Jak posílit imunitu pleti a zlepšit její hojení při diabetu? Zaměřte se i na střeva

Jak posílit imunitu pleti a zlepšit její hojení při diabetu? Zaměřte se i na střeva
Abyste měli krásnou pokožku i v zimě, je potřeba systematicky posilovat její přirozenou imunitu. Vitamín C se stane vaším dobrým spojencem. Zdroj: Shutterstock

Podstata imunity je obecně spojována se schopností dobré obranyschopnosti organismu, a také tím, jak je schopný bránit se působení vnějších činitelů. Ale fakt, že má také něco společného s pokožkou, si uvědomuje málokdo.

Obranyschopnost nesouvisí jen s tím, jestli se na podzim a v zimě ubráníte ataku bacilů. Dobrá imunita pleti je u diabetiků poměrně důležitá. Její podpora napomáhá mimo jiné lepšímu hojení ran a snižuje procesy zánětlivých kožních reakcí.

Běžné potíže diabetické pleti

Cukrovka je chronické onemocnění, které se vyznačuje příliš vysokou hladinou glukózy v krvi. Mimo jiné může vést k určitým kožním změnám. Typicky se diabetici potýkají hlavně se suchou kůží, jsou náchylnější k bakteriálním a plísňovým infekcím, svědění, vzniku puchýřů a vředů. Mnoho diabetiků bojuje s vředy na nohou, které mohou být spojeny se stafylokokovou infekcí.

Diabetici často bojují se suchou pokožkou, protože jejich tělo aktivuje mechanismy, které vylučují přebytečný cukr močí.

V rámci toho mohou bojovat s projevy kožní dehydratace, takže kůže hrubne a praská, někdy může dojít až ke krvácení. Příliš suchá pokožka je následně náchylnější k projevům svědění, pálení a červenání. Pokud nemá správně posílenou imunitu dermálních vrstev, stává se citlivou na chlad nebo teplo a má nižší schopnost bránit se vstupu různých mikroorganismů z okolního prostředí, což připravuje živnou půdu pro bakteriální nebo plísňové infekce. Velmi důležité je pokožku posilovat nejen zvenku, ale také zevnitř.

Hořká okurka karela podporuje dobré zdraví, diabetici ji ocení pro její schopnost snižovat krevní cukr

Fytoterapeuté, lékaři tradičních medicín i výzkumníci objevují výhody hořké okurky. Může být dobrý sluha, ale zlý pán. Při užívání potravinových ...

Dejte si do pořádku střeva

Naturopati a fytoterapeuti vám řeknou, že základ dobré imunity je potřeba položit ve střevech. Zdravé fungování trávicího systému, správně vyživovaného bifidobakteriemi, tvoří velkou část celkového úspěchu.

Probiotika, prebiotika a symbiotika (kombinace probiotik a prebiotik) jsou prospěšná nejen dobrému trávení, ale také zlepšují odolnost organismu – a tudíž i pleti – před ataky virů a bakterií.

Ať už zařadíte do jídelníčku probiotické potraviny, nebo se rozhodnete užívat probiotika ve formě potravinového doplňku, případně pro kombinaci obojího, uděláte pro zlepšení imunity pleti opravdu hodně.

Silné antioxidanty a vitamíny B pro šťastnou a zdravou pleť

Látky s antioxidačním potenciálem pomáhají diabetikům s managementem hyperglykémie (zvýšené hladiny krevního cukru) a také podporují přirozenou obranyschopnost pleti. Díky schopnosti bojovat proti působení volných radikálů snižují známky předčasného stárnutí buněk organismu, včetně těch pleťových, a podporují dobrou přirozenou regeneraci pokožky.

Jedním ze silných antioxidantů je vitamín C, který funguje jako silný imunostimulátor. Zároveň je důležitým prvkem pro proces přirozené tvorby kožního kolagenu.

Doplňování vitamínu D v chladných dnech je pro mnohé již samozřejmostí. Tělo ho syntetizuje v návaznosti na vystavení přímému slunečnímu záření. Na podzim a v zimě si ho tolik neužijeme, a proto je nutné sáhnout po doplňku stravy. Tento vitamín mimo jiné udržuje dobrou náladu a bojuje proti projevům sezónních depresí. Pleti je prospěšný hned z několika důvodů. Posiluje kožní bariéru a bojuje proti některým formám ekzémů a akné. Je velmi vhodným doplňkem pro atopiky, snižuje projevy červenání a svědění. Je zároveň výborným protizánětlivým prostředkem nejen pro diabetiky.

A jaké další vitamíny je dobré mít na paměti pro udržení zdravé a odolné pleti a zařadit je ve formě potravinového doplňku i jako součást kosmetické péče?

  • Vitamín E neboli také tokoferol je silný antioxidant, který je velmi prospěšný při hojení poškozené pleti. Jedná se o přírodní látku rozpustnou v tucích. Je základní živinou pro tělo, to si ji ale nemůže vyrobit, proto je potřeba ji doplňovat zvenku, ať už potravou (některé ryby, ořechy, olivový olej), nebo potravinovými doplňky. Tělo ukládá vitamín E zejména v kůži – jak v epidermis, tak hlubších kožních vrstvách. Do epidermis se dostává prostřednictvím toku kožního mazu, který chrání a promašťuje pokožku. Funkce vitamínu E v posilování imunity pleti jsou takové, že působí protizánětlivě, napomáhá udržovat přirozenou elasticitu a brání ztrátě hydratace. Je velmi prospěšný také jako látka eliminující tmavé kruhy pod očima.

  • Dalším pokožce prospěšným vitamínem je vitamín A (v kosmetice známý jako syntetický retinol, případně jeho kolega bakuchiol, olej ze semen Psoralea corylifolia, který je na rozdíl od retinolu v kosmetice vhodný i pro těhotné ženy a vegany). Vitamín A se podílí na ochraně pokožky podporou zachování její vyvážené pigmentace, snižuje také ztrátu vody z kožní vrstvy epidermis. Působí jako výborný antioxidant.
  • A konečně se dostáváme k vitamínům skupiny B, které posilují nejen nervovou soustavu, ale také jsou důležitými spojenci zdravé kožní bariéry. V péči o pleť fungují jako rozjasňující činitelé. Vitamín B1 stimuluje růst kožních buněk. Pokud jde o vitamín B2, zlepšuje kvalitu kožní tkáně. Kromě kůže je prospěšný i pro zdravé nehty a vlasy. Vitamín B3 podporuje dobré prokrvení, čímž zlepší krevní mikrocirkulaci v pokožce. Zároveň působí proti vzniku pigmentových skvrn, podporuje okysličení a správnou hydrataci epidermis. Vitamín B5 napomáhá lepšímu hojení ran. Vitamín B6 je dalším dobrým prostředkem proti vzniku kožních skvrn, používá se ke zlepšení stavu mastné pleti, mastných vlasů nebo mírného akné. Vitamin B8 se podílí na regulaci sekrece kožního mazu.

Způsobuje káva zánět v těle nebo je tomu právě naopak? Udělejte si z ní podzimního spojence

Diabetici, obzvlášť ti II. typu, bojují s projevy zánětlivých reakcí v organismu poměrně často. Káva může být jejich překvapivým spojencem v boji ...

Minerální látky, které potřebuje pokožka

Pro dobrou imunitu pleti sáhněte také po antioxidačních minerálech zinku a selenu, které jsou zároveň vysoce ceněnými protizánětlivými látkami. Zinek je minerálem, který je potřebný pro správné fungování lidského těla, protože se v něm podílí na více než 200 chemických reakcí. Jeho přítomnost je nutná pro syntézu bílkovin.

Zinek jako nezbytný spojenec pokožky podporuje úspěšné hojení ran, proto se doporučuje jako potravinový doplněk při lupénce, bércových vředech, kožních infekcích, akné. Snižuje četnost zánětlivých ložisek v pleti.

Selen je antioxidační stopový prvek, který pomáhá neutralizovat působení volných radikálů a snižuje známky oxidativního stresu, který může za zrychlené stárnutí buněk lidského organismu. Redukce působení volných radikálů je v péči o pleť důležitá z toho důvodu, že degradují kolagen. V důsledku tohoto procesu se objevují jemné linky i hlubší vrásky. K zinku, selenu a antioxidantům je dobré užívat vnitřně také kolagen.

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Healthline.com, Webmd.com, Medicalnewstoday.com

2713

Diskuze k článku