Jak se žije diabetikům v USA?

Jak se žije diabetikům v USA?
Zdroj: archiv Jany Ratzenbek (použito se svolením)

Spojené státy americké jsou proslulé nechvalným fenoménem – cukrovkou 2. typu, která jde ruku v ruce s nezdravou životosprávou a obezitou. Většina Američanů využívá soukromého zdravotního pojištění, z čehož plynou i značné rozdíly v léčbě diabetu.

Jana si se svými dětmi užívá života v USA. Občas si dopřeje i nějakou sladkost v oblíbené kavárně.

S Janou, diabetičkou 1. typu, jsme si povídali o jejím životě v Pensylvánii, o rozdílech v přístupu amerických zdravotních asociací k diabetu a o myšlenkách, jak zlepšit situaci diabetiků v USA.

Jak Vám byl diabetes diagnostikován a jak jste tuto zprávu přijala?

Před 21 lety se u mne projevily typické příznaky cukrovky 1. typu, tj. nadměrné hubnutí při stálém hladu, nutkavá potřeba na toaletu, žízeň, únava, acetonová chuť a podobně. Myslela jsem si, že se jedná o prochladnutí, ale diagnóza byla bohužel horší. Ze začátku byla nejtěžší ta nevědomost. O cukrovku jsem se nikdy nezajímala a bála jsem se, že pro mě skončilo veškeré potěšení ze sladkého. Měla jsem také velký strach z píchání inzulínových injekcí.

Jaký je Váš život s diabetem dnes?

Používám inzulínovou pumpu a kontinuální monitor Dexcom. Vystřídala jsem již více soukromých zdravotních pojištění, protože příspěvky pojišťoven na výdaje související s diabetem se značně liší. Momentálně mi vše hradí pojišťovna, ale svého času jsem si hradila sama i 20 % ceny pumpových dílů, senzorů, inzulínu a proužků do glukometru.

Diabetologické asociace v USA

Nejznámější organizace jsou American Diabetes Association a JDRF (Type 1 Diabetes Research Funding and Advocacy). Jako členka JDRF se Jana účastní debat se státními představiteli ohledně změn v pojištění a pokrytí léčby. Pravidelně chodí také na tzv. Walks for Diabetes, jejichž smyslem je zviditelnit tuto nemoc a upozornit veřejnost na její úskalí.

usa

Diabetikům v USA nejvíce schází možnost státního zdravotního pojištění. | zdroj: Shutterstock

Jaké je povědomí americké veřejnosti o diabetu?

Američané si uvědomují své světové prvenství ve výskytu obezity a souvisejících civilizačních chorob včetně cukrovky. Asi 34 milionů Američanů má cukrovku, což je zhruba 10 % celkové populace. Z toho kolem 1,5 milionu jsou případy cukrovky 1. typu. Valná většina je tedy způsobena nezdravou životosprávou a výskyt cukrovky stoupá napříč generacemi – ročně přibývají tisíce dětí s cukrovkou 2. typu.

V říši Inků – cestovatelská reportáž z Peru

Z turistických průvodců může nezávislý cestovatel snadno nabýt dojmu, že návštěva Machu Picchu se stane spíše noční můrou. Komerční ...

Jak se liší léčba diabetu v USA a v ČR?

Léčba funguje v USA opačně než v České republice. Inzulín si dávkujeme podle toho, kolik čeho sníme. V Čechách naopak lékař předepisuje dávky inzulínu, které si máte aplikovat při jídle, a jim přizpůsobujete stravu. V USA je tedy stravování volnější a příjemnější. Počítáme přímo s celkovým obsahem sacharidů, nikoliv se sacharidovými výměnnými jednotkami, což situaci taktéž usnadňuje. Pojištění je až na určité skupiny obyvatelstva (senioři, zdravotně postižení a sociálně slabší jedinci) soukromého charakteru. Každý si může zvolit výši pojistného a od té se odvíjí hrazené výdaje. Alespoň část si ale doplácíme v podstatě vždy.

„V USA je život s cukrovkou psychicky snazší, protože léčba je nastavená jinak než v České republice,” říká Jana Ratzenbek, členka American Diabetes Association a zástupkyně místních diabetiků.

Jaké mají výhody američtí diabetici oproti českým?

Máme velmi rychlý přístup k novinkám a vědeckým pokrokům v oblasti zkoumání a léčby diabetu. Řekla bych, že i přístup lékařů je v USA rozumnější a individuálnější než v Čechách. Zaměstnavatelé nabízejí zaměstnancům různé benefity jako odměnu za to, že se zajímají o prevenci rozvoje DM2. Běžné je například proplácení pravidelného měření glykémie či krevního tlaku. Pro již diagnostikované diabetiky nabízejí zaměstnavatelé program kontroly nemoci (disease management program), jehož cílem je praktická pomoc a podpora zvláště nově nemocným.  

Čím by se naopak USA mohly od nás inspirovat?

Určitě zavedením státního zdravotního pojištění. Sjednocuje zdravotnictví a činí ho přehlednějším. Orientace v americkém zdravotním systému je velmi obtížná a pojištěnci obvykle za služby hodně přeplácí. Pojištění je extrémně drahé a zdaleka nepokrývá vše. Ceny inzulínu a diabetických léčebných pomůcek jsou v USA mnohonásobně vyšší než kdekoliv jinde ve světě.

Léčba cukrovky Američany vyjde podstatně dráž než Čechy. Technologie a vybavení jsou však moderní s vysokou kvalitou a léčba tolik nezasahuje do běžného života jako českým pacientům. Státní pojištění by mohlo americkým diabetikům významně ulevit.

Autor: Ing. Daniela Pečínková, foto: archiv respondentky Jany (použito se svolením), Shutterstock  

Zdroj: rozhovor s Janou Ratzenbek, usa.gov, diabetesresearch.org, jdrf.org

2258

Diskuze k článku