Jak se žije diabetikům v Holandsku?
Jak se liší péče o diabetiky v jiných částech světa? Jsou na tom lépe, nebo hůře než čeští pacienti? Náš seriál vás tentokrát zavede do Nizozemí. S podmínkami léčby diabetu v této zemi nás seznámila místní zástupkyně mladých leaderů Lauren Childs.
Šestadvacetiletá Lauren Childs žije v Nizozemí společně se svým přítelem Bjornem, který má také diabetes 1. typu. Ráda vaří, cestuje a společně s přítelem chodí často do kina.
Lauren, můžeš nám říci, jaká je podle tvého názoru úroveň péče o diabetiky v Holandsku?
Naše země má velmi dobrý zdravotní systém, který nám dovoluje vybrat si, které produkty chceme využívat. Samozřejmě musíme všichni platit povinné zdravotní pojištění, díky kterému je ovšem asi 80% všech mých léků a kompenzačních pomůcek zdarma. Zbylých 20% si musí každý pacient doplácet sám. Inzulínové pumpy mohou pacienti dostat, pokud splňují dané podmínky – například pokud mají vysoký glykovaný hemoglobin, který si chtějí vylepšit, či nestabilní glykémie anebo pokud se jedná o těhotné diabetičky.
Jsi členkou nějaké organizace, která se věnuje edukaci a zkvalitnění života osob s diabetem?
Ano, jsem členkou holandské diabetologické asociace již 18 let a pracuji v ní jako dobrovolník. Zapojuji se do organizace různých táborů, kongresů a dalších aktivit spojených s diabetem. Pořádáme například tábory s výukou jízdy na koních pro děti s diabetem od 6 do 16 let či různé dobrodružné tábory, například kovbojské či indiánské. V průběhu celého roku nabízíme dětem s diabetem řadu dalších aktivit. Mohou se setkávat s dalšími dětmi s diabetem na našem zastřešeném hřišti a podnikat společné aktivity. Letos pořádáme setkání dětí a mladistvých s diabetem přímo na pláži, a přihlásilo se nám již přes sto účastníků z různých zemí. Děti si užijí zábavu na trampolínách a mimo jiné budou i hledat poklad. Pro rodiče těchto dětí jsem společně se svým přítelem připravila prezentaci o našem životě a dospívání s diabetem. Diabetici starší 18 let se pak budou moci zapojit do koktejlového workshopu. Dále organizujeme například společnou procházku pro starší osoby s diabetem a workshop na téma zdravého vaření.
Jaká je, podle tvého názoru, míra edukace diabetiků v Holandsku?
Myslím si, že dobrá, ale samozřejmě je vždy co zlepšovat. Je ale pravda, že i když nás lékaři a sestřičky naučí teoreticky vše, co je pro život s diabetem nutné vědět, nakonec si každý diabetik musí ověřit hypotézy sám na základě pokusů a omylů.
Máš představu, jak by mohla v Holandsku péče o diabetiky zlepšit?
Myslím si, že senzor pro kontinuální monitorování glukózy by měl být dostupný pro všechny pacienty. Mě bylo naštěstí nemocnicí umožněno jej mít, ale jsou pacienti, kteří si ho nemohou dovolit. I přesto jsem velmi ráda za zdravotní systém, který Holandsko má.
Mgr. Kamila Leciánová
695
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný