Jak moc znáte diabetes mellitus? Prověřte své znalosti!

Jak moc znáte diabetes mellitus? Prověřte své znalosti!
Mít dostatečné povědomí o cukrovce je více než žádoucí, pokud máte diabetika v rodině nebo v okruhu známých. Zdroj: Shutterstock

Diabetes mellitus, nemoc, o které se ve společnosti hovoří velmi lidově jako o cukrovce. Mnozí laici však ohledně jejích příčin tápou a chovají ve svých myšlenkách domněnky neslučující se tak úplně s realitou. Vyzkoušejte si své znalosti společně s námi. Třeba objevíte něco, o čem jste zdaleka netušili.

Vždycky jste si mysleli, že cukrovka vzniká z přemíry konzumace sladkého? A že diabetes I. typu je nemocí, která se týká vysloveně malých dětí? Pak se možná budete divit. Všechno je jinak! Zasvěťte se do tajů diabetu a získejte rozhled…

„Sladký život“ vede k cukrovce? Nikoliv.

Hned z kraje si pojďme osvětlit jeden mýtus, který častokrát koluje ve společnosti. Mnozí lidé se totiž domnívají, že diabetes můžete „dostat“, když jíte až přespříliš cukrovinek a jiných dobrot. Skutečně tomu tak není. Prvně je důležité si říct, že cukrovka se dělí na I. typ (autoimunitní nemoc) a II. typ (metabolická nemoc). Ani v jednom případě nehrají při jejím vzniku žádnou roli sladkosti. A jaká je tedy ta opravdová příčina?

  • Diabetes mellitus I. typu: vzniká tehdy, když dochází k autodestrukci beta buněk slinivky břišní. Imunitní systém organismu je zkrátka (omylem) zničí, což je ve výsledku vážný problém. Tyto buňky totiž u zdravého člověka produkují inzulín – hormon, který reguluje hladinu krevního cukru. Proto diabetici I. typu musí tento hormon do těla uměle dodávat.
  • Diabetes mellitus II. typu: na jeho rozvoji se podílí více méně životní styl. Od něj se pak odráží samo sebou i konečná hmotnost člověka. Ohroženější jsou ti, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní. Diabetik II. typu se stává rezistentní vůči působení inzulínu – jedná se tedy o poruchu metabolismu, která se dá léčit buď dietou nebo léky.

Diabetes I. typu: Krutý úděl pouze malých dětí? Vůbec ne.

Pokud jste si dosud mysleli, že cukrovku I. typu mívají vrozenou pouze velmi malé děti, pletli jste se. Tímto typem diabetu totiž mohou onemocnět nejen novorozenci, batolata a předškoláci, ale třeba i dospívající, lidé v produktivním věku nebo senioři. Lékaři tvrdí, že jeho rozvoj zkrátka může nastat v jakémkoliv věku. Pozor tedy na varovné příznaky typu nadměrná žíznivost, rozmazané vidění, zvýšená únava, časté močení nebo třeba nenadálé hubnutí. Neváhejte navštívit lékaře, jestliže cítíte zdravotní diskomfort!

Zajímavost: Lidé často neví, že existuje ještě jiný typ diabetu, tzv. LADA (latentní autoimunitní diabetes), který se léčí stejně jako diabetes I. typu – proto může být laiky velmi snadno a nesprávně zaměňován. Propuká obvykle u věkové kategorie 30+ a nemusí ihned vyžadovat aplikaci inzulínu (jako je to u cukrovky I. typu). Tato potřeba se může vyvíjet i roky.

Snadné recepty na domácí limonády pro diabetiky

Pokud přemýšlíte nad tím, jak si při diabetu své domácí limonády osladit, určitě vsaďte na osvědčená sladidla (vhodná pro diabetiky), jako je ...

Společenská domněnka: „Diabetici mají smutný život. Jak si ho mohou užít bez sladkého a alkoholu?“

Je důležité říct hned na úvod, že diabetik není rozhodně žádný „chudák“. Ano, je to člověk, který se potýká s autoimunitní nebo metabolickou nemocí a musí se jí přizpůsobit. A často musí změnit svůj život, svůj styl přemýšlení a fungování. Ale neměl by se za žádnou cenu stydět za to, že si píchá inzulín, nebo že nosí inzulínovou pumpu. A nikdo z okolí také nemá právo jej soudit. On sám má, jak se říká, „svých starostí dost“. Nepotřebuje kritiku, ale podporu. Netouží po všetečných a nevhodných poznámkách, ale po pochopení.

Diabetik může dělat cokoliv, když má vůli a jeho zdraví to dovolí. Může skákat padákem, projít pešky Velkou čínskou zeď, zúčastnit se běžeckých závodů nebo třeba jezdit na kole. A také může ochutnat či jíst sladké jídlo a pít alkoholické nápoje (ovšem v rozumné míře a dle zdravotního stavu). Všechno je dovolené za předpokladu zodpovědnosti vůči vlastní osobě.

Výzva: Máte ve svém okolí diabetika? Povzbuďte ho svým úsměvem a milým slovem. Řekněte mu, že ho máte rádi a obdivujete ho. Tito lidé jsou totiž neuvěřitelní bojovníci, kteří se na svět dívají možná trochu jinak – ale jsou pořád z masa a kostí, mají duši a srdce, které cítí…

Zdroj: Bhf, Rush, NZIP, Cukrovka

23370

Diskuze k článku