Jak vybírat kosmetiku v péči o nohy diabetika?

Jak vybírat kosmetiku v péči o nohy diabetika?
Kůže se vlivem diabetu stává velmi suchou, může se třepit, vznikají nebezpečné praskliny Zdroj: Shutterstock

Nohy patří, co se týče tlaku, mezi nejnamáhanější část těla, neboť na nich mnoho hodin denně spočívá tíha celého lidského těla. Kůže na nich si proto zaslouží zvláštní pozornost a péči, a to nejen v létě, ale po celý rok. Víte, jak se o ně správně starat a tím předcházet možným komplikacím?

Abychom dokázali správně vybrat vhodný kosmetický prostředek, kterým budeme nohy ošetřovat, musíme si nejprve něco málo říct ke kůži na nohách diabetika. V první řadě u ní musíme počítat s horším přívodem okysličené krve i dalších živin. Také zhoršené odbourávání cukrů v organismu diabetika pak může nést riziko – zadržování cukru v kůži má nemalý vliv na rozvoj mykotických onemocnění. Kůže se vlivem diabetu stává velmi suchou, může se třepit, vznikají nebezpečné praskliny. Každá prasklina a jiné, i drobné poranění je vstupní branou infekce, což znamená velké riziko vzniku nehojící se rány. Kosmetika tedy musí obsahovat látky vhodné pro diabetiky.

Mastné vs. nemastné přípravky

Na trhu je možné vybírat si z různých typů přípravků podle toho, co je komu příjemnější nebo co jeho nohy lépe snášejí. Kdo nesnese mastný pocit po ošetření nohou, může zvolit sprejové, nemastné pěny nebo balzámy. Komu naopak mastný pocit vyhovuje, vybere si přípravky krémové, olejové nebo obsahující kosmetickou vazelínu. Obecně platí, že mastný film na nohách diabetiků není příliš vhodný nejen pro riziko uklouznutí (třeba v noci cestou na toaletu), ale také proto, že neváže vodu, která je pro hydrataci kůže naprosto nutná.

Vždy ale vybíráme kosmetiku určenou pro nohy diabetika – nepoužíváme tedy ani krémy na ruce, ani ty, které nám nesednou při ošetření pleti obličeje.

Přírodní lékárna: Jak si připravit bylinný čaj na zklidnění

Ještě účinnější bývají kombinace jednotlivých rostlin, hlavně v čajových směsích. Naše prověřená směs se skládá z kombinace 6 rostlinných drog. ...

Účinné látky v kosmetice

Nejčastěji se v kosmetických výrobcích vyskytují následující účinné látky, nebo jejich kombinace: urea, glycerin, lanolin, panthenol, pentavitin, oxid zinečnatý, oleje (olivový, mandlový, makadamový, jojobový), aloe vera nebo tea tree. Povězme si o nich více.

Urea

Váže vodu v kůži, zamezuje ztrátě vlhkosti, působí proti známkám stárnutí, zabraňuje šupinatění a olupování kůže. Může však způsobovat kontaktní alergie. Vidíme tedy, že tato složka je pro suchou kůži nohou velmi důležitá, musí však být obsažena v rozumné míře – při dlouhodobém používání kolem 5%. Nikdy nepoužívejte přípravky s větším procentem urey, než je 15 %.

Glycerín

Je součástí tuků, má schopnost se neomezeně mísit s vodou. Ve zředěném stavu se používá ke zvlhčování pokožky, neboť váže vzdušnou vlhkost, obsahují ho tedy často hydratační krémy. Opět volíme přípravky s menším množstvím glycerínu, méně je více, proto raději používáme méně koncentrované přípravky, zato denně.

Lanolin

Jedná se o tuk získaný z ovčí vlny. Funguje jako hydroizolační vrstva, což by bylo zajímavé, kdyby tato látka ovšem nepatřila mezi časté alergeny. Pro diabetiky je z tohoto hlediska méně vhodný až nevhodný.

Panthenol

Známe jej také jako provitamin B5. Hojí poraněnou kůži nejen při slunečním ozáření, ale je účinný i na drobné oděrky a praskliny. Další jeho velkou výhodou je, že alergizuje jen velmi vzácně.

Co znamená, když se řekne Charcotova noha

Je tomu téměř na měsíc přesně 197 let, kdy se ve Francii narodil Jean-Martin Charcot. Po vystudování medicíny věnoval pracovní život výzkumu v ...

Pentavitin

Má hluboké hydratační vlastnosti, účinně snižuje ztrátu vlhkosti i vysoušení pokožky. Je vhodný i pro velmi citlivou pleť.

Oxid zinečnatý

Má čistící, antibakteriální a antimykotické vlastnosti, je vhodný i pro citlivou a podrážděnou pokožku.

Přírodní oleje

Používají se ty lisované za studena. Zanechávají pocit hladkého a sametového povrchu, jsou většinou vhodné i pro zralou a citlivou pleť. Na rozdíl od kosmetické vazelíny nezanechávají mastný, klouzavý film.

Jednou z nejnovějších novinek na trhu je ozonizovaný olivový a makadamový olej. Znamená to, že přípravky z těchto olejů jsou obohacené o aktivní kyslík – ozón. Je to prvek spolehlivě ničící mnohé bakterie, viry, plísně a jejich spory. Slouží tedy k dezinfekci, hojení drobných poranění, regeneraci kůže a zlepšuje její výživu. I když cena těchto produktů může být nepatrně vyšší než běžně dostupná kosmetika, pro uživatele znamená daleko vyšší přínos v péči o zdraví.

Aloe vera a tea tree

Velmi známá rostlina s hojivými účinky, blahodárná pro lidské zdraví. Mnohdy se však mezi laiky zaměňuje s léčivem, proto je nutné na tomto místě připomenout, že produkt s aloe vera nenahrazuje preparáty na hojení ran a v případě i drobného poranění diabetika je nutné navštívit odbornou ambulanci, nikoliv přikládat list aloe vera.

Stejně tak olej z kajeputu střídavolistého, zvaný tea tree, sice vyniká silným dezinfekčním účinkem, údajně ve vyšších koncentracích působí i na zlatého stafylokoka, v péči o diabetika však nelze tímto olejem nahradit péči lékařskou. Obě složky – aloe vera i tea tree olej jsou vhodnou doplňkovou přísadou do kosmetiky určené k péči o nohy.

Brokolice: Zelená hlava v kuchyni

Tato jednoletá nebo víceletá zelenina patří do čeledi brukvovitých. Rostliny z čeledi brukvovitých se mezi sebou velmi dobře a snadno kříží, ...

Kyselina salicylová

Musím zmínit ještě speciální přípravky s obsahem kyseliny salicylové. V lékárnách najdete přípravek, v němž se kombinuje kyselina acetylsalicylová s ureou. Většinou je doporučován na kůži tvrdou, silně zrohovatělou (hyperkeratóza), vytvářející praskliny. Tato kombinace však u diabetiků může způsobit velmi závažné problémy s pokožkou, proto jej doporučuji používat pouze na doporučení lékaře.

Kyselina salicylová je obsažena i v náplastech na kuří oka, či přípravcích na mozoly. Protože může při špatné aplikaci způsobit závažná poranění až defekty, nedoporučuje se diabetikům vůbec používat a kuří oka nebo mozoly si nechat odstranit při kvalitní odborné přístrojové pedikúře. Vzdělaná pedikérka dokáže také velmi dobře doporučit správnou kosmetiku na nohy s ohledem na stav pokožky nohou konkrétního člověka. Každý člověk je jedinečný, proto i kůže každého je jiná, takže stejné onemocnění nepředpokládá stejnou kosmetiku k ošetření nohou.

Jak přípravky na nohy správně aplikovat?

Krémové pěny je nutné nejprve dobře protřepat. Použijeme jen tolik pěny, jako je velikost lískového oříšku, a řádně ji vmasírujeme do pokožky plosky nohy. Není třeba dávat velké množství, kůže se po ošetření nemá cítit mastná, mokrá. Proto jsou také pěny velice úsporné a jejich relativně vyšší cena se při správném používání vždy vrátí. Některé pěny se mohou používat i do meziprstí, zvláště ty obsahující antimykotické složky.

Krémy, balzámy a masti se vtírají do pokožky ideálně několik minut. Nesmí přijít do meziprstí. Vytvářejí v těchto prostorách teplé vlhko, které podporuje růst plísní. Opět vyšší množství přípravku neznamená lepší účinek. Spíše je lépe menší množství mazadla při každodenní péči.

Opečovávaná kůže se vám odmění

Závěrem lze říci, že pravidelné používání vhodného kosmetického výrobku nejen zlepšuje stav vysušené, namáhané pokožky nohou, ale předchází i prasklinám nebo větším hyperkeratózám (ztluštění svrchní vrstvy kůže). Revitalizovaná pokožka má lepší bakteriální, antimykotické, virucidní (viry zneškodňující) schopnosti.

Nejlépe vstřebatelné jsou pěny, balzámy, krémy. Doporučuje se používat je pravidelně denně, nejlépe na noc, ideálně však ráno a večer. Dobře zvolená kosmetika se uživateli odmění zdravou kůží a bezbolestnou chůzí. Což je účel, jehož se vytrvale snažíme dosáhnout.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky Jany Výmolové

 

4059

Diskuze k článku