IKEM vyléčí cukrovku za 15 minut?!
Obrovskou vlnu zájmu a nadšení vyvolalo ve čtvrtek 25. května prohlášení pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). V něm oznámil veřejnosti, že spouští testování nového, přelomového typu léčby nemocných s cukrovkou 2. typu. Krátká, endoskopická operace, by měla vést k výraznému zlepšení či dokonce vymizení diabetu 2. typu.
Žádné inzulínové injekce několikrát denně, žádné opakované měření hodnoty cukru v krvi z prstu, žádný diabetes 2. typu – to by mohla být již brzy realita pro tisíce pacientů v České republice. Podle vyjádření IKEMu jde bez nadsázky o revoluci v léčbě diabetu 2. typu. První pacienti by zákrok mohli podstoupit v horizontu několika týdnů. Spočívá v oslepení nervových buněk na začátku tenkého střeva (ve dvanáctníku) pomocí speciálního laseru. To vše bez nutnosti jakéhokoli chirurgického zákroku, plné anestézie a dlouhého pobytu v nemocnici. „Jde o miniinvazivní metodu, kdy při částečné anestezii pacientovi zavedeme přes ústa endoskopicky do dvanáctníku speciálně pro tuto léčbu vyvinutý katetr s laserem DiaGone. Ten dokáže přesně zacílit na nervové buňky, které se nacházejí ve stěně této počáteční části tenkého střeva, a oslepit je bez poškození okolní tkáně. Tyto buňky totiž dokáží rozlišit, co a v jakém množství dvanáctníkem prochází, a rozhodují pak i o tom, zda například sacharidy uložit do zásob na horší časy nebo je rovnou spálit. Mají tedy přímo vliv na to, jak s nimi tělo naloží. Tím, že 50-80 % těchto nervových buněk laserem oslepíme, “zmateme“ lidské tělo a to pak zásadně změní nastavení metabolismu a sníží hladinu cukru v krvi, což bude znamenat v důsledku zlepšení diabetu 2. typu a u některých pacientů možná i jeho úplné vyléčení,“ popisuje gastroenterolog a vedoucí lékař tohoto projektu, MUDr. Marek Beneš. Zákrok by měl trvat přibližně 15 minut a je ambulantní. Normálně jíst budou moci pacienti už druhý den po zákroku.
Výsledky jsou okamžité a navíc zhubnete
Využití laseru DiaGone v praxi nahrazuje náročné bariatrické operace a dává naději téměř 800 000 pacientů, kteří cukrovkou 2. typu v Česku trpí. „Už delší dobu naše i světové výzkumy ukazují, jak důležitou roli při léčbě diabetu hraje počáteční část tenkého střeva – dvanáctník nebo-li duodenum. Do současnosti byly obvyklou možností jak jeho funkci ovlivnit některé bariatrické operace, což jsou ale mnohdy poměrně náročné operační zákroky vyžadující přemostění. Tím lze docílit toho, aby jídlo, které sníme, dvanáctníkem vůbec neprocházelo. Tyto operace však mohou být, zejména u těžce obézních pacientů také poměrně rizikové a zatížené velkým výskytem komplikací. Navíc, řada takových pacientů ani nemůže operaci v celkové narkóze podstoupit, a tak je jim chirurgická léčba nedostupná. Nová metoda oslepení buněk dvanáctníku je elegantní a pacienta zatěžuje zcela minimálně. Výsledky jsou ale okamžité. Podle pilotních studií se daří cukrovku kompenzovat do několika týdnů a jako příjemný vedlejší efekt je zde také mírné snížení hmotnosti, což boj s touto civilizační chorobou dále ulehčuje. Navíc, s diabetem souvisí také mnoho přidružených onemocnění jako vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo problémy s ledvinami – to vše by se díky účinné léčbě diabetu mohlo také výrazně zlepšit,“ vysvětluje diabetolog a zástupce přednosty Centra experimentální medicíny IKEM prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.
Čeští pacienti budou první v Evropě
Novou metodu vyvinuli vědci v Izraeli a v budoucnu by mohla přinést globální řešení. IKEM získal šanci se do tohoto projektu zapojit jako první evropská země, a to na základě předchozí zkušenosti a vynikajících výsledků speciálního “rukávu“ EndoBarrier, který se zavádí také endoskopicky na začátek tenkého střeva do dvanáctníku. EndoBarrier jsme od začátku projektu, tedy od roku 2013, implantovali 160 pacientům. V našem centru dosahujeme až 50% poklesu nadváhy a zlepšení kompenzace diabetu mellitu 2. typu až u 90 % pacientů, to znamená, že jim glykovaný hemoglobin klesl o 20 mmol/mol. Laserové řešení pomocí DiaGone má tu výhodu, že ho oproti EndoBarrier není potřeba po 6-12 měsících odrstanit, zákrok je trvalý a v případě potřeby se dá snadno opakovat,“ říká přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM prof. MUDr. Julius Špičák, CSc.
Přihlásit se mohou lidé z celé ČR
Centrum diabetologie IKEM pečuje o tisíce pacientů s diagnózou diabetu 2. typu. Tento pilotní projekt léčby pomocí laserového oslepení buněk dvanáctníků chce ale nabídnout široké veřejnosti bez ohledu na trvalé bydliště. „Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt a zcela novou metodu, musí pacienti s diabetem 2. typu v této fázi splňovat přísná kritéria, aby jim zákrok mohl být proveden. Jejich antidiabetická léčba by neměla obsahovat inkretinovou léčbu gliptiny ani GLP-1 agonisty. Dále by neměli být léčeni žádnou injekční léčbou – ani inzulínem, ani jinými injekcemi. Neměli by mít léky zvyšující vylučování glukózy močí – tzv. glifloziny a v neposlední řadě je další podmínkou určitý stupeň nadváhy či obezity – u mužů by měl být obvod pasu minimálně 104 cm, u žen pak 94 cm. Mělo by se zkrátka jednat o špatně kompenzované diabetiky, tedy takové, kteří mají glykovaný hemoglobin vyšší než 58 mmol/mol.
Zatím v rámci pilotního projektu počítáme s přibližně 100 až 150 pacienty, kteří budou mít tuto léčbu zcela zdarma. Vše financuje totiž Izraelská strana, která DiaGone vyvinula a oslovila naše odborníky na základě našich vynikajících výsledků z předchozích let a zkušeností s bariatrickou endoskopií, především tedy s již zmíněnou metodou EndoBarrier. Do budoucna, pokud se nám z této stále experimentální metody podaří vytvořit rutinní metodu, znamenalo by to nejen šetrnější přístup pro velké množství nemocných, ale i výrazné snížení nákladů na léčbu diabetiků. Jeden zákrok by totiž nahradil neustálou potřebu léků, inzulínových per, glukometrů atd.,“ doplňuje MUDr. Aleš Herman, Ph.D. ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny.
Kontakt:
Institut klinické a experimentální medicíny
Vídeňská 1958/9, 140 21 Praha 4
Recepce-informace: 236 054 111
Centrum diabetologie: 236 054 100
2121
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný