Závislost na sladkém je stejně ničivá jako alkoholismus a zbavit se jí není snadné. Vyrazit do útoku se vám ale vyplatí
Inkontinence není tabu: Nestyďte se za nechtěný únik moči. S řešením pomůže nejen lékař, ale i cvičení a příroda
Zdroj: Freepik
I když je inkontinence spojována především se ženami, potrápit může i muže – zejména potýkají-li se s problémy s prostatou. Připisována je spíše starším ročníkům, avšak postihuje i ty mladší či ženy po porodu. U diabetiků je často zapříčiněna opakujícími se záněty močového měchýře v důsledku glukózy v moči, případně může být spojena s diabetickou neuropatií. Pojďme se na toto – stále ještě mnohdy tabuizované – téma podívat trochu detailněji.
Jestliže se nechtěný únik moči týká i vás, případně osob z vašeho okolí, pamatujte na to, že rozhodně není za co se stydět. Jen v České republice se s těmito zdravotními obtížemi potýká 7–10 % populace, celosvětově pak dle Světové federace pro inkontinenci a pánevní problémy (WFIPP) postihují více než 400 milionů osob – oslabený močový měchýř trápí 1 ze 3 žen a 1 z 10 mužů, a řadí se tak mezi častější potíže než například senná rýma.
Inkontinence: lékařský, psychologický i společenský problém
Nejen zvedání těžších břemen, ale i chůze po schodech, obyčejný smích či zakašlání jsou při inkontinenci aktivitami, při kterých dochází k nechtěnému úniku moči. Řada lidí se s tímto problémem nedokáže vyrovnat, mnohdy své potíže tají a raději se vzdají nejrůznějších každodenních činností, než by problém řešili s odborníkem. Uzavírají se do sebe, vyhýbají se společnosti a straní se veškerého dění, což se negativně podepisuje na jejich psychice. Jedinou cestou, jak z tohoto začarovaného kruhu ven, je léčba.
Věděli jste, že…
… 52 % procent pacientů se při prvních projevech inkontinence domnívá, že jde o dočasný problém, který zase zmizí? S těmito výsledky přišel celoevropský průzkum organizovaný v roce 2019 skupinou Hartmann u inkontinentních pacientů starších 45 let. Ten také uvedl, že 70 % respondentů bylo přesvědčeno, že si se samovolným únikem moči poradí samo. Dvě třetiny respondentů pak uvedly, že o svém problému nikdy nehovořily s přáteli, 53 % se svou rodinou a jen o deset procent méně se nesvěřilo ani svému partnerovi.
Melounové hody osvěží i podpoří zdraví: Smlsněte si na melounové polévce, marmeládě i (ne)alkoholické bowli
První, co vás jako diabetika pravděpodobně napadne, je to, že meloun je sladký. Ano, je tomu opravdu tak, přesto si jej můžete dopřát v ...
Na vině je oslabený močový měchýř a pánevní dno
Za samovolným únikem moči nejčastěji stojí oslabený močový měchýř a pánevní dno. Je to totiž právě močový měchýř, který shromažďuje moč, kterou odfiltrují ledviny, a následně ji standardně drží až do svého naplnění (cca 300 ml). Po naplnění močového měchýře v normálním případě cítíte nutnost na močení – na toaletě tak uvolníte svaly pánevního dna, mozek aktivuje stlačení svalů močového měchýře, jež uvolní svěrač uzavírající močovou trubici a dojde k volnému vytečení moči. Celý proces je podporován svaly pánevního dna vedoucími od konce kostrče směrem ke stydké kosti. A jsou-li tyto svaly uvolněny, není svěrač schopen udržovat močovou trubici uzavřenou, což způsobuje samovolný únik moči.
K oslabení pánevního dna dochází:
- po přirozeném porodu, kdy dojde k nadměrnému namáhání svalstva a pojivové tkáně, a pánevní dno tak již není schopno zajistit optimální oporu svěrači močové trubice;
- u osob s nadváhou v důsledku nadměrného tlaku na svaly pánevního dna – často může pomoci ztráta i pouhých několika kilogramů, pozitivní vliv na únik moči může mít snížení hmotnosti o 5–10 %;
- v období menopauzy u žen, kdy dochází k poklesu hladiny estrogenu a přirozenému ochabování svalů pánevního dna;
- v důsledku vrozených vad či progresivní nemoci – často u Alzheimerovy choroby či jiných chronických onemocnění;
- v důsledku častých zánětů močového měchýře.
Inkontinence u diabetiků souvisí s cukrem i neuropatií
U diabetiků je inkontinence způsobována navíc dvěma faktory, za kterými stojí cukr v moči a poškozené nervy.
- Glukóza v moči se u nediabetiků neobjevuje, u diabetických pacientů však ano. A právě ona může vytvářet ideální prostředí pro bakterie, které následně mohou vést k opakovaným infekcím močových cest. Při dráždění v důsledku infekce může docházet k takzvané urgentní inkontinenci, při které dochází k nekontrolovanému stahu svalstva močového měchýře, a pacient tak není schopen moč zadržet a dojde k samovolnému úniku.
- Diabetická neuropatie neboli poškození nervů v důsledku dlouhodobě vysokých hladin krevního cukru pak poškozuje nejen nervy končetin, ale může se projevit i u nervů pánevního dna, kdy dochází k jejich oslabení a následné inkontinenci.
Je prolaps dělohy pouze záležitostí starších dam? Omyl, hrozí po porodu i při nadváze
Prolaps dělohy je stav, kdy tento orgán postupně sestupuje směrem do pochvy. V krajním případě může dojít dokonce až k jeho částečnému vyhřeznutí ...
Řešení hledejte u odborníka
Stejně jako u jakýchkoliv jiných onemocnění je vždy nezbytné obrátit se s potížemi souvisejícími s únikem moči na lékaře. Prvotní vyšetření inkontinence provede váš praktický lékař, který se na základě osobní anamnézy a vyšetření pokusí zjistit příčinu a typ inkontinence, a v případě, že nazná nutnost následných vyšetření u specialistů, odešle vás k urologovi, gynekologovi nebo urogynekologovi. Ten následně provede další vyšetření (pohmatem, poklepem na močový měchýř, u mužů vyšetření prostaty, laboratorní vyšetření krve a moči, ultrazvukové vyšetření aj.), posoudí BMI a mobilitu pacienta a navrhne řešení.
Inkontinence může být dle typu a zdravotního stavu pacienta řešena:
- konzervativní léčbou zahrnující změnu životosprávy, snížení hmotnosti, omezení nadměrné fyzické zátěže, posilování pánevního dna aj.;
- farmakologickou léčbou, kdy jsou pacientovi předepsány léky;
- operativní léčbou, ke které se přistupuje ve chvíli, kdy předchozí dvě možnosti nejsou úspěšné.
Věděli jste, že…
… při léčbě inkontinence prostřednictvím lékaře máte v případě potřeby či selhávání léčby možnost nechat si předepsat inkontinenční pomůcky? Ty jsou pak, ať už v podobě vložek, vložných plen či plenkových kalhotek, hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.
Cviky na posílení pánevního dna i konzumace dýňových semínek
Na závěr si ještě pojďme povědět, že při léčbě a hledání řešení potíží s únikem moči je třeba rozlišovat mezi tím, zda se jedná o stresovou, nebo urgentní inkontinenci.
- Stresová inkontinence bývá častější a je způsobena zvýšeným nitroděložním tlakem, ať už jde o kašel, kýchání nebo nadměrnou zátěž v důsledku obezity. Tento typ se nejčastěji léčí konzervativní léčbou, ke které kromě režimových opatření patří i posilování svalů pánevního dna.
- Urgentní inkontinence je pak spojena s tzv. hyperaktivním močovým měchýřem, který se projevuje neodkladným nucením na močení. Léčba je nejčastěji farmakologická.
- Skloubí-li se oba tyto typy dohromady, mluvíme o takzvané smíšené inkontinenci.
Dobrou zprávou je, že u inkontinence můžete kromě posilování svalů pánevního dna pomoci svému tělu dodáváním účinných přírodních prostředků. Randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná klinická studie došla k závěrům, že v boji proti příznakům hyperaktivního močového měchýře mohou být účinná dýňová semínka a extrakt ze sójových klíčků – sójové isoflavony jsou navíc indikovány i při hormonální nerovnováze, která se projevuje u žen v přechodu – a právě klimakterium je jednou z možných příčin inkontinence. Dýňová semínka je vhodné zařadit do stravy i u stresové inkontinence, jelikož obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, vitamínů a minerálů, jež přispívají k obnově narušené rovnováhy organismu. Pojídat je můžete samotná, v dostatečné koncentraci je pak do těla dostanete v podobě doplňků stravy.
Nestyďte se!
Při inkontinenci pamatujte na to nejdůležitější: Za problémy s únikem moči se nestyďte a obraťte se na lékaře. Pomůže vám najít cestu, jak se navrátit ke svému běžnému životu, aniž byste se museli stranit společnosti a trápit se.
Zdroje: sciencedirect.com, zdravi.doktorka.cz, wfipp.org, vitalia.cz, vzp.cz, denik.cz
3542