Jak vyživit organismus v lednu tak, abyste co nejlépe přečkali dny zbývající do jara
V zimním období na vás čeká plno nástrah z hlediska obvyklého stylu jídelníčku. I ti nejvíce obezřetní milovníci zdravého jídla sklouznou k tomu, že zhřeší. U diabetu je to ale bohužel cesta k nástupu únavy a mnohdy také hyperglykémie.
Zimní dny se sice zkracují, ale i tak zbývá poměrně dost času do nástupu jara. Dobře vybraná strava může být vydatná a tělu prospěšná bez toho, aniž byste jej přespříliš zatěžovali hutnými jídly.
Zimní jídlo je všeobecně hutnější a více nám chutná
U našich předků bylo v zimním období naprosto běžné, že sahali v zimě po tučnější stravě, protože jejich organismus potřeboval více „paliva“ pro zvládání pobytu v chladu, aby si udržel přirozenou tělesnou teplotu. Ať už se jednalo o každodenní činnosti v lese nebo jiné fyzické aktivity spojené s údržbou obydlí a hospodářství.
Tělo pak lépe snášelo extrémní podmínky k životu, v kterých se lidé pohybovali daleko výrazněji než moderní člověk.
V současné době si nemusíte dělat „tukové zásoby“, abyste přežili nepříjemnou zimu. Organismus však přesto rád sáhne po tučnější stravě i nyní. Za ponoukání těla k tomu, abyste více jedli, je celková únava, nedostatek světla a tepla, které vedou k projevům psychického nepohodlí. Proto jsme v tomto ročním období více náchylní ke konzumaci tučných a sladkých jídel. Ty ale bohužel nepředstavují pro tělo ty správné výživové složky, které by jej postavily na nohy. Zaměřit byste se měli spíše na potraviny, které váš organismus zahřejí a zároveň mu poskytnou potřebnou výživu.
Vědce zajímal vliv syntetických parfémů na lidské zdraví, zaměřili se také na to, zda ovlivňují vznik diabetu
Díky Evropské kosmetické legislativě se již podařilo odhalit a eliminovat mnoho látek, které byly odborníky sledovány a vyhodnoceny jako škodlivé ...
Jezte vyváženě a zároveň zdravě
Většina lidí v zimě přibírá na váze, a to i přesto, že tělo více pracuje, aby přeměnilo ze stravy získanou energii. Zkuste se zaměřit na to, zda jíte potraviny bohaté na bílkoviny, stopové prvky a vitamín B1 a B2. Nezapomínejte na dobré zdroje omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Dejte si ryby jako losos, tuňák nebo makrela, je ideální doba také na konzumaci červeného masa a vnitřností, které jsou výborným zdrojem tělu prospěšných látek (železo, selen, zinek a další).
Ani při nižších teplotách nezapomínejte na to, abyste hydratovali tělo. Pijte dostatek filtrované vody, dejte si dobrý bylinný nebo ovocný čaj, zaměřte se na chutné polévky.
Kvalitní černý a zelený čaj navíc dodá tělu potřebné antioxidační látky, které efektivně bojují s útoky volných radikálů. Katechiny v nich obsažené jsou také spojenci boje proti vzniku hyperglykémie. Dobře zvolený zelený čaj je navíc velmi vhodným nápojem pro pohyb ručičky osobní váhy směrem dolů.
-
Dobrým, hutným zimním vývarem z kostí dodáte do těla potřebný kolagen.
-
Konzumujte dostatek vlákniny a vitamínu C, které pomohou zachovat dobrou imunitu.
-
Ideální pro zimní stravování je například kysané zelí, dýně, mrkev, celer, tuříny, topinambur, pastinák, batáty, červená řepa, kvašená zelenina jako taková.
-
Nezapomínejte ani na luštěniny, chutné úpravy najdete například v indické kuchyni, která zároveň skvěle prohřeje organismus díky přítomnosti rozmanitých druhů koření.
-
Vyhledávanou součástí vyváženého zimního jídelníčku by měly být také obiloviny. Hnědá rýže, quinoa, bulgur, špalda, celozrnné pečivo, ovesné vločky fungují jako dobrý zdroj vlákniny – a zároveň z nich dostanete do těla mnoho zajímavých vitamínů a minerálů.
-
Zaměřte se na dobrý příjem probiotik, která pomohou udržet vaše trávení v kondici a zároveň podpoří celkovou odolnost organismu proti nepříznivým jevům.
Síla cizrny v zimních měsících: Zahřeje, zasytí a udrží vaše chutě pod kontrolou
Ať už jste se o vánočních svátcích hlídali, nebo ne, leden nám tak nějak přirozeně velí ubrat na kaloriích. Prosincové přejídání se salátem, ...
Vitamíny a minerály proti zimní depresi
Sezónní deprese jsou strašákem mnohých a nepříjemně ovlivňují jejich fungování. Málo světla a tepla v krátkých dnech může u některých jedinců mít neblahý vliv na jejich celkovou psychickou pohodu. Nedostatek světla totiž snižuje přirozenou hladinu melatoninu, hormonu produkovaného v epifýze. Jeho funkcí je řídit cykly bdění a spánku, během dne jsou jeho hladiny nízké, zvyšují se po setmění. Při hladinových výkyvech tohoto hormonu dochází ke spánkovým poruchám, můžete být podráždění a kvůli nemožnosti kvalitního nočního odpočinku se mohou ukázat příznaky psychického nepohodlí.
Boj proti zimní depresi je snazší, pokud dopřejete tělu dostatek spánku. A také doplníte potřebné vitamíny a minerální látky.
V chladných dnech váš organismus prahne po vitamínu D a zinku. Zinek napomáhá zachovat duševní bdělost, přispívá ke správné mozkové činnosti, vápník a hořčík jsou důležité, aby byly v kondici vaše nervy a svaly. Mangan pak snižuje nervosvalovou dráždivost. Pro zdravý nervový systém v lednu se zaměřte i na vyvážený příjem vitamínů B3, B6 a B12. Vitamín B9 je totiž jedním z jmenovaných pomocníků úspěšného boje proti projevům psychického nepohodí. Výborným potravinovým doplňkem pro výživu organismu v zimě je také řasa spirulina.
Vyhněte se infekcím pomocí tradiční indické očisty. Konvička projasní dutiny hlavy i vaši mysl
V Indii je očista nosu stejně tak běžná jako čištění zubů. V naší západní civilizaci se tomuto vzoru začínáme pomalu přibližovat a stále více a ...
Potraviny, které vyživí a udrží na uzdě hyperglykémii
Skladba jídelníčku je u diabetiků důležitá jako součást prevence vzniku hyperglykémie a inzulínové rezistence. Správně zvolené potraviny pomohou tělu lépe zvládat stresové situace. Jezte takové, které nejsou příliš kalorické, ale zároveň vás účinně zasytí. Pokud se rozhodujete mezi tvarohem a jogurtem, dejte si raději tvaroh, který obsahuje více bílkovin a méně vody.
Před těstovinami a rýží dejte přednost luštěninám, které dodají tělu dobrý poměr bílkovin a vlákniny, což vede k delšímu pocitu sytosti. Nebudete pak mít tendence uzobávat kalorické bomby, abyste zahnali hlad.
Pokud jste k obědu snědli těžké jídlo, je pravděpodobné, že nebudete mít večer příliš hlad. Jezte do sytosti a nepřejídejte se. Chcete-li zabránit nočnímu vyjídání ledničky a cítíte, že nechcete připravovat večeři, zkuste vypít sklenici kefíru, nebo si dejte jen syrovou zeleninu.
Co dále zařadit do zimního jídelníčku, abyste byli v co nejlepší kondici?
-
Jezte kvalitní vlákninu, která podpoří dobré trávení a zažívání, prodlouží pocit sytosti a pomáhá v prevenci nástupu hyperglykémie.
-
Zelenina z čeledi brukvovitých je výborným zimním spojencem nejen jako zdroj prospěšných vitamínů a minerálů, ale také obsahuje vysoké zastoupení vlákniny. Ideální zimní zeleninou jsou například tuříny.
-
Fermentovaná zelenina podporuje dobrý stav trávicího systému a dodá vitamínovou vzpruhu vaší imunitě. Je prospěšná pro výživu dobrých střevních bakterií.
-
Ovesné vločky poskytují tělu nejen vynikající zdroj vlákniny, ale také potřebných antioxidantů, které jsou u diabetiků vyhledávané jako pomocník v prevenci poškození buněk organismu v rámci působení oxidativního stresu a jím způsobeného rozvoje komplikací spojených s cukrovkou. O ovesných vločkách se navíc mluví jako o dobrém prostředku pro snižování škodlivého LDL cholesterolu a stabilizátoru hladin krevního cukru.
Zdroje: Britannica.com, Who.int, Healthline.com, Ncbi.nlm.nih.gov
10450