Jak nám ulehčí život on-line zdravotnictví?

Jak nám ulehčí život on-line zdravotnictví?

Od roku 2016 se vláda snaží postupovat podle Národní strategie elektronického zdravotnictví , která má pacientům v mnoha ohledech ulehčit život. Zavedení e-receptů bylo jeho součástí. Co nás ještě čeká?

Již nyní si můžeme například pohodlně zjistit, kolik za naši lékařskou péči zaplatila příslušná zdravotní pojišťovna, a to prostřednictvím webových stránek pojišťoven nebo pomocí aplikací v mobilním telefonu. Do praxe byly také zavedeny elektronické recepty, tzv. e-recepty, které nám snad v budoucnu ušetří řadu zbytečných cest do ordinace. Strategie počítá také s tím, že se rozšíří možnost objednávání k lékaři po internetu a že pro výsledky vyšetření nebudeme muset chodit, protože nám přijdou v elektronické podobě domů. Od roku 2020 bychom také měli mít možnost zaslat neschopenku zaměstnavateli z pohodlí domova.

Vylepšit by se mělo i sdílení zdravotních záznamů pacienta mezi jednotlivými lékaři, aby zbytečně nedocházelo k opakovaným vyšetřením. Připravuje se například zavedení lékového záznamu, díky němuž budou mít lékaři, lékárníci, ale i zdravotníci rychlé záchranné služby přesný přehled o všech lécích, které byly pacientovi předepsány a vydány. To má zamezit předepisování léků se vzájemně nežádoucími účinky.

Schválená strategie navíc obsahuje část věnovanou telemedicíně, která například umožňuje chirurgům provádět operační zákrok na dálku prostřednictvím robotů. Uvidíme, které z těchto vizí se v nejbližší budoucnosti podaří v ČR naplnit.

305

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku