Jarní detox? Nepotřebuji!

Jarní detox? Nepotřebuji!

Výzva pro tento týden v programu "Výzva 52" se týká populární jarní očisty organismu. Je skutečně potřeba? Může být účinná? Jaká skrývá nebezpečí? Přečtěte si, jak to vidí odborníci na výživu ze společnosti STOB.

Nazvala bych to „jarní záplavou“. Jarní záplavou článků, příspěvků, rad (ať už babských či rádoby odborných) a tipů, jak na DETOXIKACI organismu. Vypadá to, jako by snad ani člověk, který se po zimě pořádně neprolije zeleninovými šťávami, očistnými čaji a vitaminovými přípravky, nemohl zbytek roku přežít ve zdraví. Proto se v dnešní době najde pravděpodobně jen velmi málo lidí, kteří ještě nějaký ten „detox“ nevyzkoušeli, nebo o něm alespoň neuvažovali. Ruku na srdce – neprožili jste si někdy i vy nějakou „detoxovou aférku“?

Toxické látky z těla neodstraníte hladovkou

Ani masová obliba však z detoxů nedělá smysluplný a fungující prostředek, jak posílit své zdraví. Naopak. Ve skutečnosti je představa, že se v našem

organismu hromadí toxické a jiné nebezpečné látky, které lze bezpečně odstranit pouze párdenním hladověním či pitím čajů a šťáv, mylná.

Přirozené procesy detoxikace probíhají v našem těle bez našich vnějších zásahů den co den, a to především díky činnosti jater a ledvin. Pokud tyto orgány a své tělo člověk dlouhodobě zatěžuje nezdravým způsobem života, pak nárazový a krátkodobý detox skutečně není řešením a ničemu nepomůže. Nevěříte? Pak se na to podívejte očima nutriční terapeutky Bc. Petry Lörincziové:


Tělo si poradí samo

Detoxikace organismu sice existuje, funguje ale ve zcela jiné rovině, než jak ji popisují mastičkáři, bylinkářky nebo jiní podnikatelé a výživoví guru. V pravém slova smyslu souvisí detoxikace spíše s oborem toxikologie. Jedná se o aktivní odstraňování toxických látek z organismu, např. v případě těžkých otrav houbami, intoxikací alkoholem apod. A to není úplně každodenní záležitost, že?

Pak je tu odstraňování běžných toxických sloučenin, které v našem organismu probíhá v podstatě neustále a bez našich vědomých zásahů. S odstraňováním těchto sloučenin si vaše tělo opravdu poradí samo, a to především díky funkci jater a ledvin. Zdravá játra i ledviny dokážou pomocí série několika biochemických reakcí odstranit toxickou látku z těla ven. Představa mnohých lidí, kteří se do detoxu pouští s tím, že je jejich tělo po zimě plné cizorodých toxických látek, se kterými si tělo nedokáže samo poradit, je tedy mylná.

A jak je to se zažíváním?

Dalším z „oblíbených“ způsobů detoxikace (nebo lépe řečeno představy detoxikace) je pročišťování zažívacího traktu. Ve skutečnosti ani takovéto čistění střev například proplachy není namístě, jelikož i střeva jsou v tomto ohledu samostatná. Díky peristaltice nedochází k usazování trávené potravy na stěně střev tak, jak se píše v mnoha lifestylových magazínech pro ženy. Buňky střevní sliznice se navíc obměňují každých 72 hodin za nové, takže žádné hromadění toxinů se nekoná.

Klystýry a proplachy si tedy spíše uškodíte. Může totiž dojít k poškození střevní stěny a narušení střevní mikrobioty, souboru mikroorganismů, které žijí v prospěšném vztahu s naším tělem. Nehledě na domácí neodborně provedené klystýry, kde jsou rizika ještě větší…

(Ne)bude vám lépe

Existuje velké množství detoxikačních kúr, po kterých máte pocit, že se cítíte lépe, jste krásnější a zdravější. Některé vás nutí zakoupit si zázračný výrobek za x stovek (někdy možná i tisíc) korun, který ve většině případů nemá prokázané zdravotní účinky. Jiné detoxikační kúry zas omezují příjem stravy a nutí vás pít více vody a šťáv. Ve skutečnosti se však v těchto případech nedetoxikujete, ale hladovíte. Většina detoxikačních diet je totiž ochuzena o bílkoviny, tuky a celkovou energii. To, že máte možná jakýsi pocit většího množství vnitřní energie, je způsobeno především tím, že největší množství energie v tomto momentě využívá mozek na hledání potravy, takže vaše mozkové buňky budou více ve střehu. Jde však jen o dočasný stav. Věřte, že po pár dnech nebo týdnech půstu ve snaze se detoxikovat, se budete cítit akorát tak malátní, unavení a podráždění.

S držením půstu se pojí také úbytek svalové hmoty, zpomalení metabolizmu a možné poškození střevní mikrobioty ve smyslu redukce prospěšných a pomnožení škodlivějších bakterií. Zhorší se i vaše imunita, kvalita spánku a celkové zdraví. Jak již bylo řečeno, dlouhodobější hladovky a půsty způsobují deficit důležitých živin, které jsou pro správné fungování našeho těla nezbytné. Bez dostatečného množství všech potřebných živin naše orgány nemohou správně vykonávat svou funkci a hrozí řada zdravotních komplikací.

Zapamatujme si, že…

Dlouhodobé poškozování těla cigaretami, alkoholem, špatnou stravou nebo sedavým způsobem života nezměníte během pár jarních dnů detoxem. Pokud chcete zapracovat na zlepšení svého životního stylu, musíte změnit celkový přístup, a to nepůjde ze dne na den a nezachrání vás ani pár sklenic smoothie nebo zázračné zelené potraviny.

Bc. Petra Lörincziová
Boj za dobré jedlo


Zapojte se do Výzvy 52

Tento článek je součástí projektu Výzva 52 společnosti STOB. Pokud vás zajímají další podobné informace, zapojte se do projektu na stránkách www.stoblkub.cz také. Je to zdarma. Na každý týden je připravena jedna malá výzva, které se můžete zúčastnit a po celý rok tak postupně měnit své životní návyky k lepšímu. A protože jen příjemné změny mají šanci být trvalé, jsou jednotlivé výzvy postavené tak, aby vás bavily. Obsahují motivační videa, blogy, soutěže o ceny a hlavně nespočet zajímavých populárních témat a mýtů, o kterých zjistíte pravdu.

Zdroj: www.stobklub.cz

 

412

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku