Jak na zdravé obědy?
Oběd je jedním z hlavních jídel dne a nad jeho složením bychom neměli zapomenout přemýšlet. Pokud se naučíte pár základních pravidel bude pro vás jeho příprava hned jednodušší.
Co si dám dnes k obědu?
Tuto otázku si za život položíte mnohokrát a ne vždy je jednoduché na ni nalézt odpověď. Každý oběd by se měl skládat ze sacharidové složky, bílkovinné složky a zeleniny.
Sacharidová složka
Jako sacharidovou složku označujeme přílohy. Našemu tělu totiž dodají především sacharidy, jejichž přiměřené množství je pro tělo nezbytné. Pro diabetiky je pravidelný a rovnoměrný příjem sacharidů velmi důležitý a napomáhá tělu udržet stabilní hladinu glykemie.
Bílkovinná složka
Bílkovinnou složku tvoří nejčastěji maso. Množství bílkovinné složky se pohybuje kolem 80–100 g v uvařeném stavu. Bílkoviny jsou pro tělo nutné a potřebné pro mnoho funkcí, bez kterých by organismus nefungoval.
Zelenina
Každý pokrm by měl být také doplněn zeleninou. Ta obsahuje velké množství antioxidantů, vitaminů a hlavně vlákniny, díky které pomáhá snižovat celkový glykemický index pokrmu a velmi příjemné je, že ani u diabetické diety se výrazně neomezuje její množství. Doporučené množství zeleniny k obědu je kolem 200 gramů. Ovšem pozor! Pokud máte zeleninu vařenou a také zahušťovanou, její množství se výrazně zmenšuje. Proto dávejte přednost zelenině syrové nebo vařené, ale nezahušťované.
A co polévka?
Polévka jako součást oběda se doporučuje u diabetických diet na 225 g sacharidů a více,proto se s ošetřujícím lékařem poraďte, zda i pro vás je polévka vhodná a zda má být součástí oběda. Přednost dáváme lehkým vývarům se zeleninou.
Važte si množství potravin!
Pokud vám lékař sdělí, že máte diabetes, je vhodné si alespoň zpočátku jednotlivé potraviny vážit. Získáte tak lepší přehled, jak velká má být porce, kterou můžete bez obav sníst. Velmi často se stává, a to nejen u diabetiků, že si na talíř nandají menší množství,než mají v rámci diety stanoveno, a vlastně se potom trápí hlady. To následně vede k nedodržování režimu a čím dál častějšímu hřešení.
Proto by i pro vás měla být kuchyňská váha v počátku, ale i poté jednou za čas pro kontrolu věrným přítelem. Jednoduchým trikem je i rozdělení talíře na 3 části, kdy každou třetinu zabírá jedna ze složek oběda (zelenině dáme třetinu o něco větší).
Důležitý je i způsob přípravy
Už víte, jakou přílohu, bílkovinu i zeleninu si k obědu dáte. Následuje tedy způsob, jakým si vše připravíte. Nejzdravější je vaření. Méně zdravé je poté pečení, grilování a postup, který by se u všech na jídelníčku měl objevit opravdu pouze výjimečně, je smažení. Pamatujte si jednoduché pravidlo, že tučnější a méně zdravý pokrm si můžete dovolit pouze jednou za čas a pouze v den, kdy bude následovat zvýšená fyzická aktivita.
Dopřejte si komfort jíst v klidu
Neméně důležitým pravidlem je jíst v klidu. Přestože se toto pravidlo neustále opakuje, je také nejčastěji porušováno. Jíst byste měli u jídelního stolu bez sledování televize, čtení ale i zbytečného mluvení. V době oběda se prostě soustřeďte na své jídlo a vychutnejte si ho.
Diabetická dieta není obtížná
Ano, není to žádná věda, stačí se jenom zamyslet a jídelníček si dopředu promyslet. Ideální je si v době vašeho volna připravit návrhy, co si který den uvaříte. Vždy máte samozřejmě právo změny, ale pokud se svého plánu budete držet, poznáte, že připravit zdravý oběd je strašně jednoduché! A pamatujte si, to, že máte diabetes, neznamená, že držíte neskutečně obtížnou dietu. Stejný oběd jako vám prospěje i zbytku rodiny s tím rozdílem, že rodina si nandá podle chuti, a ne podle váhy.
Snažte se o co největší pestrost
Střídejte různé druhy masa, do jídelníčku zařazujte i nové potraviny, vyhýbejte se stereotypu. Ryby by se na našem stole měly objevit alespoň 2x týdně!
O přesném složení a množství jednotlivých součástí oběda se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, pouze ten vám dokáže jídelníček sestavit přímo na míru.
Bc. Monika Kuchtová
2164
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný