Inkontinencí trpí stále více mladých mužů. Jedním z klíčových faktorů pro zdraví je optimální hmotnost

Inkontinencí trpí stále více mladých mužů. Jedním z klíčových faktorů pro zdraví je optimální hmotnost
Problémy s močením se objevují i u mladých mužů Zdroj: Freepik

Myslíte, že inkontinence patří jen k ženským problémům, a to ještě jen v seniorském věku? Chyba lávky. Samozřejmě, že s přibývajícími roky výrazně stoupá počet lidí, kteří řeší nechtěné úniky moči, ale inkontinence se může objevit v jakémkoli věku – a nevyhýbá se ani mladým mužům. Podívejte se, jaké mohou být její příčiny.

Vysoká váha je rizikovým faktorem i pro inkontinenci

Jedním z důležitých faktorů pro naše zdraví je optimální hmotnost. S nadváhou či dokonce obezitou prudce roste pravděpodobnost mnoha různých zdravotních neduhů. Kila navíc mohou být i příčinou inkontinence, protože dochází ke zvýšení intraabdominálního tlaku, tedy tlaku uvnitř dutiny břišní. Svaly pánevního dna jsou kvůli tomu v napětí a roste tlak na močový měchýř. Může pak docházet k potřebě častějšího močení, nedokonalému vyprázdnění i samovolným únikům moči.

S vyšší váhou souvisí inkontinence u těhotných žen, ale může se samozřejmě týkat i mužů. Řešení je v tomto případě poměrně jednoduché. Po návratu k optimální hmotnosti obvykle mizí inkontinence i mnohé další zdravotní potíže.

Máte přebytek salátových okurek? Zavařte je v pikantním nálevu, recept je snadný

Okurky mají velmi nízký glykemický index, vysoký obsah vody a jsou zdrojem antioxidantů, které naše tělo chrání před civilizačními chorobami. ...

Potíže s prostatou se mohou objevit už v mládí

Nejčastější příčinou inkontinence u mužů je zvětšená prostata. Průměrná hmotnost zdravé prostaty činí 20-35 gramů. Kvůli hormonálním vlivům dochází s přibývajícími roky k jejímu zvětšování, může se dostat i na několikanásobek původní váhy. I když si potíže s prostatou většinou spojujeme až se stářím, nemusí tomu tak být.

První příznaky zvětšené prostaty se mohou objevit již u mužů kolem třiceti let, obvykle je to ale až později. Patří mezi ně potřeba častějšího močení, slabý proud moči, pocity pálení během močení, a právě i samovolné úniky moči.

Zbytnění prostaty může být způsobeno i zánětem či nádorovým onemocněním. S návštěvou lékaře proto není radno dlouho otálet. U bakteriálního zánětu prostaty se nasazují vhodná antibiotika, u nebakteriálního, jako je syndrom chronické pánevní bolesti, se léčba stanovuje individuálně.

Dáváte slazené nápoje dětem? Spotřeba stoupá, rizika ale řeší málokdo

Pod pojmem slazený nápoj se skrývá široké spektrum různých výrobků. Patří sem například limonády, džusy, ochucené minerální vody, iontové nebo ...

Špatná průchodnost močové trubice

Za potížemi s močením může stát špatná průchodnost močové trubice. „Tu mohou blokovat například močové kameny. Zúžení průměru močové trubice může být i vrozené a objevuje se také kvůli zjizvení po prodělaných infekcích močových cest. V každém případě je na místě obrátit se pro vyšetření na svého praktického lékaře či urologa,“ říká Jana Hraběová.

Inkontinence jako důsledek úrazu

Úrazy spojené s poraněním míchy způsobují potíže s ovládáním vyměšování. K tomuto typu úrazu dochází například při autonehodě či sportovní aktivitě. Typickým příkladem může být skok do vody, kde je ovšem menší hloubka, než skokan očekával.

Mícha prochází mezi obratli a při jejich zlomení může dojít k různě závažnému poškození míchy. To následně vede k ochrnutí svalů pod úrovní poškození. V současné době není známá metoda, která by dokázala poškozenou míchu napravit.

Zdroj: redakce, Jana Hraběová, HARTMANN – RICO

549

Diskuze k článku