
Novoroční přípitek: Mohou si jej dopřát i diabetici. Ne každý alkohol je ale vhodný
Kyselina močová je látka, o které již jste mohli slyšet od svých praktických lékařů nebo ambulantních specialistů. Její obsah by měl být v lidské těle vyvážený, protože vysoké hladiny mohou ohrozit naše zdraví. Co způsobuje zvyšování jejích hodnot? A dá se tomu zabránit?
Kyselina močová vzniká v těle rozkladem purinů, což jsou substance obsažené v ribonukleových kyselinách, a může být stanovena při odběrech ze žilní krve. Koncentrace purinů a tudíž i kyseliny močové je dána jak tvorbou těchto látek ve vlastním těle, tak i příjmem se stravou a tekutinami.
Při vysokých hladinách kyseliny močové (hyperurikémii) může nastat několik problémů. Asi nejznámějším onemocněním způsobených kyselinou močovou je dna (neboli dnavá artritida). Při ní dochází k tvorbě krystalů solí kyseliny močové (urátových krystalů) v kloubní štěrbině a jejím okolí. To vyvolá odpověď, která se projeví zarudnutím, ztepláním a výraznou bolestí postižených kloubů. Nejčastěji je zasažen kořenový kloub palce u nohy, ale onemocnění může zasáhnout i jiný kloub nebo i několik skloubení najednou.
Každému diabetikovi nějakou dobu trvá, než získá jistotu nad tím, co si může dovolit a co nemůže, než se naučí odhadovat co nejpřesněji množství ...
Další komplikací spojenou s vysokými hladinami kyseliny močové je postižení ledvin. Protože se kyselina močová z těla vylučuje ze 70 % ledvinami a močí, může zde dělat neplechu. Poškození ledvin může mít několik podob. Extrémně vysoké hladiny purinů a kyseliny močové (toto postižení může vzniknout při masivním rozpadu buněk, např. při onkologické léčbě nebo při některých onemocněních krevních buněk) mohou vést až k selhání ledvin. Jiným typem postižení jsou močové kameny. 5-10% pacientů s ledvinovými kameny má právě kameny tvořené uráty (solemi kyseliny močové).
U jedinců se zvýšenou hladinou kyseliny močové byl prokázán zvýšený výskyt obezity, diabetu, arteriální hypertenze, ischemické choroby srdeční, centrální mozkové příhody i srdečního selhávání. U těchto nemocí nelze mluvit o jednoznačné příčině a následku, ale je mezi nimi jasně prokazatelný vztah, a koncentrace kyseliny močové tak může ukazovat na celkový stav a rizikovost jednotlivých pacientů.
Hyperurikémie (vysoká hladina kyseliny močové) se vyskytuje až u 25 % populace. Může způsobovat závažná onemocnění. Z tohoto důvodu bychom na ni neměli zapomínat a při zjištění bezpříznakové hyperurikémie zahájit alespoň změnu základních režimových opatření. Hladina kyseliny močové by se čas od času měla zkontrolovat.
Mezinárodní odborné lékařské společnosti se relativně shodují na typu a léčbě v okamžiku výskytu dny. V tomto případě je doporučeno zaléčit akutní dnavý záchvat. Dlouhodobá medikamentózní léčba vedoucí ke snižování koncentrace kyseliny močové se zahajuje u pacientů, kteří mají opakované dnavé záchvaty, mají přítomny dnavé tofy (“uzlíky” vyplněné krystaly kyseliny močové), mají vlivem dny trvale poškozené klouby nebo se u nich vyskytují močové kameny či mají vysoké kardiovaskulární riziko. Pokud byla zahájena léková léčba je poté cílová hladina kyseliny močové do 300 μmol/l. Důležitá je také preventivní léčba zahajovaná u pacientů s určitými hematologickými (krevními) onemocněními nebo před zahájením chemoterapie.
Non toxic životní filosofie není v žádném případě nudná nebo fádní. Nutí člověka více se zamýšlet nad tím, jak žije, co konzumuje, jaké používá ...
To, co je ale rozhodně doporučováno již při zjištění vyšších hladin kyseliny močové v krvi, je úprava režimových opatření (životního stylu), která je základem celé léčby.
Za normálního stavu je doporučená hladina kyseliny močové u žen do 360 μmol/l a u mužů do 420 μmol/l. U hladin vyšších než jsou uvedené hodnoty může docházet ke vzniku krystalů z kyseliny močové a tudíž rozvoji dny nebo postižení ledvin.
MUDr. Pavlína Krollová | zdroj: se souhlasem autorky MUDr. Krollové
MUDr. Pavlína Krollová (35)
Působí na interní klinice 2. LF UK a FN Motol, a to především v diabetologické ambulanci. Mezi její záliby patří deskové hry a procházky v přírodě.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky MUDr. Pavlíny Krollové
35215