Instantní probiotické kultury 21. století: Podpoří mnohem více než jen trávení

Instantní probiotické kultury 21. století: Podpoří mnohem více než jen trávení
Trávicí obtíže nemusí znepříjemňovat život. Volbou správných probiotických kmenů se vám může velmi ulevit. Zdroj: Pixabay

Málokteré látce na poli zdravé výživy je v posledních letech věnováno tolik pozornosti jako probiotikům. Trávicí problémy vládnou lidstvu a právě důkladné osídlení trávicího traktu prospěšnou mikroflórou je možným řešením. Mít správně nastavenou střevní mikrobiotu prospěje nejen vašemu trávení, ale zásadně se projeví i ve spoustě dalších, zdánlivě nesouvisejících oblastech. V dnešní době není nic snazšího než pořídit si miliardy prospěšných mikroorganismů elegantně sbalených do praktické tabletky.

Ne nadarmo se říká, že střevo je naším druhým mozkem – procesy v něm přímo ovlivňují kvalitu našeho života. Pojďme společně nahlédnout detailněji do jeho složitých kliček a pokusme se mu porozumět blíže.

Kvasinky i bakterie náš trávicí trakt potřebuje

Probiotika jsou živé mikroorganismy, jejichž pravidelná konzumace má prospěšné účinky na zdraví, a to nejen zdraví trávicího traktu. Většinou se jedná o bakterie, ale mohou to být i určité druhy kvasinek. Tyto mikroorganismy obvykle kolonizují náš trávicí trakt, zejména střeva, ale mohou se vyskytovat i v jiných částech těla. Zcela zásadně ovlivňují náš organismus na mnoha úrovních: kromě trávení a vylučování ovlivňují i náladu, spánek, zdraví kůže či schopnost metabolizovat glukózu.

Přírodní probiotika hledejte v kvašených okurkách. Babičky jim přezdívaly močáky

Chystáte-li se na kvašené okurky poprvé, nebuďte překvapeni, že jejich chuť je jiná, než jste zvyklí u nakládaček. Při přípravě kvašáků ani ...

Probiotické kultury různých tvarů i velikostí

Některé z nejznámějších a nejčastěji využívaných probiotických kmenů patří mezi následující:

  1. Lactobacillus: Rod bakterií, který zahrnuje mnoho druhů. Lactobacillus je často spojen s podporou trávení a zdravím střev.
  2. Bifidobacterium: Tyto bakterie obývají především tlusté střevo a mohou pomoci při trávicích problémech a podporovat zdravou mikroflóru.
  3. Saccharomyces boulardii: Kvasinka, která může mít prospěšné účinky, zejména pak při léčbě průjmových onemocnění.

Role probiotik v našem těle

Probiotika hrají klíčovou roli v udržování rovnováhy naší střevní mikroflóry. Dokáží například:

  • pomáhat v boji proti škodlivým bakteriím a virům;
  • podporovat trávení a vstřebávání živin;
  • přispívat k produkci vitamínů;
  • posilovat imunitní systém.

Pro diabetiky mají probiotika zvláštní význam

Diabetici by si zdravou střevní mikroflóru měli hlídat především. Za co vše zodpovídá?

  1. Regulace glykémie: Některé studie naznačují, že probiotika mohou pomoci regulovat hladinu krevního cukru.
  2. Zánětlivost: Výzkumy naznačují, že probiotika mohou snižovat chronický zánět, který je spojen s mnoha komplikacemi diabetu.
  3. Trávení v pohodě: Diabetici mohou mít často trávicí problémy. Probiotika mohou přispět k lepšímu trávení a pomoci při obtížích, jako je nadýmání či průjem.

Probiotika si s sebou sbalte zvláště při letních dovolených

Během cestování můžeme být vystaveni novým a potenciálně škodlivým mikrobům. Kromě toho se můžeme setkat s odlišnou stravou, která může narušit křehkou střevní rovnováhu. Probiotika při cestování pomáhají zejména v těchto oblastech:

  • Udržují zdravou střevní mikroflóru, což může snížit riziko střevních infekcí.
  • Mohou snižovat riziko cestovního průjmu, což je obzvláště důležité pro diabetiky, kteří potřebují mít stabilní hladiny krevního cukru.

Draslík potřebují diabetici jako sůl. Výhodou je, že jej najdeme v samých chutných potravinách

Draslík je veledůležitým minerálem i pro diabetiky, jelikož se podílí na regulaci hladiny inzulínu. Potraviny, ve kterých se nachází, jsou ...

Jak a kdy správně užívat probiotika?

Je důležité vědět, jak probiotika správně konzumovat, aby byl jejich přínos co největší. Optimálních výsledků můžete dosáhnout s následujícími opatřeními:

  1. Volba správného produktu: Výběr vhodného probiotika může záviset na konkrétním zdravotním problému, který chcete řešit. Vždy si přečtěte informace na obalu a vyhledejte konkrétní kmeny, které jsou pro vás vhodné. S výběrem by vám měl pomoct i lékař nebo lékárník.
  2. Dávkování: Pokud jste probiotika nikdy předtím neužívali, je dobré začít s menším množstvím a postupně dávku zvyšovat. Sledujte své tělo a jeho reakce.
  3. Doba podávání: Probiotika je nejlepší užívat na prázdný žaludek, obvykle ráno před snídaní nebo večer před spaním. To zajišťuje, že se mikroorganismy dostanou do střev, aniž by byly narušeny trávicími šťávami.
  4. Kombinace s prebiotiky: Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které podporují růst a aktivitu probiotik. Kombinace probiotik a prebiotik může optimalizovat střevní zdraví. Dobrými zdroji prebiotik jsou např. česnek, cibule, pórek nebo topinambur.
  5. Skladování: Mnoho probiotik potřebuje být skladováno v chladu, aby mikroorganismy zůstaly živé. Přečtěte si pokyny k uložení na obalu produktu a dodržujte je. Kvůli citlivosti na teplotu také není dobré zapíjet probiotika teplými nápoji.
  6. Kontrola exspirace: Jako u všech doplňků je i u probiotik důležité sledovat datum spotřeby. Po uplynutí doby trvanlivosti může být množství živých mikroorganismů výrazně nižší.
  7. Kontraindikace a léky: Pokud užíváte nějaké léky, konzultujte situaci se svým lékařem ohledně kombinace s probiotiky. Některé léky mohou ovlivnit účinnost probiotik – a naopak. Například v případě léčby antibiotiky je třeba doplňovat zničené mikrobiální kultury čerstvými probiotiky.

Probiotika mají v jídelníčku moderního člověka svoje místo. Jedná se o čistě přírodní produkt, proto neváhejte a občas je svému tělu dopřejte.

Zdroje: kniha 10% Human, ncbi, vitalpoint

2958

Diskuze k článku