Candida albicans je častým společníkem diabetiků: Marný boj to ale není
Infekce v těle může zpomalit hubnutí! Jaká existují řešení?
Zdroj: Shutterstock
Snažíte se shodit nějaký ten kilogram váhy navíc a nejde vám to? Jednou z příčin bývá přetrvávající infekce v těle. Tento problém může trápit kohokoliv, nejen diabetiky. Víte, jaké kroky udělat ke změně? Je to jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát!
Už jste někdy slyšeli větu: “Jste to, co jíte.”? Tento výrok platí i vzhledem k tématu, které probíráme. Infekce v těle totiž může s jídelníčkem souviset velmi úzce. Proč? A co všechno pro sebe v tomto ohledu můžete udělat?
Co může za infekci v těle?
Infekci v těle mohou způsobit viry, bakterie nebo plísně. Ale také některé chemikálie nebo radiace. Stále častěji je v souvislosti se vznikem zánětlivých ložisek v těle jmenovaná také nezdravá strava, založená na bílé mouce a cukru, polotovarech (masné výrobky) a jídlech připravených pro rychlý ohřev. Typicky česká kuchyně, plná prázdných kalorií a velkého množství sacharidů, je pro infekci vyloženě živnou půdou.
Zaměřit se na to, co jíte, je dobré hned z několika důvodů. Přenastavení typicky českého jídelníčku může pomoci objevit nové chutě a vůně. Obzvlášť diabetici si mohou opravdu znamenitě pochutnat třeba na lehčí středomořské stravě.
Jakým potravinám se vyhnout?
Nedaří-li se vám zhubnout, zamyslete se nad tím, co jíte, a zkuste obměnit jídelníček tak, abyste jedli protizánětlivé potraviny. Pokud začnete více přemýšlet o svém jídelníčku, uvidíte, že se vaše snaha opravdu vyplatí a snížení rizika vzniku zánětu podpoří také ztrátu několika nechtěných kil. Kterým potravinám byste se měli vyhnout, pokud chcete snížit riziko infekce v těle?
- Nejezte těstoviny, bílou rýži a pečivo z bílé mouky.
- Snižte spotřebu, nebo úplně vynechejte nezakysané mléčné výrobky.
- Vyřaďte rafinovaný cukr.
- Vyhněte se smaženému jídlu, včetně oblíbených hranolků. Pokud už je chcete jíst, upečte si je v troubě.
- Dávejte pozor na vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin v jídelníčku. Převažující zastoupení omega-6 mastných kyselin a nedostatek jejich kolegů může zvýšit projevy zánětu v těle.
- Jezte více antioxidačních potravin.
Malinový keton jako kosmetický pomocník i krotitel cukrovky. Jaký příslib mají vědci pro diabetiky?
Výrobci potravin používají malinový keton jako ochucovadlo a parfemační složku. Stejně tak je oblíbený v kosmetickém průmyslu i ve farmacii jako ...
Které potravinové doplňky zatočí s infekcí a podpoří hubnutí?
Přemýšlejte o zařazení potravinových doplňků, které pomohou zredukovat projevy infekce v těle. Některé důležité prvky snižující záněty totiž váš organismus není sám o sobě schopný vyrobit. A co se týče zdrojů z potravy, je někdy poměrně těžké z ní získat potřebnou denní dávku určitého prvku k tomu, abyste účinně bojovali se zdravotními neduhy.
Vhodně zvolené potravinové doplňky pomohou zlepšit účinky protizánětlivé stravy.
Výborným podpůrným prostředkem pro boj s infekcí je zelený čaj, který seženete také ve formě potravinového doplňku. Vhodný pak bude třeba i čaj rooibos. Ten neobsahuje kofein, proto je vhodný také v těhotenství, u malých dětí a u lidí, kteří mají s touto složkou nějaké problémy. Chcete-li sáhnout po opravdu účinných potravinových doplňcích pro eliminaci zánětu, určitě nezapomeňte na kurkumin, zázvor, vitamín D nebo spirulinu. Nejen, že podpoří snížení infekce, ale zároveň nakopnou vaši imunitu. Kurkumin a zázvor fungují navíc jako zahřívače a podpoří spalování tělesného tuku.
Jak je to s infekcí při diabetu?
Infekce může být pro diabetika hrozbou na více frontách. Kromě toho, že blokuje hubnutí, zvyšuje také riziko inzulínové rezistence u diabetiků II. typu. Snížení projevů infekce v těle je důležité u diabetiků hned z několika důvodů. Chronický zánět totiž může vést k projevům dalších nepříjemných potíží včetně:
- nepříjemného onemocnění ledvin,
- onemocnění kardiovaskulárního systému, artritidy,
- některých druhů rakovinového bujení.
Už jste ochutnali amlu neboli indický angrešt? Tohle exotické ovoce uchvátí hlavně diabetiky!
Bobule amly jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny, aminokyseliny, minerály, polyfenoly a vlákninu. Zařazení tohoto super ovoce do jídelníčku v ...
Obměna jídelníčku v praxi
Změna jídelníčku je výzvou k objevování nových chutí a vůní. Experimenty s protizánětlivým kořením, zeleninou nebo neloupanou rýží mohou vytvořit základ opravdu chutné a zdravé stravy. Po čem sáhnout, abyste snížili zánětlivé reakce v organismu a zároveň podpořili snahu o zhubnutí?
-
Dejte si do pořádku střevní mikroflóru pomocí zakysaných mléčných produktů nebo kvašené zeleniny.
-
Jezte potraviny bohaté na antioxidanty (rajčata, meruňky, špenát nebo mangold a další zelenou listovou zeleninu), bobuloviny (maliny, ostružiny, borůvky, brusinky a další).
-
Postarejte se o vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin pomocí rostlinných olejů. Olivový olej nebo kokosový olej jsou výbornými potravinami pro snížení zánětu v těle.
-
Používejte zahřívací koření, které podpoří termogenezi (zvýší tělesné teplo, které vede k lepšímu spalování tuků), jako zázvor, hřebíček, skořice (pozor na alergie), kurkuma, oregano, majoránka, šalvěj a další.
Zdroj: Sciencedirect, Ncbi.nlm.nih, Sciencedaily
3894