Nemoci ohrožující diabetiky: Neléčená nebo špatně kompenzovaná cukrovka může vést k vážným komplikacím
Jak řešit hyperglykémie na inzulinové pumpě
Zdroj: Shutterstock
Hyperglykémie neboli vysoká hladina krevního cukru se v životě člověka s diabetem nevyhýbá ani uživatelům inzulinové pumpy. U léčby pumpou je důležité tento stav nezanedbat, včas ho řešit a snížit hladinu cukru postupně do cílového rozmezí. Také je dobré se zamyslet nad příčinou jejího vzniku a učinit taková opatření, aby se riziko vzniku opakované hyperglykémie ze stejných příčin snížilo.
Hladina cukru člověka bez diabetu může teoreticky dosáhnout až 11 mmol/l. V praxi však alespoň podle studií s kontinuálními senzory u zdravých lidí víme, že se asi 97 % času pohybují v hodnotách pod 7,8 mmol/l a do vysokých glykémií se tak dostávají spíše výjimečně. Příčiny vzniku zvýšené glykémie u zdravého člověka jsou podle anekdotálních sledování obvykle jídlo (velká sacharidová nálož, vysoký glykemický index potraviny) či stres. Zdravý organismus však umí hyperglykémii velice rychle vyřešit, protože inzulin uvolňovaný do vrátnicové žíly slinivkou břišní působí již za několik minut, na rozdíl od podkožně píchaného inzulinu u lidí s cukrovkou.
Co je hyperglykémie
U diabetu je pro většinu osob doporučeno cílové rozmezí glykémií 3,9-10 mmol/l. Za hyperglykémii jsou považovány všechny hodnoty vyšší než 10 mmol/l. Hodnoty mezi 10 – 13,9 mmol/l jsou označovány za hyperglykémii 1. stupně a hodnoty nad 13,9 mmol/l za hyperglykémii 2. stupně. V těhotenství či přípravě na něj jsou hranice přísnější, tam je za hyperglykémii považována již hodnota nad 7,8 mmol/l.
I když je při léčbě diabetu snaha hyperglykémiím předcházet, občasné vysoké glykémii se prakticky žádný člověk s cukrovkou bohužel nevyhne. Je však důležité vysokým hodnotám věnovat pozornost a snažit se z nich poučit tak, aby nedocházelo opakovaně k hyperglykémiím ze stejných důvodů.
Diabetička Zuzana Habáňová o cestování s cukrovkou: „S bílou hůlkou jsem procestovala už 50 zemí“
Zuzana pochází z Kokor na Přerovsku a dnes žije v Čerčanech. Vystudovala VŠE v Ostravě. Od sedmi let má diabetes 1. typu. Nemoc jí zničila oční ...
Jak poznat hyperglykémii?
Nejlepší způsob, jak hyperglykémii včas zjistit, je pomocí kontinuálního senzoru či alespoň glukometru. Stejně jako nízká glykémie, i vysoké hodnoty mají také své typické příznaky. Na hyperglykémii nás může upozornit zvýšená žízeň, únava, chuť na sladké, časté močení, bolest břicha či hlavy a nevolnost. Blízcí lidé si mohu u člověka s cukrovkou všimnout podrážděné nálady. Hyperglykémie je kromě horšího fyzického výkonu spojena také s pomalejšími reakcemi, čehož si mohou všimnout sportovci, řidiči dopravních prostředků, ale třeba i hráči videoher. Déletrvající vysoké hodnoty může doprovázet suchá kůže, rozmazané vidění, zhoršené hojení ran či vyšší náchylnost k různým zánětům a infekcím.
Nejčastější příčiny hyperglykémie
Úplně nejčastěji se hyperglykémie vyskytuje po jídle. Je obvykle způsobena nedostatečným bolusem inzulinu, případně pozdě podaným bolusem k jídlu. Uživatelé pump, kteří nepočítají sacharidy a bolusy k jídlu pouze odhadují, mívají vysoké glykémie po jídle častěji, protože dávky inzulinu nejsou přizpůsobené glykémii ani obsahu sacharidů v jídle. Někteří uživatelé inzulinové pumpy se také bojí si podat dostatečný bolus před jídlem a následnou hyperglykémii po jídle raději řeší opakovanými korekčními dávkami inzulinu. V součtu si na korekci hyperglykémie nakonec mnohdy aplikují vyšší dávky inzulinu, než kdyby si podali dostatečně veliký bolus před jídlem. Také bolusy podané až těsně před jídlem, během jídla či po něm mohou vést k rozvoji hyperglykémie. Naprostá většina jídel a potravin je trávena rychleji, než jaký je účinek moderních inzulinových analog. Proto je vhodné inzulin aplikovat 10-20 minut před jídlem, aby měl čas začít dostatečně působit v době, kdy je jídlo tráveno a glukóza se vstřebává do krevního oběhu.
Další z možných příčin hyperglykémie je stres. Stres vede k uvolnění hormonů, které zvyšují hladinu cukru a snižují citlivost na inzulin. Po odeznění zdroje stresu naštěstí hyperglykémie obvykle zase zklesá zpět do cílových hodnot. Stres může být psychický, například před zkouškou či veřejným vystoupením, ale také fyzický, nejčastěji při akutním onemocnění.
Třetí možností vzniku hyperglykémie je porucha funkce infuzního setu nebo pumpy. Tato příčina hyperglykémie je závažná a je jí vždy třeba včas rozpoznat a řešit. Při léčbě inzulinovou pumpou je totiž do těla podáván pouze rychle působící inzulin – jeho opakované podávání v rámci naprogramované bazální rychlosti zajišťuje bazální hladinu inzulinu. Pokud však dodávka inzulinu pumpou z nějakého důvodu selže, hladina inzulinu v těle rychle klesá a může dojít k jeho absolutnímu nedostatku. Výrazná hyperglykémie a diabetická ketoacidóza se tak může rozvinout již za několik málo hodin po přerušení dodávky inzulinu.
Jak zjednodušit diabetikovi vstup do dospělosti?
Ve své praxi se setkávám především s dospělými pacienty, tedy těmi, kterým už bylo 18 let a následující řádky vychází hlavně z pozorování jejich ...
Příčin, které mohou u pumpy vést k nedostatku inzulinu v těle, je mnoho:
- V létě či zimě může dojít ke znehodnocení inzulinu extrémními teplotami. Zatímco v zásobníku či lahvičce inzulin nějakou dobu vydrží, v tenké nekryté hadičce inzulinové pumpy se může znehodnotit velice rychle.
- V létě se při plnění zásobníku či hadičky mohou v infuzním setu objevit drobné bublinky, které způsobí výpadky v dodávce inzulinu. Není proto na škodu v létě čas od času hadičku zkontrolovat a případné bublinky vyklepat a odstranit je funkcí plnění setu.
- Opakované používání zásobníků či nedostatečná frekvence výměny kanyl může vést k protékání inzulinu v zásobníku či v místě vpichu kanyly.
- Skleněné předplněné zásobníky používané v některých inzulinových pumpách mohou při nárazu pumpy na něco tvrdého prasknout a způsobit vytékání inzulinu do prostoru pístu pumpy.
- Teflonové kanyly se mohou zalomit buď pod kůží, nebo ještě před zavedením pod kůži. Větší riziko zalomení kanyly je u štíhlých osob, u dlouhých kanyl či u aplikace kanyl do míst zatvrdlin a bouliček.
- Kanyly se také mohou vytrhnout či nechtěně rozpojit v místě, kde jsou připojeny k hadičce setu.
Diabetická ketoacidóza
Není-li hyperglykémie z nedostatku inzulinu včas a efektivně vyřešena, může se stav zhoršovat a dojít až do tzv. diabetické ketoacidózy. To je situace, kdy tělo kvůli nedostatku inzulinu nedokáže využít krevní cukr jako zdroj energie (přestože je ho při hyperglykémii v krvi nadbytek) a vytváří si alternativní zdroj energie, kterým jsou ketolátky. Vysoké množství ketolátek však způsobuje okyselení organizmu a vzniká diabetická ketoacidóza. Zatímco mírnější stavy je možné při správném přístupu vyřešit doma, pokud se i před domácí snahu stav horší, hladina ketolátek stále roste nebo jsou přítomny další komplikující okolnosti, je na místě zkonzultovat nebo vyhledat lékaře.
Jak odlišit hyperglykémii z jídla a z poruchy infuzního setu
Pro uživatele inzulinové pumpy je výhodné, má-li možnost si při hyperglykémii změřit hladinu ketolátek v těle. Změřit ketolátky dokáží některé glukometry, např. Freestyle Libre, Freestyle Optium Neo či Wellion Galileo. Používají se k tomu ketoproužky, které částečně hradí zdravotní pojišťovna a část ceny doplácí pacient. Zvýšená hladina ketolátek značí, že v těle chybí inzulin, hrozí rozvoj nebo je již rozvinuta ketoacidóza a je třeba stav korigovat zvýšenou dávkou inzulinu, přijímat dostatek nesladkých tekutin a pravidelně kontrolovat jak vývoj hladiny ketolátek, tak i glykémie. Naopak při negativní hodnotě ketolátek je hyperglykémie pravděpodobně způsobena pouze relativním nedostatkem inzulinu (např. příliš velkým jídlem nebo zapomenutým bolusem) a stačí podat běžný korekční bolus.
Při zvýšené hladině ketolátek je vhodné si aplikovat inzulin ke snížení glykémie raději jinou metodou než pumpou, například inzulinovým perem či stříkačkou. Je dobré použít novou lahvičku/ampulku inzulinu, o které není pochyb, že byla správně uchovávána a inzulin nebyl znehodnocen např. vysokou či nízkou teplotou. Zpět na léčbu pumpou se lze vrátit tehdy, pokud je příčina ketoacidózy spolehlivě vyřešena (např. byla přepíchnuta zalomená kanyla) a glykémie i hladina ketolátek klesají.
Ketoacidóza je sice relativně vzácná komplikace léčby inzulinovou pumpou, avšak může člověka nečekaně na několik dní vyřadit z běžného života. I proto je praktické znát základní zásady její prevence a včasné léčby a při léčbě inzulinovou pumpou nebrat žádnou hyperglykémii na lehkou váhu.
MUDr. Klára Sochorová
Lékařka Kliniky diabetologie nemocnice IKEM v Praze. Specializuje se na efektivní využití moderních technologií v diabetologii, flexibilní léčbu diabetu a fyzickou aktivitu. V rámci skupiny mladých lékařů Diavengers se věnuje edukačním aktivitám.
2637