Jak vybrat správnou minerální vodu: Diabetici ocení především ty s větším obsahem hořčíku

Jak vybrat správnou minerální vodu: Diabetici ocení především ty s větším obsahem hořčíku
Označením minerální voda se pyšní v České republice několik značek. Tyto vody podléhají přísným hygienickým zkouškám kvality Zdroj: Freepik

Lázeňství má u nás dlouhou historii. K pramenům a vřídlům vyvěrajícím z podzemí přicházejí pro pomoc lidé po operacích, s chronickými fyzickými problémy i psychicky vyčerpaní jedinci. Ne každá minerální voda je však oficiálně považována za léčivou. Svými účinky se minerálky liší v závislosti na konkrétním obsahu minerálů. V tomto článku se dozvíte, jak se v minerálních vodách lépe orientovat, a které z nich mohou prospět diabetikům.

Svými účinky se minerálky liší v závislosti na obsahu konkrétních minerálů, jedno ale mají pramenité vody společné: prospívají našemu zdraví. Pokud jste už někdy navštívili lázeňské městečko a ochutnali místní přírodní vodu, jistě jste nasáli společně s minerálkou i pohodovou atmosféru životního stylu, který se s pobytem v lázních pojí.

Nabídka léčebných pobytů pro diabetiky je velmi pestrá

Česká republika se pyšní hned několika lázeňskými středisky, do kterých kvůli jejich pramenům jezdí turisté i pacienti z celého světa. Z velké nabídky úžasných míst bývá někdy obtížnější vybrat si to pravé místo pro váš pobyt. Záleží na tom, co od návštěvy lázní očekáváte – zda jedete za relaxací, nebo chcete s pomocí procedur řešit zdravotní obtíže. Na různé neduhy jsou totiž vhodné různé minerální vody. Diabetikům jsou doporučovány prameny především v Karlových Varech, Poděbradech, Luhačovicích nebo Teplicích.

Můj příběh: Když cukrovka zavelí k životnímu obratu, můžete skončit třeba jako borůvkoví magnáti

Cukrovka je chronickým onemocněním, které do života bezesporu přináší výzvy. Musíme přehodnotit svůj životní styl a začít dělat věci jinak, ...

Vytvořte si lázně v domácím prostředí, není to nic nemožného

Ne každý však má možnost dopřát si několik týdnů volna a jet na ozdravný pobyt do jiného města. Dopřejme si alespoň blahodárné osvěžení ve formě minerálek a doplňme chybějící ionty formou nápoje – nabídka minerálních vod je široká. Díky rozpuštěným látkám jsou minerální vody, označované také jako „tvrdé vody“, nutričně hodnotnější než tzv. „měkká voda“, která nám teče z vodovodního kohoutku.

Minerální voda je 100% přírodní produkt

Za přírodní minerální vodu je v České republice považována voda, která:

  • si zachovala svoji původní čistotu;
  • má díky obsahu minerálních látek příznivé fyziologické účinky na lidský organismus;
  • pochází z chráněného zdroje schváleného Ministerstvem zdravotnictví;
  • má parametry, jež jsou po fyzikální a chemické stránce stabilní.

Pokud jsou splněny výše uvedené podmínky, jedná se o minerální vodu bez ohledu na procentuální zastoupení jednotlivých minerálů. Je však třeba věnovat pozornost stupni mineralizace vody, na kterém velmi záleží. Mezi nejznámější české minerální vody se řadí Vincentka, Magnesia, Bílinská kyselka, Mattoni, Poděbradka nebo Mlýnský pramen – ty se však dále člení právě podle stupně mineralizace, od něhož se odvíjí i vhodnost pravidelného popíjení vody.

Podle množství minerálů můžeme minerální vody dělit následovně:

  • velmi slabě mineralizované – do 50 mg/l
  • slabě mineralizované – 50–500 mg/l (např. Dobrá voda)
  • středně mineralizované – 500–1500 mg/l (např. Ondrášovka)
  • silně mineralizované – 1500–5000 mg/l (např. Poděbradka)
  • velmi silně mineralizované – více než 5000 mg/l (např. Vincentka)

Pro každodenní pití jsou vhodné slabě a středně mineralizované vody s obsahem rozpuštěných pevných látek do 1000 mg/l (Dobrá voda, Korunní, Mattoni nebo Magnesia), které můžete bez obav popíjet a dodat tak tělu chybějící minerály.

Silně mineralizované vody (Hanácká kyselka, Poděbradka, aj.) jsou vhodné při sportovní či pracovní zátěži a to především v teplých letních měsících, kdy tělo ztrácí pocením spolu s tekutinami i minerální látky.

Podle významných složek dále dělíme minerální vody na vody s vyšším obsahem hořčíku, jódu, železa, oxidu uhličitého, síry nebo fluoridů.

Reflux jícnu řeší nejen diabetici. Ulevte si od trápení pomocí černé ředkve

V černé ředkvi najdeme mnoho živin a léčivých látek, což z ní činí skvělou volbu pro všechny, kteří se snaží udržet své tělo v dobré kondici. ...

Hořčík je důležitý nejen pro diabetiky

Z minerálů je pro diabetiky prospěšný především hořčík. Většina lidí, nejen diabetiků, má hořčíku nedostatek. Přitom jde o důležitý minerál, který se mimo jiné podílí na metabolismu cukrů a významně se uplatňuje také při tvorbě inzulínu. Pokud se užívá pravidelně, působí hořčík preventivně proti některým diabetickým komplikacím, jako jsou nervové poruchy, poškození oční sítnice či problémy s ledvinami.

Při popíjení léčivých minerálek postupujte obezřetně

Samostatnou skupinu minerálních vod tvoří vody léčivé. Patří mezi ně například známé druhy jako Mlýnský pramen, Bílinská kyselka, Vincentka nebo Šaratice. Tyto vody mají velmi silnou mineralizaci a jejich konzumaci je vhodné konzultovat s lékařem. Aby byla minerální voda označena za léčivou, musí vyhovět alespoň v jedné podmínce, co se vlastností vody a obsahu rozpuštěných prvků týče:

  • minerály: minimálně 1 g/l
  • oxid uhličitý: minimálně 1 g/l
  • sirovodík: minimálně 1 g/l
  • železnaté ionty: 10 mg/l
  • zvýšené množství zdraví prospěšných prvků, jako je např.: hořčík, jód, fluor nebo síra
  • teplota vody u vývěru vyšší než 20 °C
  • hodnota radioaktivity přes 1500 bq/l.

Jako základ pitného režimu je nejlepší „obyčejná“ voda

Dejte si pozor na častou a dlouhodobou konzumaci jednoho druhu minerální vody – tím může dojít naopak k zatěžování organismu. Problematickým prvkem je zde v první řadě sodík. Rozhodně se nedoporučuje pít po litrech středně a silně mineralizované vody. Na ty bychom opravdu měli nahlížet jako na léčebný prostředek a jejich příjem omezit maximálně na půl litru denně a po několika týdnech si dát od obvyklého druhu minerálky pauzu.

Zdroje: nzip, vimcojim, natur.cuni

4797

Diskuze k článku