Indická vláda nabádá obyvatele k vyšší konzumaci cukru

Indická vláda nabádá obyvatele k vyšší konzumaci cukru

Indická asociace cukrovarů (ISMA) spustila národní kampaň, jejímž cílem je vyvrátit mýty o cukru a jeho vlivu na zdraví. Indická vláda se tak rozhodla jít proti celosvětové snaze o snížení konzumace cukru a naopak nabádá obyvatele k vyšší konzumaci cukr obsahujících potravin.

Jelikož se v letošním roce podle odhadů zvýšila produkce cukru o 13 %, zmíněná kampaň má pomoci vypořádat se s nadbytkem této suroviny.

V současnosti se v Indii ročně zkonzumuje okolo 19 kilogramů tohoto sladidla, což je výrazně pod celosvětovým průměrem, který činí 23 kilogramů.

Kampaň jde proti doporučením Světové zdravotnické organizace

Asociace ISMA spustila novou webovou stránku věnovanou cukru a jeho blahodárným účinkům na zdraví, kde mimo jiné uvádí, že cukr je pro člověka důležitý a nepostradatelný.

„Cukr má spoustu užitečných vlastností od vyrovnávání kyselosti až po zabraňování zkažení potravin. V indické kuchyni se cukr používá již odedávna, často z důvodů, které nesouvisí s jeho sladkou chutí. Díky všem těmto svým úžasným vlastnostem je cukr absolutně nenahraditelný. Žádná jiná surovina není tak univerzální, a to je jen jeden z důvodů, proč milujeme cukr,“ uvádí ISMA, která cukr nazývá „výjimečnou surovinou“.

Tato kampaň jde však přímo proti doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO), která nedávno vyjádřila obavy ohledně „volných cukrů“. Volné cukry se vyskytují v ovoci a medu, výrobci je však také přidávají do potravin a nápojů.

Vysoká konzumace cukru obvykle vede k tloustnutí a v kombinaci se špatným životním stylem a nedostatkem pohybu může vést ke vzniku diabetu 2. typu. Velká Británie se v poslední době velmi snaží omezit spotřebu cukru. Tamní vláda dokonce zavedla tzv. daň z cukru na perlivé nápoje. Statistiky zveřejněné v říjnu ukazují, že míra obezity u britských dětí nadále stoupá.

Podle dat vládního programu National Child Measurement, který sbírá informace o výšce a váze dětí ve Velké Británii, stoupla míra obezity u 4-5letých dětí z 9,7 % ve školním roce 2018/2019 na 9,9 % ve školním roce 2019/2020. U dětí ve věku 10 a 11 let stoupla míra obezity z 20,2 % ve školním roce 2018/2019 na 21 % ve školním roce 2019/2020.

Zdroj: diabetes.co.uk

486

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku