Skořice: Pomáhá při cukrovce i s vysokým cholesterolem. Upečte si dia skořicové rolky
Jak využít k léčbě nemoci přírodu? Připravte si léčivý čaj
Zdroj: Shutterstock
Zakladatel iatrochemie a slavný lékař Paracelsus (Theophrastus Phllippus Aureolus Bombastus von Hohenheim, 1493–1541) už před více než 500 lety řekl, že pole, louky, stráně a zahrady jsou jedna velká lékárna. A toto odvážné tvrzení platí dodnes a je využívané u diabetiků všech typů a v každém věku ve velké míře při přípravě čajů, odvarů a koupelí na vnitřní i venkovní použití.
Čaj je vodní výluh z léčivých rostlin rozdrobených na předepsaný stupeň, často ve směsi více léčivých rostlin. Způsob přípravy čaje je velmi důležitý na to, aby se získal výluh s co největším množstvím účinných látek a s co nejnižším množstvím těch nežádoucích.
Jak správně připravit čaj?
Základním způsobem přípravy čaje je louhování. Při něm se léčivá rostlina zalije vřelou vodou a nechá se louhovat 15 minut. Čím silnější a tvrdší jsou části léčivé rostliny, tím je louhování delší.
Dalším způsobem je macerace za studena, která je složitější. Léčivou rostlinu je potřeba přelít studenou vodou (zhruba 15 ºC – 20 ºC) a nechat stát od 30 minut do 12 hodin. Poté se přecedí přes navlhčenou vatu a až potom vznikne macerát s antraglykosidy.
Na vylouhování tvrdých částí léčivých rostlin je vhodná extrakce, při které je potřeba namočené tvrdé části léčivé rostliny nebo kůry vařit 30 minut. Protože se vařením část vody odpaří, je potřeba nahradit ji dolitím do požadovaného množství. Takto vzniklý extrakt se nazývá odvar. Po dobu louhování by měl být čaj vždy přikrytý, aby se nesnížil obsah prchavých účinných látek – hlavně silic.
Rozhovor s biatlonistkou Terezou Jandovou: „Důležité je se nevzdávat bez boje!“
Tereza pochází z Krkonoš, ale už 13 let žije v Jablonci nad Nisou. Studuje v Brně na Masarykově univerzitě obor Regenerace a výživa ve sportu. ...
Napít se a vyléčit
Čaj se vždy pije vlažný. Jedinou výjimkou je prochladnutí. V tom případě se upíjí horký. Vždy je potřeba připravit dávku čaje jen na jeden den. Takto připravený čaj se poté skladuje v lednici a odlitá část na pití se zahřeje. Při pití čaje v malých dávkách po celý den je vhodnější uchovávat ho v termosce.
Velmi důležité je vědět, jestli se má pít čaj ráno nebo večer, jestli je možné se opalovat, jestli má hypoglykemizující účinek a jaké další interakce se mohou objevit v kombinaci se syntetickými léky.
Využití při cukrovce
Při DM působí podpůrně i hořčiny, které podporují trávení přímým působením nebo zrychlením střevní peristaltiky. Předpokládá se, že hořčiny sekundárně stimulují pankreas k větší produkci nejen enzymů a jiných pankreatických fermentů, ale i inzulínu. Právě tento účinek může být využívaný při DM 2 s poruchami gastrointestinálního traktu různé etiologie. V novějších studiích s pelyňkem polním (Artemisia campestris) bylo kromě významného hypoglykemizujícího účinku popsáno i snížení hladiny oxidačního stresu, celkového cholesterolu, triacylglycerolů a také schopnost upravovat aktivitu antioxidačních enzymů superoxiddismutázy, katalázy a glutationreduktázy.
Ve studiích s rozchodnicí plochou (Rhodiola sachalinensis) se kromě úpravy homeostázy glukózy, poklesu hladin triacylglyrerolů a zvýšení aktivity antioxidačních enzymů zjistila u diabetických potkanů i zvýšená hladina inzulínu.
Léčivé rostliny a koření s hypoglykemizujícím účinkem
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky PhDr. Andrey Bukovské, MHA, MPH
11453