Hypoglykémii poznáte podle zmatenosti, agresivity nebo závratě, říká záchranář Pavel Domis

Hypoglykémii poznáte podle zmatenosti, agresivity nebo závratě, říká záchranář Pavel Domis
Pavel Domis pracuje u jihomoravské záchranky na pozici řidiče sanitního vozidla již 15 let Zdroj: se souhlasem Pavla Domise

Pan Pavel Domis si zasloužil pozornost díky pohotovému jednání a profesionálnímu zásahu v případě diabetika, který zkolaboval za volantem zaparkovaného vozidla. Senior strávil dvě hodiny v autě bez pomoci až do příchodu pana Pavla, kterému na jihomoravské záchrance neřeknou jinak než Chuck. Příklad brněnského řidiče sanitky ukazuje důležitost vnímání okolí a celkové edukace veřejnosti ohledně poskytování první pomoci nejen cukrovkářům.

Jak dlouho jste záchranář?

Pracuji u jihomoravské záchranky na pozici řidiče sanitního vozidla už 15 let.

A co se stalo ten osudný den, kdy jste zachránil život diabetikovi?

Ten den jsem jel z práce a chtěl jsem si ještě nakoupit v supermarketu. Na parkovišti jsem si však všiml muže sedícího v zaparkovaném autě, který ale jako by „visel“ na bezpečnostním pásu. Okamžitě jsem otevřel dveře a zjistil, že pán je v bezvědomí a silně zpocený. Zavolal jsem na náš dispečink, požádal o vyslání pomoci a začal poskytovat nezbytné kroky k tomu, abych co nejvíce pomohl, než přijedou kolegové.

Jaké kroky to byly konkrétně?

Ze všeho nejdřív jsem pacientovi sklopil sedadlo, abych mohl dostatečně dobře zajistit průchodnost dýchacích cest. Otevřením dveří se do auta dostal vzduch, takže se mi podařilo pacienta ochladit. Byl zrovna horký den a hrozilo přehřátí organismu. Z účtenky, která vedle muže ležela na sedadle, jasně vyplývalo, že v autě je takto zhroucený už dvě hodiny. Naše základna stojí na stejné ulici jako nákupní centrum, kde se vše seběhlo, a tak byla na místě lékařská i záchranářská posádka během okamžiku.

Co se vlastně stalo?

Ukázalo se, že pacientovi, který se potýká s diabetem, poklesla hladina cukru. Zdravotníci seniorovi podali glukózu a zkontrolovali životní funkce. Poté muže převezli k další péči na internu do Fakultní nemocnice Brno.

Inzulínová rezistence aneb Když přeslazené buňky volají o pomoc

Nekvalitní zpracované jídlo, časté mlsání sladkého a absence pohybu může vyústit v inzulínovou rezistenci. To znamená, že buňky našeho těla ...

Diabetici by si za volantem měli v horku dávat pozor na nízkou hladinu glukózy v krvi. Platí ale něco pro řidiče obecně, i když se s cukrovkou neléčí?

Obecně platí, že v horku by lidé měli hodně pít, nevystavovat se slunci v kritických hodinách kolem poledne, nosit lehké oblečení a vyhnout se fyzické námaze. Samozřejmě za volantem by měli být odpočatí, a to hlavně v situaci, kdy se vydají na delší cestu. V době dovolených je právě i několikahodinová jízda běžnou záležitostí. Takže je třeba mít vybavené auto dostatkem tekutin, hlídat především dětské pasažéry, aby dostatečně pili. A řidiči by měli dělat pravidelné přestávky.

Říkáte, že muž seděl za volantem dvě hodiny. Chtějí lidé vůbec poskytovat první pomoc?

Je to samozřejmě individuální, ale snad můžu říct, že převažuje snaha pomoci. Jedna věc je ochota a druhá věc je znalost.

A jak jsou na tom podle vás lidé se znalostmi první pomoci?

Díky tomu, že informace jsou v dnešní době čím dál dostupnější, lidé vědí častěji, co mají udělat. Ale víte, jak to je, můžete být teoreticky skvěle připraven, ale ve chvíli, kdy se něco skutečně stane, může vás ochromit stres, není to jednoduché.

Lze se toho stresu zbavit?

Důležité je oprostit se od emocí, i když je to samozřejmě těžké, a nepanikařit. Poslouchat rady našich operátorů, snažit se poskytnout adekvátní pomoc do příjezdu naší posádky.

Jak se tedy máme zachovat, když přijde krizová situace?

Důležité je zachovat klid a postupovat podle rad našeho operátora, ten vás v tom nenechá a povede vás krok za krokem. A volající nikdy nesmí být ten, kdo ukončuje hovor, to musí být náš operátor. A pak je nezbytné, aby byl svědek události nadále na telefonu, můžeme se mu totiž ozvat znovu. A navíc pravidelně organizujeme kurzy první pomoci pro veřejnost, snažíme se v maximální možné míře edukovat. A zájem je velký, za což jsme samozřejmě rádi.

Máta peprná: Vyniká vysokým obsahem flavonoidů, jež jsou důležité pro prevenci diabetických komplikací

Hojně využívaná máta peprná pomůže také při bolestech hlavy nebo svalů. Stejně jako u dalších bylin má i její používání svá pravidla, o kterých ...

Na co jsou kurzy první pomoci konkrétně zaměřeny?

Konkrétně my organizujeme kurzy základní první pomoci. A dále první pomoci u dětí a u dopravních nehod. Ale samozřejmě podobné kurzy organizuje celá řada dalších institucí. Pokud někdo chce tyto užitečné lekce absolvovat, jistě si vybere.

Co bychom tedy měli udělat jako první, když najdeme člověka v bezvědomí?

V prvé řadě si ověřit, jak je na tom s životními funkcemi, tedy zda dýchá. Vytočit tísňovou linku 155 a je-li to třeba, zahájit resuscitaci. Pokud pacient dýchá, pak je třeba zjistit, jaké má zdravotní obtíže, co nejpřesněji je popsat operátorovi a pak postupovat dle jeho pokynů. Víte, my se často setkáváme s tím, že nám lidé zavolají, že někdo někde leží, ale už třeba k němu nechtějí jít. Mají pocit, že svoji povinnost splnili už tím telefonátem. My ale potřebujeme, aby k pacientovi přistoupili a snažili se pomoci adekvátně jejich silám a možnostem.

Podle čeho může laik poznat, že u někoho v jeho okolí nebo neznámého člověka na ulici nastala náhlá hypoglykémie?

Nízká hladina cukru v krvi se může začít projevovat například zmateností, závratí, poruchami vidění, ale třeba i agresivním chováním. Dotyčný může upadnout do bezvědomí a není-li mu poskytnuta včasná pomoc, může dojít i k ohrožení životních funkcí. Pokud třeba máte v rodině diabetika, už dokážete odhadnout, co se s ním děje a jak pomoci. Může se vám ale stát, že na někoho s hypoglykemií narazíte na ulici. Pak je samozřejmě třeba zjistit a popsat stav pacienta našemu operátorovi, naslouchat radám a vyčkat našeho příjezdu. To jsou situace, kdy pacienta neznáme, nic o něm nevíme a je lepší přenechat péči odborníkům.

Lahůdkové droždí je skvělou potravinou i pro diabetiky: Dodá prospěšné vitamíny skupiny B i fosfor

Chleba s lahůdkovým droždím sice neupečete, ale může být dobrým ozvláštněním dia jídelníčku. Hodí se do zdravých pomazánek, pro přípravu domácího ...

Lze na první pohled rozeznat, zda je člověk v bezvědomí způsobeném nízkou hladinou cukru, jinou zdravotní komplikací nebo to pouze přehnal s alkoholem?

Klíčové je k tomu pacientovi přijít a zjistit stav vědomí, dýchání, popsat situaci našemu operátorovi a řídit se jeho radami. Samozřejmě pokud dotyčný volající přijde blíž, je možné, že z dechu ucítí alkohol.

Mám pomáhat, i když půjde o alkohol?

Obecně platné pravidlo v této souvislosti nenajdeme, vždy záleží na okolnostech a na konkrétní situaci. Neznamená to ale, že toho člověka necháme na místě ležet a v klidu odejdeme. I v důsledku požití alkoholu může dojít k závažným zdravotním problémům, obzvlášť pokud jde o člověka, který má třeba nějaké chronické onemocnění.

Probíhající léto přeje festivalům, na které se chystá i mnoho diabetiků. Na co by si měli dát pozor, pokud se účastní nějaké větší akce?

To asi není jen záležitost léta a festivalů, obecně by měl diabetik průběžně dodržovat léčbu a správnou životosprávu tak, aby předešel nechtěným komplikacím.

10617

Diskuze k článku