Inzulin je nezbytný pro regeneraci čichových neuronů

Inzulin je nezbytný pro regeneraci čichových neuronů

Vědci už nějakou dobu vědí, že je inzulin životně důležitý pro regeneraci a růst zrakových neuronů, které přenáší smyslové informace o vnějším prostředí do mozku. Relativně málo však zatím vědí o spojení mezi inzulinem a čichem. Je ale například známo, že v centru čichu v mozku se nachází velké množství inzulinových receptorů. Vědci z Monell Chemical Senses Center v USA nyní prokázali, že inzulin hraje klíčovou roli v dospívání nedospělých olfaktorických (neboli čichových) neuronů po zranění.

„Naše zjištění naznačují, že jednou z možností léčby různých poranění by mohla být aplikace inzulinu do nosní dutiny,“ říká vedoucí autor studie MUDr. Akihito Kuboki z laboratoře Johannese Reiserta.

Léčba čichu pomocí inzulínu ve spreji

„Již víme, že inzulin zabraňuje odumírání buněk, tedy že je pro tento proces klíčový. Pokud mají pacienti s diabetem sníženou hladinu inzulinu v těle, jsou velice náchylní k odumírání buněk, což může způsobit ztrátu čichu,“ uvádí Kuboki.

Uvedený tým vědců uměle navodil myším diabetes 1. typu, aby tak snížil množství cirkulujícího inzulinu, jenž se dostal k čichovým neuronům. Kvůli menšímu množství inzulinu došlo k narušení regenerace čichových neuronů, což mělo za následek poškození čichu. Výzkumníci porovnali počet dospělých čichových neuronů a také to, jak dobře byly axony těchto neuronů napojeny na čichový bulbus (část mozku do níž přichází informace z čichových orgánů – pozn. překl.). Tímto způsobem analyzovali, jak jsou čichová tkáň a čichový bulbus poškozeny. Tým vědců rovněž zdokumentoval reakce uvnitř čichových neuronů v nosní dutině na určitou vůni. Při behaviorálním úkolu, ve kterém měli myši pomocí čichu najít sušenku, vědci měřili čichovou funkci myší.

Vědci poté myším čichové neurony, které mají u savců unikátní schopnost regenerace, poranili. Díky tomu zjistili, že čichové neurony potřebují k regeneraci inzulin. Také přišli na to, že těmto neuronům hrozí vysoké riziko odumření kvůli nedostatku inzulinu po dobu 8 až 13 dnů po zranění. Toto časové okno naznačuje, že v této fázi jsou nově vytvořené neurony závislé na inzulinu. Navíc bylo zjištěno, že regenerujícím se čichovým neuronům musí být inzulin aplikován právě v této důležité fázi růstu neuronů, aby byly schopny obnovit myším čich.

Inzulín pomáhá také nediabetikům

Výzkumníci navíc zjistili, že inzulin podporuje regeneraci poškozených čichových neuronů nejen u myší s diabetem 1. typu, ale i u myší bez diabetu, což ukazuje, že inzulin by mohl být použit i k léčbě čichových dysfunkcí u pacientů bez diabetu.

„Naše zjištění ukazují, že inzulin je důležitý v momentě, kdy se čichové neurony potřebují zregenerovat po těžkém zranění, které způsobí odumírání mnoha takovýchto neuronů. Díky tomu doufáme, že inzulin ve formě spreje může být potenciálně použit k léčbě ztráty čichu z různých důvodů včetně poranění hlavy a virové infekce,“ dodává Kuboki.

Zdroj: sciencedaily.com

970

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku