Jak se v restauraci dobře a kvalitně najíst?

Jak se v restauraci dobře a kvalitně najíst?

Krásné jarní počasí láká ven a nikomu se příliš nechce trávit čas doma v kuchyni. Společnost STOB proto připravila návod, jak si vybrat vhodné jídlo v restauraci, nebo jak si nepokazit jídelníček ani ve fastfoodu.

Návštěva restaurací je součástí naší kulturní tradice a životního stylu a určitě není třeba se jí vyhýbat. Pokud si správně vyberete, v restauracích se můžete nejen dobře a zdravě najíst, ale i posedět v příjemném prostředí, ochutnat jídla, která si doma nepřipravujete a strávit příjemný čas s rodinou, přáteli či kolegy.

Jak poznat kvalitní restauraci?

Vyplatí se navštěvovat již vyzkoušené restaurace, u kterých víte, že mívají v nabídce pokrmy, které budou splňovat vaše požadavky. Pokud hledáte novou restauraci, můžete se orientovat i podle označení FOOD, díky kterému jednoduše najdete nebo doporučíte restauraci, která splňuje požadavky na zdravé stravování.

Jak funguje program FOOD?

Program FOOD (Fighting Obesity through Offer and Demand) vznikl v roce 2009 jako odpověď na alarmující statistiky o rostoucí obezitě v Evropě. Podle této studie trpí v Evropě více než 52 % dospělých nadváhou nebo obezitou. Program má za cíl především upevnit zdravé stravovací návyky zaměstnanců během pracovního dne.

Program FOOD je nadnárodní aktivitou společnosti Edenred, která je vydavatelem stravenek Ticket Restaurant. Edenred dává dohromady síť restaurací, které splňují kritéria programu. Zároveň se snaží o zlepšení nutričních hodnot jídel nabízených těmito restauracemi a informuje spotřebitele o nabídce kvalitního stravování.

Označení FOOD může získat restaurace, která splňuje alespoň 5 z těchto kritérií:

    • V případě poledního menu má restaurace v nabídce vždy i méně energeticky náročnou polévku (např. vývar) nebo je možné si k vydatnější polévce vybrat méně energeticky náročný druhý chod (např. salát). Restaurace nabízí i poloviční porce nejen pro děti.
    • Mezi nabídkou příloh jsou i zeleninové přílohy.
    • V nabídce jsou na výběr i jiné než smažené přílohy.
    • V denním menu se alespoň 2× týdně objevuje jedno čistě zeleninové nesmažené hlavní jídlo.
    • Zeleninové saláty jsou v nabídce hlavních jídel.
    • K hlavním jídlům je možné si objednat menší porci zeleninového salátu nebo je salát pevnou součástí denních nabídek hlavních jídel.
    • V nabídce hotových jídel jsou i jídla méně kalorická, nesmažená, zeleninové pokrmy, saláty z čerstvé zeleniny nebo jinak a jednodušeji připravená jídla (dušená, vařená v páře, pečená apod.).

Kam na oběd?

Síť restaurací FOOD se v České republice stále rozrůstá. V současné době patří do programu již přes 600 restaurací. Tu nejbližší najdete jednoduše pomocí vyhledávače. Při hledání stačí zaškrtnout políčko s označením FOOD. Další restaurace patřící pod označení FOOD můžete navštívit i v jiných evropských státech, jako je Belgie, Francie, Itálie, Portugalsko, Slovensko, Španělsko a Švédsko.

Jak si vybrat “vhodné” jídlo v restauraci?

Dnes už je standardem, že většina restaurací zveřejňuje denní menu i stálý jídelní lístek na internetu. Podívejte se proto předem na aktuální nabídku a vyberte si už dopředu jídlo, které si objednáte.

3 základní pravidla správného výběru:

1. Vybírejte libové druhy masa, ryby nebo vegetariánské pokrmy s tofu, sójou, luštěninami apod.

2. Vyvarujte se smaženým pokrmům a tučným omáčkám (smetanovým, sýrovým apod.) a sladkým pokrmům.

3. Nezapomínejte na zeleninu.

Pravidlo zdravého talíře

Orientační pomůckou pro Vás může být pravidlo „zdravého talíře“. Váš “zdravý talíř ” by měl být tvořen z 50 % zeleninou, z 25 % přílohou a 25 % bílkovinou. Pokud není vaším cílem hubnout nebo máte fyzicky náročné zaměstnání, můžete trochu přidat na množství přílohy.

Hlavní jídlo

Hlavní chod se snažte vždy vybírat tak, aby obsahoval libové maso nebo jiný zdroj bílkovin – například kuřecí či krůtí prsa, vepřovou panenku, pečeni nebo kýtu, hovězí zadní, rybu apod.

Dále by pokrm neměl obsahovat hodně tuku, nevybírejte si tedy smažená jídla ani smažené přílohy (řízek, smažený sýr, smažené hranolky), a dávejte si pozor na smetanové omáčky a další podobné přísady v podobě tučných sýrů, slaniny apod. Jídlo by mělo vždy obsahovat nějakou zeleninu, pokud tomu tak není, přiobjednejte si malý salát.

Z příloh vybírejte nejlépe vařené brambory, dušenou rýži, těstoviny, bulgur, kuskus (nejlépe v celozrnné variantě) apod. Při hubnutí je vhodné omezit množství přílohy a její část nahradit zeleninou, není ale vhodné přílohu úplně vylučovat.

Salát k obědu? Ano, ale záleží jaký…

Oblíbenou volbou oběda zejména mezi ženami jsou zeleninové saláty. Dnes už neplatí, že byste na stůl dostali misku s neochucenou směsí zeleniny, naopak, na salátu si můžete skvěle pochutnat a vyzkoušet i méně obvyklé kombinace. Pamatujte ale, že samotný zeleninový salát jako oběd rozhodně nestačí, vždy by měl obsahovat i nějaký zdroj bílkovin, například libové maso, rybu, vejce nebo méně tučný sýr. Pokud máte salát k obědu, určitě byste si k němu měli dát i kousek celozrnného pečiva nebo jiné přílohy. K lehkému salátu si klidně dopřejte polévku.

Na druhou stranu i salát může být energetickou bombou. Zelenina bývá často doplněna majonézovými či jinými energeticky vydatnými dresinky, smaženými krutony, slaninou, smaženým masem a dalšími ne příliš vhodnými přísadami. Proto i salát je potřeba vybírat s rozumem.

Pozor na polévky

Součástí poledního menu bývá často i polévka. Pokud ji před hlavním chodem vyžadujete, vybírejte si nezahuštěné polévky, ideálně vývary nebo zeleninové polévky bez jíšky a smetany. Pokud zvolíte vydatnější polévku (např. gulášovou, dršťkovou, zahuštěnou zeleninovou polévku), je vhodné si dát o to méně vydatný hlavní chod, například jen zeleninový salát s libovým masem.

Jde to i ve fastfoodu

V nouzi se vám občas může stát, že vám nezbývá nic jiného než navštívit fastfood. Není to úplně jednoduché, ale většinou se dá i ve fastfoodu najít vyhovující jídlo, platí zde všechna výše uvedená pravidla. Vyhýbat byste se měli všem smaženým pokrmům, ať už je to langoš, smažený sýr, hranolky nebo jakýkoli jiný smažený pokrm, vždy se jedná o bohatý zdroj tuku, který s sebou nese i mnoho energie. A často i některé nevhodné látky, které mohou vznikat při nesprávném použití tuku.

Co takhle dát si… hamburger?

Hamburger má pověst největšího nepřítele zdravého jídelníčku, ale za určitých podmínek se může jednat o kvalitní pokrm. První podmínkou je, aby v hamburgeru bylo použito kvalitní libové maso, dále do něj nesmí být přidány další tučné přísady, jako je například slanina, tučný sýr nebo majonéza. Další možností, jak snížit celkovou energetickou hodnotu hamburgeru také je, že odložíte vrchní housku a zkonzumujete jen spodní část s masem. A samozřejmě si ho dejte bez hranolek a sladkého nápoje. Vhodnou volbou mohou být také tortilly a wrapy s kuřecím masem, některé však obsahují tučné dresinky.

Sladkému se raději vyhněte

Sladkým pokrmům, jako jsou buchtičky se šodó, palačinky nebo ovocné knedlíky, je lepší se vyhnout. Tato jídla jsou bohatá na jednoduché cukry, obsahují většinou zbytečně velké množství tuků, a naopak nízký podíl bílkovin, proto vás ani tolik nezasytí a brzy zase budete mít hlad. Tato jídla si raději připravte doma, v odlehčené variantě a doplněné bílkovinným zdrojem.

Nebojte se ani cizích kuchyní

Populární jsou různé indické, thajské, vietnamské a další cizí kuchyně. I v těchto typech světových kuchyní se dá vybrat kvalitní jídlo, která zpestří váš obvyklý jídelníček. Je ovšem potřeba správně vybrat a hlavně si ohlídat velikost porce.

Více rad najdete v tomto článku v sekci Tipy pro vás na stránkách STOBklubu.

Nezapomeňte, že zákazníkem jste vy

Nebojte se proto poprosit obsluhu o případnou obměnu vašeho pokrmu, místo hranolek poproste o brambory, místo knedlíků si objednejte rýži, u „vepřa-knedla-zela“ si dejte jen poloviční porci knedlíků a místo toho poproste o dvojitou porci zelí apod. Nabídka restauračních zařízení je tak velká, že pokud vám někde s přípravou jídel nevyjdou vstříc, máte mnoho dalších možností kam jít příště.

Pokud vám v restauraci dají větší porci, než v daný moment zvládnete sníst, do jídla se určitě nenuťte a zbytečně se nepřejídejte. Je zbytečné jídlem plýtvat, tak si nechte zabalit zbytek porce domů a máte obstaranou rázem i svačinu nebo večeři.

 Zapojte se do Výzvy 52

Tento článek je součástí projektu Výzva 52 společnosti STOB. Pokud vás zajímají další podobné informace, zapojte se do projektu na stránkách www.stoblkub.cz také. Je to zdarma. Na každý týden je připravena jedna malá výzva, které se můžete zúčastnit a po celý rok tak postupně měnit své životní návyky k lepšímu. A protože jen příjemné změny mají šanci být trvalé, jsou jednotlivé výzvy postavené tak, aby vás bavily. Obsahují motivační videa, blogy, soutěže o ceny a hlavně nespočet zajímavých populárních témat a mýtů, o kterých zjistíte pravdu.

Zdroj: Ing. Hana Málková, www.stobklub.cz

 

577

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku