Cukrovka pod drobnohledem: Terapie červeným světlem může snižovat hladinu cukru v krvi
Indiánská rýže je ve skutečnosti vodní tráva. Je perfektní přílohou pro diabetiky i na hubnutí
Zdroj: rawpixel.com/Freepik
Indiáni se kvůli ní zabíjeli, vy ji najdete i bez boje v prodejnách zdravé výživy. Řeč je o divoké rýži, která ve skutečnosti nemá s rýží nic společného. Víte, proč je indiánská rýže skvělá jako příloha při cukrovce a při redukční dietě? A čím se liší od klasické rýže?
Indiánská neboli divoká rýže je v poslední době středobodem zájmu nejen nadšenců pro zdravou výživu, ale i diabetiků a těch, kteří potřebují shodit pár kil. Ve srovnání s klasickou rýží má méně tuků a sacharidů, podporuje trávení, urychluje metabolismus, má pozitivní vliv na klouby, pokožku i vlasy. Kde se vzala indiánská rýže a proč je tak zdravá?
Indiáni kvůli divoké rýži umírali
Indiánská rýže je jako potravina známá už nějakých 12 tisíc let. Ve skutečnosti nejde o rýži, ale o semena trávy nazvané ovsucha vodní (Zizania aquatica) nebo ovsucha bahenní (Zizania palustris). Jak napovídá lidový název „indiánská rýže“, najdeme ji hlavně v Severní Americe.
Odedávna byla základní potravinou pro místní indiány a vedly se kvůli ní líté boje mezi kmeny. Siouxové ze severovýchodní Minnesoty a Odžibvejové z oblasti Velkých jezer bojovali o přístup k divoké rýži ve Wisconsinu více než sto let. Když Odžibvejové v roce 1806 porazili Siouxy u jezera Mole Lake v okrese Forest, bylo zabito téměř 500 bojovníků. Divoká rýže je pro indiány z oblasti Velkých jezer, kteří ji odjakživa považovali za dar bohů lidem, důležitou potravinou i dnes. Ostatně, je už oblíbená po celém světě. Dnes je většina rýžových polí ve Wisconsinu chráněna federální vládou.
Můj příběh: Věčně se hádáme o jídlo. Prý ty moje diabetické blafy jíst nebude
Jsme spolu přes 20 let. Než jsme se brali, byla jsem normální hezká štíhlá holka, doma jsme se stravovali poměrně zdravě. Už když jsme s Honzou ...
Podoba s rýží by tu byla, ale konzistence a chuť je jiná
Indiánská rýže má tmavá zrna a zajímavou oříškovou chuť. Svou konzistencí se liší od klasické rýže, na kterou jsme zvyklí – je na skus poněkud „žvýkavější“. Někomu kvůli tomu může připadat zvláštní, a proto není od věci zkusit ji zpočátku míchat půl na půl s klasickou rýží nebo třeba bulgurem. A po čase zjistíte, že je skvělá a obstojí na vašem talíři i samostatně. Existuje totiž hodně důvodů, proč byste ji do svého jídelníčku měli zařadit!
Zdraví prospěšné látky
Divoká rýže má nízký obsah tuku, ale vysoký obsah bílkovin. Je také významným zdrojem vlákniny. Z minerálních látek obsahuje hlavně hořčík, vápník, železo, draslík, zinek, měď, mangan a fosfor. Je bohatá i na vitamíny – z těch vaše tělo ocení zejména vitaminy A, K, vitamíny skupiny B a vitamin E, který je významným antioxidantem. Ale není to jediný antioxidant v indiánské rýži. Obsahuje totiž také flavonoidy, fenolické kyseliny a fytosteroly.
Indiánská rýže rozhodně patří na talíř diabetiků
Divoká rýže má nižší glykemický index než klasická rýže. Má také méně tuku, je lehce stravitelná a neobsahuje lepek, takže je vhodná i pro celiaky. Na rozdíl od ostatních druhů rýže působí alkalicky.
Podle výzkumů na myších divoká rýže účinně zmírňuje abnormální metabolismus glukózy a inzulinovou rezistenci u potkanů, a to i v případě, že konzumovaná strava má vysoký obsah tuku a cholesterolu. To potvrdila i studie z roku 2020 zaměřená na modulaci střevního mikrobiomu prostřednictvím konzumace divoké rýže.
Nopál: Božská rostlina Aztéků, která pomůže s hubnutím, detoxikací a glykémií
Pokud se trápíte s nadbytečnými kily a toužíte zhubnout, máte cukrovku nebo pocit, že by si vaše tělo zasloužilo detoxikační kúru, můžete sáhnout ...
Mezi její další přínosy patří:
- antioxidační účinky,
- podpora trávicího ústrojí,
- zlepšení kvality kostní a kloubní tkáně,
- pozitivní vliv na pokožku, vlasy a nehty,
- prevence aterosklerózy,
- modulace střevní mikroflóry,
- protizánětlivé, antialergické účinky,
- snížení špatného cholesterolu a vysokého tlaku.
Jak na přípravu divoké rýže
Divoká rýže je obvykle prodávána jako celozrnná. Před kuchyňskou úpravou je důležité divokou rýži přebrat, pořádně (ideálně několikrát) propláchnout studenou vodou a zbavit ji případných nečistot. Divoká rýže se musí vařit o něco déle než klasická rýže, proto je dobré ji nejdříve namočit. Pak bude k jejímu uvaření stačit zhruba 20–25 minut. Nenamočenou indiánskou rýži je potřeba vařit zhruba 45 minut. Při vaření je ovšem potřeba divokou rýži hlídat. Její převaření totiž vede ke „zmazovatění“.
Zdroje: wisconsinhistory.org, ncbi.nlm.nih.gov, researchgate.net, bezpecnostpotravin.cz, mdpi.com
Foto: rawpixel.com/Freepik
4176