Bis Bis

Jak co nejlépe předejít kvasinkové infekci?

Jak co nejlépe předejít kvasinkové infekci?

Kvasinková infekce je známá též pod pojmem kandidóza. Jejím vznikem jsou více ohrožené zejména ženy, které se léčí s cukrovkou. Zejména u dekompenzované nemoci je riziko zdaleka nejvyšší. Jak je známo, kvasinky se živí rády cukrem, proto je hyperglykémie v tomto směru problematická.

Kromě vysoké hladiny cukru v krvi mohou vyvolat kvasinkovou infekci i jiné faktory, jako například dlouhodobé užívání antibiotik, užívání hormonální léčby, antikoncepce anebo celkové oslabení imunitního systému.

Kandidóza přehledně: Co ji způsobuje a jak se projevuje?

Obecně kvasinkové infekce způsobuje kvasinka zvaná Candida albicans. Za normálních okolností tento druh „houby“ sídlí v dutině ústní a ve střevech. Ovšem když se kvasinky v organismu přemnoží, nastává zdravotní problém v podobě tzv. moučnivky (v ústech) anebo vaginální mykózy u žen. Z pohledu dutiny ústní se moučnivka projevuje bílými povlaky na sliznici, obtížným polykáním i bolestivostí. Co se týká vaginální mykózy, je spektrum příznaků poměrně široké. Objevuje se:

  • tvarohovitý výtok z poševní sliznice
  • svědění v oblasti genitálií
  • zarudnutí
  • bolestivost při sexu i močení

Jak se kandidóza léčí?

Nyní se pojďme podívat na to, jak se moučnivka a vaginální mykóza léčí. Při rozmnožení kvasinek v dutině ústní a následné tvorbě povlaků, je nutné samo sebou navštívit lékaře. Ten doporučí druh léčby. Rozhodne bude potřeba (v případě moučnivky) klást důraz na pečlivější hygienu dutiny ústní. Podpořit léčebný proces při rozsáhlejších potížích však můžete i vytíráním sliznice úst pomocí naředěného roztoku s genciánovou violetí. Vhodné je též nasazení probiotik, které pomohou eliminovat projevy kvasinkové infekce v ústech. Vaginální mykózu pak řeší dámy na gynekologii, přičemž jim je předepsaná zpravidla léčba antimykotiky, a to buď ve formě čípků, mastí anebo ve formě perorálních tablet.

Kvasinková infekce u ženy diabetičky

Jak již bylo uvedeno v úvodu, diabetes mellitus je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj kvasinkové infekce. Především pak v případě, že jej daný člověk správně nekompenzuje, tj. nedodržuje diabetickou dietu a neužívá pravidelně léky. Tak se snadno rozvine hyperglykémie, která podpoří množení kvasinek v těle. Hlavně dámy diabetičky by tedy měly být obezřetné, jelikož se u nich může rozvinout nepříjemná vaginální mykóza /viz výše/. Důležité je tedy pravidelné měření glykémie, vyloučení složitých cukrů z jídelníčku a důsledné dodržování medikace ze stran ošetřujícího lékaře.

Prevence kvasinkových infekcí

Kvasinkovým infekcím lze i efektivně předcházet. Je jen nutné dodržovat určitá pravidla. Zde je výčet doporučení, která mohou významně snížit riziko rozvoje kandidózy (především u žen):

  • Nejezte průmyslově vyráběné sladkosti. Nahraďte je v případě chuti na sladké třeba zdravějším ovocem.
  • Posilujte svůj imunitní systém zdravou skladbou jídelníčku (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky) i pravidelným pobytem na čerstvém vzduchu.
  • Při léčbě antibiotiky si nasaďte preventivně probiotika (jsou volně prodejná).
  • Dbejte na kontrolu svého krevního cukru (pokud se léčíte s cukrovkou).
  • Používejte pouze savé bavlněné oblečení i spodní prádlo. Nenoste těsný oděv.
  • Vyhýbejte se častým sedavým koupelím ve vaně.
  • Po návštěvě koupaliště či bazénu si ihned převlékněte mokré plavky za suché oblečení.
  • A závěrečná rada taktéž pro ženy: snažte se preferovat během menstruace spíš vložky oproti tampónům a nezapomeňte na časnou hygienickou výměnu těchto pomůcek.

Autor: Iveta Reinisch, Foto: Shutterstock

2899

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku