezóna začíná už teď. Víte, co zasít?

Jste-li zahrádkář, možná se již netrpělivě díváte do kalendáře a počítáte, kdy začít s výsevem svých oblíbených druhů zeleniny. Správné ...

Neutrácejte za cizokrajné doplňky stravy, postačí český plevel

Všechny planě rostoucí rostliny mají ve spletitém přírodním řetězci své místo. Fungují jako potrava pro různé druhy hmyzu a po odumření dodávají půdě cenné živiny. Plevelné rostliny také slouží lidem, mohou být totiž velmi hodnotným zdrojem živin a prospěšných látek.

Co se v jejich drobných zelených lístečcích skrývá?

Jarní plevelné rostliny jsou obecně bohaté na vlákninu, minerály, vitamíny a fytonutrienty.

  • Vláknina pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi stabilní, protože zpomaluje trávení a pomáhá regulovat hladinu inzulínu.
  • Minerály, jako jsou železo, vápník a hořčík, jsou důležité pro správné fungování těla a pro metabolismus inzulínu.
  • Vitamíny, zejména vitamín C a vitamín K, pomáhají udržovat imunitní systém silný a zdravý, což je důležité nejen pro diabetiky.
  • Fytonutrienty, jako jsou flavonoidy a karotenoidy, jsou silné antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály.

Studie dokazují přínosy zimního běhání. Nenechte se zastrašit sněhovými vločkami a vyrazte do terénu!

Dny se pomalu prodlužují a ti aktivnější z nás již netrpělivě vyhlíží sluneční paprsky, které by nás vytáhly ven. Není ale třeba čekat na ...

Typické české plevelné druhy mohou našemu zdraví hodně prospět

Nešlapejte na kopřivy a nevytrhávejte ptačinec! Zajímá vás, jak nepříjemný plevel přeměnit ve spojence? Možná postačí, když tyto rostlinky blíže poznáte.

  • Kopřiva je bohatá na železo, vápník a hořčík a obsahuje také vitamín C, vitamín K a flavonoidy. Může být použita jako přísada do polévek, salátů nebo smoothie. Oblíbený je také způsob přípravy „à la špenát“, kdy se kopřiva konzumuje nadrcená a orestovaná třeba na cibulce a slanině.
  • Pampeliška obsahuje kyselinu chlorogenovou, což je látka, která pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Může být použita jako přísada do salátů, polévek, nebo se konzumuje vařená jako zelenina. Listy pampelišky můžete nasekat nadrobno a posypat jimi chleba s máslem či italské těstoviny, kterým rázem dodáte český nádech.
  • Bršlice kozí noha obsahuje flavonoidy, kyselinu křemičitou a hořčiny. Tyto látky pomáhají podpořit trávení, snižují záněty v těle a chrání tělo před oxidativním stresem. Kozí noha se tradičně používá jako diuretikum, které pomáhá tělu vylučovat toxiny a zlepšuje funkci ledvin. Lze ji použít jako přísadu do čajů, smoothie nebo jako jemně pikantní posyp různých pokrmů.
  • Ptačinec žabinec je i přes svůj nepříliš atraktivní název mimořádně léčivou rostlinou, která obsahuje širokou škálu léčivých složek. Mezi nejcennější patří flavonoidy, silice a hořčiny. Tyto látky pomáhají tělu detoxikovat a chrání jej před bakteriálními infekcemi. Ptačinec se tradičně používá jako přísada do čajů nebo jako jemná bylinka k dochucení jídel.

Věděli jste, že…
… ptačinec také obsahuje látku zvanou inulin, která pomáhá podpořit zdraví střev a snižuje hladinu cukru v krvi?

  • Popenec obecný je rostlina, která obsahuje, podobně jako bršlice, kyselinu křemičitou, flavonoidy a hořčiny. Tyto složky zajišťují jarní detox celého organismu a pomáhají v boji se škodlivými volnými radikály. Popenec navíc obsahuje látky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a podporují zdraví jater.

Všechny tyto rostlinné poklady můžete využít k jarní očistné dietě, která pomůže tělu zbavit se nahromaděných toxinů a podpořit jeho zdraví a vitalitu. Nebojte se experimentovat s nimi a využít je k ozdobení i dochucení různých pokrmů. Jejich květy fungují jako jedlá dekorace a nasekané listy a stonky dodají jídlu nádech jara a hlavně pěknou porci zdraví.

Zdroje: ireceptar, lekarna, ncbi.nlm

14071

Diskuze k článku