Interakce: Jak vzájemně léky působí

Interakce: Jak vzájemně léky působí

Užíváme-li současně více léků, může mezi nimi docházet k interakci, neboli vzájemnému působení. Zatímco některé interakce jsou prospěšné a lékaři jich rádi využívají, jiné jsou nežádoucí a mohou způsobit vážné zdravotní potíže.

Interakce mezi léky způsobí asi 7 % nežádoucích účinků léků, přičemž asi 30 % pacientů, kteří zemřou v důsledku užívání léku, skoná právě kvůli lékové interakci. Riziko výskytu nežádoucí reakce rychle roste s počtem užívaných léků.  Pokud jsou podávány 2-5 léků současně, je četnost interakcí asi 4 %, pokud pacient užívá 16 a více léků je četnost nežádoucích interakcí 40 a více procent.

Co jsou lékové interakce?

Pod pojmem lékové interakce rozumíme vzájemné působení mezi dvěma nebo více farmaky – podání dvou různých léčiv ovlivní působení a účinky alespoň jednoho z nich. Příčiny a důsledky interakcí jsou velmi různé, a proto je můžeme dělit několika způsoby. Například podle přínosu pro pacienta na pozitivní a negativní.

Pozitivní přínosy pro pacienty

Pozitivní jsou, když se účinky současně podávaných léků vzájemně násobí nebo kdy jeden lék zvyšuje účinky druhého léku. To umožňuje při dosažení stejného účinku použít menší dávky jednotlivých léčiv a tím snížit toxicitu, nebo dosáhnout většího účinku. Tohoto principu se využívá např. u kombinace některých léků snižujících krevní tlak, kofeinu s léky tlumícími bolest, léků snižujících imunitu, protinádorových léků či antibiotik. Důsledky tohoto typu interakcí jsou pro pacienty prospěšné a lékaři jich rádi využívají. Mezi pozitivní interakce můžeme řadit i podávání antidot (protijedu), kdy se účinek léčiv vzájemně snižuje.

Negativní následky

A na druhé straně jsou důsledky negativní, kdy jsou účinky obou léků snížené, či kdy jeden lék snižuje účinek druhého léku. Jedná se o interakce, jejichž důsledek je pro pacienta nežádoucí. Do této skupiny patří bohužel většina lékových interakcí. Může k nim docházet na všech úrovních od vstřebávání, distribuce v těle, odbourávání, vylučování i při vlastním účinku.

Proč k interakcím dochází?

Dalším možným hlediskem je dělení interakcí podle mechanismu vzniku. Pokud podaná léčiva vyvolávají obdobný účinek, jejich působení se sčítá. Může tak dojít k nadměrnému potlačení vedení vzruchu v srdci nebo příliš velkému poklesu krevního tlaku. Podívejme se, jakým způsobem mohou komplikace vznikat:

Změny ve vstřebávání léčiv

Léčivo změní rychlost vstřebávání jiného léčiva v žaludku či střevech, a tak změní dosaženou hladinu léčiva v organismu. Například při současném užívání estrogenu (nejčastěji v podobě hormonální antikoncepce) a antibiotik se snižuje množství vstřebaného estrogenu, což vede ke snížení antikoncepčního účinku přípravku a v některých případech i k nechtěnému otěhotnění.

Z přírodních látek zpomalují vstřebávání léků vláknina a tuk. Některé léky, aby se dobře a pravidelně vstřebávaly, musí být proto užívány na lačno tj. půl hodiny nebo lépe i hodinu před jídlem. Léky, které dráždí žaludek, se berou po jídle i za cenu vstřebání menšího množství účinné látky.

Změnou funkce ledvin

Účinek léčiva s vysokou mírou vylučování močí může být snadno ovlivněn změnou funkce ledvin, která vede ke sníženému odbourávání léčiv ledvinami. Interakce tedy vznikají s léčivy, která ovlivňují funkce ledvin (diuretika – močopudná léčiva, aminoglykosidy – mírně nefrotoxická antibiotika, ACE inhibitory – léky, které snižují krevní tlak a další). Například současné užívání sulfonamidů snižuje aktivní vylučování perorálních antidiabetik sulfonylmočovinového typu. Výsledkem je relativní předávkování antidiabetika.

Dalšími příčinami interakcí může být zrychlení odbourávání léku v játrech, zpomalený metabolizmus nebo vzájemné vytěsňování léků.

 

Pozor na interakce s doplňky výživy

Kromě interakcí mezi léčivými přípravky může docházet i k interakci mezi léčivým přípravkem a doplňky výživy (zejména vitamíny a minerály), léčivými bylinami, houbami a dalšími potravinami. Asi nejznámější jsou interakce léčivých přípravků s grapefruitovou šťávou nebo odvarem z třezalky tečkované.

Lékař by měl znát všechny léky, které užíváte

V lékařství i farmacii je věnována lékovým interakcím nemalá pozornost. Lékař, který vystavuje recept, musí zkontrolovat, zda nedojde k interakci s některým z již užívaných léků. Je nutné, aby pacient při každé návštěvě u lékaře, i specialisty, předložil kompletní aktuální seznam léků, doplňků výživy i přírodních léčiv, která užívá. Informace, že nemocný užívá takové malé bílé pilulky, dnes opravdu nikomu nic podstatného neřekne. Někdy kontrolují interakce i lékárníci při výdeji léku. Je to však rovněž podmíněno tím, že vědí o všech lécích, které pacient bere. Navíc u volně prodejných léků bývá kontrola obtížná. Pacient musí na lékové interakce myslet sám. Dobrým zdrojem informací o lékových interakcích bývá příbalový leták a souhrn údajů o přípravku. Další informace o lécích můžete najít na stránkách www.olecich.cz.

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.

2498

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku