Vláknina může pomoci zvládnout cukrovku a snížit riziko komplikací, jako jsou srdeční choroby
Jak může pomoci kyselina hyaluronová při diabetu?
Zdroj: Shutterstock
Kyselina hyaluronová je oblíbenou součástí protivráskové péče. Využívá se hlavně v pleťové a vlasové péči. Napomáhá snižovat viditelnost jemných linek a hraje pozitivní roli při tvorbě nových kožních buněk. Co o ní možná nevíte?
Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v dermis spolu s kolagenem a elastinem, je z velké části zodpovědná za lesk pokožky, její hydrataci a bezchybný vzhled.
Kyselina hyaluronová pro bezchybnou pleť
Kyselina hyaluronová je přirozeně přítomna v mnoha tkáních a tekutinách lidského těla. Nachází se například ve sklivci oka a synoviální tekutině kloubů (umožňuje pohyb kostí). Používá se také v oftalmologické chirurgii a při léčbě osteoartrózy kolene. Spolu s kolagenem je nezbytná pro udržení bezchybné struktury vrstev pleti. Kolagen dodává pokožce pevnost, zatímco kyselina hyaluronová vyživuje a hydratuje.
Vyhlazuje pleť
Množství kyseliny hyaluronové v lidském těle se spolu s přibývajícím věkem postupně snižuje. Pro udržení mladistvé pleti je tedy žádoucí nahrazovat ji pomocí kosmetických prostředků nebo potravinových doplňků. V kosmetice je k dostání ve formě bílého prášku, který po kontaktu s vodou gelovatí. Známá bývá svými schopnostmi vyhlazovat pleť a zabraňuje nechtěnému vysoušení. Výborně proniká do pokožky, vyplňuje vrásky a podporuje přirozenou kožní elasticitu.
Zajímavost: Molekula kyseliny hyaluronové dokáže vázat ve vodě až tisícinásobek své vlastní hmotnosti.
Pomáhá pleti diabetiků!
Výrobky s kyselinou hyaluronovou pomohou také pleti diabetiků. Nejčastěji jsou k dostání s kyselinou salicylovou a kyselinou glykolovou a působí proti pigmentovým skvrnám. Kromě jiného mají tyto produkty pozitivní vliv na obnovu kožních buněk. Samotná kyselina hyaluronová (může se aplikovat také injekčně) pak chrání pleť před škodlivými účinky UV záření a působí jako antioxidant. V pleťových sérech se může kombinovat také s tzv. bakuchiolem (přírodní látka, která působí jako antioxidant a je alternativou retinolu/vitamínu A).
Diabetičky by se měly mít na pozoru před hloubkovým peelingem! Jak o pokožku pečovat šetrně?
I ženy s diabetem chtějí být krásné! Toužíte po pevné pleti bez vrásek a viditelné únavy? Kosmetická rutina, která zahrnuje zejména používání ...
Potenciál kyseliny hyaluronové při hojení ran u diabetiků
Proběhlo více studií, které se zaobíraly působením kyseliny hyaluronové na diabetické rány. Léčba otevřených ran kyselinou hyaluronovou účinně zlepšila proces hojení u hyperglykemických potkanů. Ostatně tato látka může mít pro diabetiky také pozitivní přínos jako lokální antibakteriální prostředek. Má schopnost zlepšovat odolnost pokožky vůči nepříznivým vnějším vlivům okolí. Právě díky antibakteriální aktivitě podporuje účinné a rychlejší hojení ran při cukrovce II. typu.
Aromaterapie má pozitivní vliv na psychiku a celkové zdraví diabetiků. Co byste měli vědět před jejím použitím?
Pokud se chcete věnovat aromaterapii celkově nebo vás zajímají pouze studie, které se zaobírají esenciálními oleji a jejich vlivem na diabetes, ...
Jak udržet kyselinu hyaluronovou v těle na dobrých hodnotách?
Pokud chcete zvýšit hladinu kyseliny hyaluronové jinými způsoby než kosmetickou aplikací, můžete se podívat na svůj jídelníček. Existuje řada potravin, v nichž najdete látky důležité pro její produkci v těle. Jejich konzumací pomůžete vaší pokožce, aby zůstala krásná a mladá. Můžete ji také užívat ve formě potravinového doplňku.
A v jakých potravinách ji najdete?
-
Jezte potraviny bohaté na hořčík, který pomáhá podpořit produkci kyseliny hyaluronové v těle, jako jsou ořechy (kešu, lískové, vlašské), dýňová, chia nebo slunečnicová semínka. Hořčík je navíc skvělý proti migrénám a křečovým stavům. Nezapomeňte také na batáty.
-
Výborným zdrojem hořčíku je také zelená listová zelenina. Dejte si špenát, kapustu, mangold nebo pag choi.
-
Zaměřte se i na konzumaci citrusových plodů (grepy, citrony, pomeranče). Ty poskytnou tělu tzv. naringenin, který zabraňuje poklesu množství kyseliny hyaluronové v těle. Díky obsahu vitamínu C také podpoříte tvorbu kožního kolagenu, lepší hojení ran a snížíte projevy zánětu v organismu.
-
Pokud nejste fanoušci citrusových plodů, jako zdroj naringeninu můžete využít rajčata, fíky, rozmarýn, pistácie.
Zdroj: Periodicos.ufrn, Researchgate, Ncbi.nlm.nih.gov
1984