Hypoglykémie nemusí být strašákem: Dobrá edukace diabetiků omezuje četnost jejího výskytu
Hypoglykémie je hlavním faktorem omezujícím dosažení optimální kontroly diabetu. U starších osob představuje pro lékaře nemalou výzvu kvůli netypickým symptomům, jež vedou k opožděné diagnostice.
Hypoglykémie je běžný stav, který může ovlivnit kvalitu života lidí s diabetem a jejich rodin. Je důležité znát příznaky a prostředky k léčbě, stejně jako příčiny a opatření, která je třeba přijmout k prevenci. Léčba je poměrně jednoduchá, avšak vyžaduje včasné odhalení známek a příznaků hypoglykémie diabetikem i jeho okolím.
Prevence jako klíč k omezení hypoglykemických stavů
Nejdůležitější roli hraje prevence, která je založena na systematické identifikaci rizikových faktorů hypoglykémie a úspěšném vzdělávání diabetika s cílem přizpůsobit léčbu jeho obvyklému životnímu stylu. Preventivní opatření jsou dobrými pomocníky, kteří předchází nepříjemným stavům provázejícím nízkou hladinu krevního cukru.
Jaké kroky učinit, abyste zabránili nástupu hypoglykémie:
- Respektujte svůj dietní plán, pokud jde o množství konzumovaných sacharidů.
- Dodržujte denní rozvrh jídel, včetně svačin.
- Pravidelně měřte hladinu cukru v krvi a v případě potřeby konzultujte změnu dávky léčiva.
- Pokud dojde ke zvýšení fyzické aktivity, například chcete-li zhubnout, jsou nezbytné úpravy stravy a také dávkování inzulínu podle doporučení ošetřujícího lékaře.
- Vyhněte se konzumaci alkoholu bez toho, abyste se najedli.
- Před užíváním jakéhokoli přírodního produktu, doplňku stravy nebo léku, který by mohl ovlivnit hladinu krevního cukru, je potřeba poradit se s ošetřujícím lékařem.
- Vždy mějte s sebou nějakou malou sladkost a svačinu.
- Noste u sebe průkaz diabetika.
- Mějte po ruce glukometr.
- Jdete-li ven, informujte doprovod o příznacích, použití glukometru a postupu v případě výskytu hypoglykémie.
Důležitý stopový prvek: Měď jako antioxidant hraje roli v prevenci vzniku komplikací cukrovky
Důležitý stopový prvek se nachází v jádru buněk a v mitochondriích. Nedostatek, nebo naopak nadbytek mědi v organismu může vést k závažným ...
Jak poznat hypoglykémii a co ji provází?
Příznaky způsobené sekrecí adrenalinu jsou třes, pocení, úzkost, hlad, nevolnost, brnění, záškuby. Nastane-li nedostatek glukózy v mozku (neuroglykopenické příznaky), objevují se problémy s koncentrací, změny nálad, zmatek, slabost, ospalost, rozmazané vidění, poruchy řeči, bolesti hlavy a závratě. S noční hypoglykémií jsou spojovány silné pocení, noční můry, potíže se spánkem, bolesti hlavy po probuzení. Příznaky se mohou značně lišit v návaznosti na konkrétního jedince. Někdy se nemusí vůbec projevit, například pokud hladina cukru v krvi klesá pomalu.
Kdy nastává hypoglykémie?
Pro vysvětlení hypoglykémie neexistuje jedna jednoduchá definice. V praxi je považována za stav, kdy krevní cukr klesne pod 3,9 mmol/l a je provázen typickými příznaky, které se zlepší po podání glukózy.
Při hladině glukózy v plazmě na hodnotách 3,6–3,9 mmol/l stoupají hladiny hormonů glukagonu a adrenalinu a objevují se příznaky jako kognitivní poruchy, potíže s koncentrací, dezorientace nebo zmatenost.
Někteří diabetici jsou ohroženi hypoglykémií více než jiní. Objevuje se převážně u těch, kteří se léčí s cukrovkou I. typu, ale v určitých případech může nastat také u diabetu II. typu. Důvodem vzniku hypoglykemických stavů může být více faktorů, jako jsou například následující:
- Nedostatek sacharidů po svačině, po vynechaném nebo opožděném jídle.
- Psychický nebo fyzický stres (například hormonální změny).
- Chyba v rozvrhu nebo dávce inzulínu, případně jiných léků užívaných při léčbě cukrovky.
- Nadměrná fyzická aktivita, ať už z hlediska trvání, nebo intenzity námahy.
- Alkohol konzumovaný bez návaznosti na jídlo.
- Je dobré vědět, že hypoglykemický účinek fyzické aktivity nebo alkoholu může trvat až 24 hodin.
Antioxidační síla tříslovin: Ve fytoterapii mají právem své místo
Kromě toho, že jsou třísloviny využívané ve fytoterapii, slouží například i k ochraně kožených výrobků, přidávají se do barev, mají svou ...
Tři stupně hypoglykémie a u koho se vyskytují
Hypoglykémii lze rozdělit do tří stupňů závažnosti na lehkou, střední a těžkou. Mírná hypoglykémie je způsobená produkcí hormonu adrenalinu v těle. Střední forma se rovněž váže na produkci adrenalinu a nedostatek glukózy v mozku. Diabetici s těmito dvěma typy hypoglykémie jsou schopni dostat ji pod kontrolu bez lékařského zásahu dodržováním pokynů odborníka, u kterého podstupují léčbu diabetu.
Těžká hypoglykémie nastává, pokud hladina cukru v krvi klesne pod hodnotu 2,8 mmol/l. Může u ní dojít ke ztrátě vědomí a je u ní potřeba aktivní medicínské pomoci.
Kteří diabetici jsou ohroženi těžkou hypoglykémií:
- Jedinci, u kterých se již vyskytla.
- Diabetici s dlouholetým diabetem 1. typu.
- U dlouhodobé, špatně rozpoznatelné hypoglykémie.
- U neuropatie (diabetické poškození nervů).
- Předškoláci a dospívající s diabetem 1. typu.
- Lidé s jaterní nebo ledvinovou nedostatečností.
Zdroje: Diabetes.co.uk, Ncbi.nlm.nih.gov, Cdc.gov
1638