Injekční stříkačky a jehly z inzulinových per: Kam je odevzdat, když je v lékárně odmítnou

Injekční stříkačky a jehly z inzulinových per: Kam je odevzdat, když je v lékárně odmítnou
Co dělat, když vám v lékárně nepomohou? Zdroj: Shutterstock

Kam můžete odnést injekční stříkačky a jehly z inzulinových per, když vám je lékárna odmítne? A má vůbec povinnost takový zdravotnický odpad přijmout?

Injekční stříkačka je produkt, který při použití jehly slouží ke vstřikování látek do krevního řečiště. Obvykle je na jedno použití a může také sloužit pro extrakci kapaliny z těla pryč. Slouží k podávání roztoků a léčiv, jakožto i diabetikům k aplikaci inzulínu. V lékařství ji lze použít například i pro výplachy a k dalším úkonům.

Potravinové doplňky: Správným výběrem předejdete riziku konzumace škodlivých látek

Vyvážená skladba stravy je důležitá. Ale i sebelépe sestavený jídelníček mnohdy nestačí k tomu, abyste pokryli potřeby vašeho organismu po ...

Kde se vzala stříkačka

Injekční stříkačku vyvinul v polovině 18. století veterinář Charles Gabriel Pravaz, který pocházel z Francie, a skotský lékař Alexander Wood. První přitom vypadala trochu jinak, než ji známe dnes. Byla kompletně z kovu, a to včetně jehly. Až později se začaly vyrábět stříkačky skleněné, kovová jehla ale zůstala. Také z pochopitelného důvodu, že sklo má daleko vyšší pravděpodobnost, že se zlomí.

Není však spojena jen s lékařskou praxí. Najdeme ji také jako nástroj drogově závislých, kde může být častým přenašečem nebezpečných nemocí, např. AIDS. Sám Wood se stal s manželkou drogově závislým na morfiu, když testoval léky proti bolesti.

Nepodceňujte prevenci: Onemocnění ledvin může dlouho probíhat skrytě

Ledvinami protéká krev přes cévní klubíčka, tzv. glomeruly. V nich se krev filtruje. Tento „filtr“ nepropouští větší částice, jako jsou bílkoviny ...

Stříkačky jsou nebezpečný odpad

Podle zákona o léčivech (č. 378/2007 Sb.) je lékárna povinna převzít jen nepoužitelná léčiva. To znamená léčiva nevyhovující jakosti, s prošlou dobou použitelnosti, uchovávaná nebo připravená za jiných než předepsaných podmínek, zjevně poškozená nebo nespotřebovaná. Tato povinnost lékáren se vztahuje pouze na léky, nikoli doplňky stravy a zdravotnické prostředky (např. starý rtuťový teploměr, tlakoměry, obvazy atp.).

Použité injekční stříkačky s jehlou a jehly z inzulínových per, které vznikly jako odpad po aplikaci léčiv, jsou považovány za mimořádně nebezpečný zdravotnický odpad. Je nutné zlikvidovat je podle zákona o odpadech (č. 541/2020 Sb.) jako nebezpečný odpad.

Za původce odpadu, který vznikl v důsledku léčby pacienta, je podle zákona o odpadech považován poskytovatel zdravotní péče. Lékař má povinnost poučit pacienta o způsobu nakládání s nebezpečným odpadem a o jeho bezpečném uložení tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví lidí a zvířat, anebo poškození životního prostředí.

Můj příběh: “Podle manžela si můžu za jeho nevěru sama. Nevytvářím domácí pohodu a nepracuju.”

Pamatuju si tu chvíli, když si Kamil odskočil na toaletu a nechal na jídelním stole zapnutý počítač. Nedalo mi to, zkrátka jsem si něco myslela. ...

Kam je odnést?

Ostrý zdravotnický odpad by také mělo převzít k likvidaci právě to zdravotnické zařízení, jehož lékař léčbu pacientovi předepsal. Pacient ho také může odevzdat na stanovené shromažďovací místo pro nebezpečný zdravotnický odpad i v dalších zdravotnických zařízeních (nemocnice, polikliniky, ordinace). Informace o shromažďovacích místech by měl podat příslušný obecní nebo městský úřad.

Tento typ zdravotnického odpadu nelze v žádném případě vhazovat do veřejných kontejnerů na směsný či tříděný odpad (skládkování většiny odpadů ze zdravotnictví je v ČR zakázáno). Dle Státního zdravotního ústavu mají být ostré předměty pro odevzdání uloženy v nádobě k tomu určené, nesmí být odevzdány bez obalu, v papírovém obalu či krabici.

Pacienti, kteří potřebují odstranit použité ostré předměty, například injekční stříkačky, jehly z inzulínových per diabetiků apod., které vznikly jako odpad po aplikaci léčiv, postupují tak, že tzv. ostrý odpad, který je dle Katalogu odpadů (vyhláška č. 381/2001 Sb., v posledním znění) zařazen pod kód odpadu 18 01 01* a je odpadem nebezpečným, odevzdají v nádobě k tomu účelu určené na stanovené shromažďovací místo pro nebezpečný zdravotnický odpad, například ve zdravotnickém zařízení – na poliklinice, v nemocnici a podobně,” uvádí SZÚ.

Zdroj: gigalekarna.cz, SZÚ, tisková zpráva VZP ze dne 21. listopadu 2022

21120

Diskuze k článku