Jak pro sebe vybrat ten správný sport?

Jak pro sebe vybrat ten správný sport?

Chcete se věnovat sportu, ale stále nevíte, který by byl pro vás tím nejvhodnějším? Podle stavby svého těla to můžete alespoň odhadnout. Jestli si vyberete sólový, anebo kolektivní sport, bude záležet už jen na vás.

Poznejte svůj typ postavy

Být vysoký může být pro některé sporty přínosem, a pro jiné přímo naopak. Výška přeje basketbalistům, maratoncům naopak usnadňuje vyniknout jejich menší kostra a váha. Podle souhrnu tělesných znaků se definují takzvané somatotypy, které dávají předpoklad pro určitou pohybovou činnost. K jejich stanovení se měří tělesná výška, váha, míry horních a dolních končetin a čtyř kožních řas na tricepsu – pod lopatkou, na boku a na lýtku. Ponechme to odborníkům s počítačovými programy. Nabízíme vám základní charakteristiky tří somatotypů. Poznáte-li, který je vám nejbližší, snadno si najdete vhodné sporty pro svůj typ těla.

1. Ektomorfové

Ektomorfní tělesný typ charakterizuje velmi štíhlá až vytáhlá postava, dlouhé nohy, ruce a úzká ramena, hrudní koš a pas. Většině jdou tyto typy lidí na nervy, protože mohou sníst, na co přijdou, a jako by nepřibírali na váze. Každé kilo svalové hmoty si ale potřebují poctivě vydřít. Nejvhodnějšími sporty jsou pro ně vytrvalostní běh, fotbal nebo tenis. Zkrátka obecně sporty, kde hrají prim hbitost a postřeh.

2. Mezomorfové

Široká ramena a úzký pas připomínají u mezomorfů tvar písmene V. Bývají svalnatí a silní, mají velký hrudní koš, široká ramena a celkově štíhlou postavu. Oplývají vitalitou a vytrvalostí, a proto nemají problém se silovým tréninkem nebo aerobním cvičením. Dokážou snadno snížit svou tělesnou hmotnost a nabrat svalovou hmotu. Mají na výběr ze široké nabídky sportů a mohou zkusit i některý z méně obvyklých, například veslování.

3. Endomorfové

Endomorfové mívají problém s nadváhou. Mají robustní postavu se širokými boky, kulatější obličej a vyšší množství uloženého tuku především na hrudníku. K redukci hmotnosti potřebují aerobní pohybovou aktivitu. Za všechny lze doporučit rychlou chůzi, populární nordic walking, pro zdatnější je vhodný i jogging. Endomorfický typ ovšem přímo předurčuje k silovým a kontaktním sportům, jako jsou ragby, box a vzpírání. Jednoduše řečeno, všechny sporty, v nichž se počítá hlavně síla.

Hrát sólo, anebo v týmu?

Sportování posiluje tělo a rozvíjí jeho rovnováhu a koordinaci. Kolektivní sporty s sebou přinášejí benefit v podobě navázání nových přátelství, a proto jsou ideální pro komunikativní, otevřené lidi. Sporty pro jednotlivce budují v člověku sebedůvěru, na druhou stranu ale mohou individuální sportovci snadněji podléhat neúspěchům a zklamání ze selhání.

Sportem k úspěchům v životě

Podle Výzkumného centra univerzity v Michiganu jsou dospívající, kteří se věnují alespoň jednomu sportu, psychicky odolnější a dosahují velmi dobrých studijních výsledků. To se odráží v kvalitě jejich života a v budoucím povolání. Čím vhodnější sport si tedy už jako děti vybereme, tím lépe se při něm budeme cítit.

Jakub Žiška, uLekare.cz

3077

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku