Irský mech jako dia potravina: Použijte ho k výrobě chutných a lehkých dezertů
Už jste slyšeli o irském mechu? Název je tak trochu zavádějící, protože jde o červenou mořskou řasu, která se vyskytuje v Atlantském oceánu. Je zajímavá nejen jako součást vyváženého jídelníčku pro diabetiky, ale oblíbená je také ve fytoterapii. Řekneme vám, proč by vás rozhodně měla zajímat.
Pokud z nějakého důvodu nechcete konzumovat želatinu, nebo prostě a jednoduše rádi zkoušíte nové věci, pusťte se do přípravy chutných dia dezertů z irského mechu. Ocení ho také ti, kteří se rádi věnují výrobě domácí kosmetiky. Je totiž výborným hydratačním a vyživujícím prostředkem!
Když mech není mech aneb mořská řasa nejen pro dia jídelníček
Irský mech (Chondrus crispus) je pro mnohé potravinou, s kterou se ještě nesetkali, nebo nevědí, jak ji správně používat. Jedná se o červenou mořskou řasu, která je vyhledávaná pro své zajímavé výživové hodnoty a schopnost tvořit příjemné gelové textury v oblastech, kde není například z etických důvodů možné přidávat živočišnou želatinu. Začala se původně používat v době nedostatku potravin.
V tradiční medicíně je irský mech používán již po staletí při léčbě bolestí v krku, u nemocí dýchacích cest, nachlazení, při kašli.
Ale také u poruch trávení, v případě průjmu, při úplavici nebo chronické zácpě, ale také pro podporu hubnutí a při křivici či vaginitidě. Je rovněž důležitým zdrojem vitamínů, minerálů a polynasycených mastných kyselin (omega-3 a omega-6), pro diabetiky důležitých převážně v rámci prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
- Najdete v něm i fenoly, jód, síru (je důležitá pro úspěšný management krevní glukózy), vápník pro zdravé kosti, zuby i vlasy.
- Hořčík pro vyrovnanou mysl, dobré svalové funkce i vyvažování glykémie.
- Za zmínku stojí i silný antioxidant beta-karoten, ten patří mezi karotenoidy, které se u diabetu využívají například pro podporu zlepšení citlivosti na inzulín a v prevenci komplikací ve formě nefropatie, neuronálních a očních abnormalit.
- Dále dodáte jeho konzumací do těla i vitamíny B, pro diabetiky důležité k zachování energetických rezerv, podporu zdravých reflexů, koncentrace a paměti.
- Zinek spolu s „céčkem“ a selenem zlepšuje celkovou obranyschopnost, snižuje projevy zánětu, s kterými diabetici bojují poměrně často.
- A dávka manganu je při cukrovce prospěšná z důvodu prevence vzniku komplikací zapříčiněných výskytem volných radikálů, pro vyvážený energetický metabolismus i dobrý stav vašich kostí.
Aloe vera: Rostlina, kterou by měli mít diabetici doma
Aloe vera je vyhledávanou kosmetickou složkou i potravinovým doplňkem. Je bohatá na vitamíny a minerály a byla předmětem zkoumání vědeckých týmů ...
Irský mech jako oblíbená kosmetická i potravinářská složka
Z řasy Chondrus crispus se získává kosmetická a potravinářská složka známá pod názvem karagenan, která se používá i ve farmacii. Je oblíbená díky výborným pojivým vlastnostem. V potravinách ji najdete pod zkratkou E 407 a je používaná pro své skvělé želírovací schopnosti, kdy nahrazuje živočišnou želatinu – například v produktech pro vegany a vegetariány. Na kosmetickém poli hraje roli pojivové složky, abrazivního činidla, kondicionéru pro zlepšení lesku vlasů.
Karagenan je přítomný i v produktech dentální hygieny, krémových i gelových pleťových maskách, tělové i pleťové kosmetice i v prostředcích intimní hygieny.
Pokud jej chcete používat v DIY kosmetice, bude pro vás ideální například pro výrobu sprchových gelů. Je rozpustný ve vodě a nerozpustný v oleji. Vykazuje výbornou snášenlivost s povrchově aktivními látkami (při tvorbě emulzí), což z něho činí vyhledávanou složku pro přípravu všech možných gelových produktů. Je rovněž oblíbený pro svoji hebkost a hydratační sílu, která je důležitá pro ošetření pleti i vlasů.
Podporuje syntézu kolagenu a elastinu, snižuje viditelnost jemných linek a vrásek. Jemně odstraňuje nečistoty a odumřelé buňky z pokožky, působí jako neagresivní peeling a projasňuje. Získal si pozornost také jako účinný prostředek pro snížení viditelnosti kruhů pod očima a otoků, protože je schopný zlepšit krevní mikrocirkulaci očního okolí. Používá se i v produktech na zmírnění viditelnosti pigmentových skvrn.
- Je bez zápachu a bez chuti. Má neuvěřitelnou schopnost vázat vodu v kožních vrstvách a snižovat vysoušení pleti, které vede k jejímu předčasnému stárnutí.
- Eliminuje produkci volných radikálů, protože je bohatý na antioxidační složky, podporuje celkovou elasticitu.
- Bohatost na aminokyseliny, mastné kyseliny, enzymy a vitamíny jej předurčuje k perfektní revitalizaci vaší pleti.
Esenciální aminokyseliny jsou spojencem diabetiků: Starají se o klidný spánek i bystrou mysl
Ti, kteří aktivně sportují a snaží se budovat svalovou hmotu, se s aminokyselinami stýkají poměrně běžně ve formě potravinových doplňků. U ...
Jak používat irský mech v kuchyni
Irský mech patří mezi rostlinné složky, které jsou obecně používány jako náhrada želatiny ve všech pokrmech, v kterých byste ji jinak použili. Není sice tak známý jako agar, ale určitě stojí za to jej vyzkoušet. Lepší je však, když si ho koupíte v práškové formě, lépe se zapracuje do připraveného jídla. Lze s ním pracovat nasladko i naslano.
Pokud jej seženete v sušené formě celý, není moc vhodný pro začátečníky (vlastní ne zrovna dobrá zkušenost a musíte se zdržovat se zbytečně dlouhým mixováním). I když je dobré práškový irský mech před vařením také promixovat kvůli homogennější textuře, ušetříte si hodně nervů a zklamání z konečného výsledku použití.
Tento želírovací prostředek lze zahřát až na 70 °C, získáte tak velmi elastické a poddajné želé. Můžete jej použít nejen jako náhradu želatiny, ale například z něho také vyrobit sliz pro spojení těsta, pokud vám doma dojdou vejce. Obecně se používá 2 g irského mechu na 200 až 800 ml konečného přípravku, v závislosti na požadované struktuře.
Čím vyšší je jeho koncentrace, tím tužší bude vaše želé. Prášek po dobrém rozmíchání ve vodě přiveďte k varu a za stálého míchání nechejte 1–2 minuty zahřívat. Následně nechejte dezert, pro jehož výrobu ho použijete, ztuhnout v lednici. Můžete jej osladit stévií nebo kokosovým cukrem či jiným oblíbeným sladidlem s nízkým glykemickým indexem.
Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Healthline.com, Sciencedirect.com
1583