Infarkty v létě: Kardiaci se musí mít v horkých dnech na pozoru
Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro kardiaky. Vyšší teploty mohou společně s dehydratací způsobit rozšíření cév, a přivodit tak kolísání krevního tlaku. Pozor by si měli dát pacienti, kteří trpí onemocněním věnčitých tepen nebo srdeční arytmií, zejména pokud prodělali nedávno infarkt. Na druhé straně je léto nejlepším obdobím, kdy lze zdravým a pravidelným pohybem prospět svému zdraví.
Mnoho lidí se obává v horkých dnech infarktu. Horké počasí může vést k roztažení cév, a tím ke snížení hladiny krevního tlaku. To může způsobit menší výskyt mozkových příhod či infarktů. Paradoxně je tedy více infarktů v zimě, protože chladné počasí klade na kardiovaskulární systém větší nároky. Samozřejmě ale teplé počasí klade na náš organismus tlak a (nejen) lidé s kardiovaskulárními problémy by měli být na pozoru.
Oboustranný vztah mezi cukrovkou a štítnou žlázou: Hormony, které se navzájem ovlivňují
Diabetes a porucha štítné žlázy, jinak nazývána také tyreopatie, spadají pod endokrinní poruchy. Ty se vyznačují tím, že určité hormony nefungují ...
Pozor na teplotní rozdíly
“V létě by si lidé trpící hypertenzí měli dávat pozor na teplotní rozdíly, které mohou způsobit nebezpečné výkyvy krevního tlaku. Především při přechodu ze silně klimatizovaných místností do venkovního prostředí. Ideální rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku by neměl být větší než 5 stupňů,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, a dodává: „Příliš studená klimatizace není obecně zdravá. Situace může být analogická se saunováním. U kardiaků je důležité poradit se se svým lékařem. Rozhodně se také nedoporučuje skákání do ledové vody, ale spíše postupné ochlazování. Jisté je, že pacienti s onemocněním srdce a cév, kteří berou léky, musí počítat s větší zátěží při horkém počasí.“
Dehydratace může být nebezpečná
Tělo se vyrovnává s horkým počasím za pomoci jemu vlastních regulačních procesů, jako je rozšíření cév, současně se zvýšeným pocením, se kterým dochází i k úbytku vody a minerálních látek z těla. Tělesná dehydratace může stát za kolísáním krevního tlaku. Navíc některé léky předepisované na snížení krevního tlaku mohou více odvodňovat organismus. V létě je důležité a nezbytné dodržovat pitný režim v podobě čisté vody či neslazených čajů.
Vyhněte se také v příliš horkých dnech pití mnoha šálků kávy či alkoholu, ty odvodňují. Pít by se mělo rovnoměrně po celý den. Ideální je alespoň 2 litry denně. To je pro zdravého člověka bez mimořádné tělesné aktivity nejblíže k doporučenému příjmu, ale samozřejmě neplatí to pro všechny. Pijte, i když nemáte žízeň, to je důležité především u seniorů, kteří mají menší pocit žízně.
Příliš cukru může přidělávat vrásky. Pomocníkem s oxidačním stresem je i vitamin C
S přibývajícím věkem se všichni stáváme náchylnější k různým onemocněním, ale i k hormonálním změnám. Stárnutí pleti a vypadávání vlasů je tak ...
Nebojte se sportu
Existuje několik mýtů o tom, že kardiaci by se neměli v létě příliš zatěžovat a sportovat. Samozřejmě, pokud berete léky na tlak či cholesterol a je vám nad 65 let, rozhodně není dobré běžet ve vedru maraton nebo cvičit v posilovně se silovou zátěží. Pohyb po celý rok je pro celkové zdraví velmi důležitý. S pravidelným pohybem se zlepší výkonnost našeho kardiovaskulárního aparátu, ale také se zlepší funkce cév. Nejen kardiaci mají dobrou šanci prožít delší život v lepší kvalitě.
„Zejména pro pacienty s rizikovými faktory aterosklerózy (vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, vyšší tělesná hmotnost) je pravidelný pohyb nezbytnou součástí jejich léčebného režimu. Navíc vhodný pohyb může pomoci snížit počet léků, které mají předepsány,“ uzavírá prof. MUDr. Michal Vrablík.
Zdroj: srdcevhlave.cz
1535