Vitamín C: Nepodceňujte jeho příjem, je zásadní pro zdraví. Zlepší imunitu, náladu i paměť
Hyperglykémie nebolí, ale může vést k vážným zdravotním komplikacím
Zdroj: Shutterstock
Problémy spojené s vysokou hladinou krevního cukru se týkají každého diabetika. Často si je diabetici nechtějí připustit, ale stále tu jsou a stále je ohrožují. Lze těmto komplikacím předcházet, nebo se musejí smířit s tím, že je v životě neminou?
Kolísání krevního cukru může diabetika pořádně potrápit
Obecně vzato se častěji setkáváme s naukou o hypoglykémii. I v čekárně lékařů je na informačních tabulích napsáno, jak pomoci člověku, kterému klesne cukr pod únosnou mez. Je to logické, taková pomoc musí být rychlá a okamžitá. Z dlouhodobého hlediska je však mnohem nebezpečnější a zákeřnější hyperglykémie.
Jak hyperglykémii poznat?
Kolísavou hladinu cukru na sobě může pozorovat i zdravý člověk. Pokud sní něco velmi sladkého, dostaví se malátnost a únava. U diabetika tomu není jinak, akorát s tím rozdílem, že mu nezafunguje slinivka, která by do těla dodala inzulín. Člověku s cukrovkou se tak naskýtají dvě možnosti – připíchnout si inzulín, nebo jít sportovat. Vlastně je tu ještě třetí možnost – vysoký cukr záměrně přehlížet a vystavovat se nepříjemným až život ohrožujícím zdravotním následkům. A to je velice nebezpečné. Jak hyperglykémii rozpoznat?
Prvotními znaky vysokého cukru jsou:
- poruchy vidění
- malátnost
- únava
- zvýšená potřeba pít
Pokud vysoký cukr přetrvává i několik dní, nezřídka kdy se připojí i tyto komplikace:
- pocity na zvracení
- časté močení
- úzkosti
Kombinace výše uvedených příznaků může vést až k poruchám vědomí, dehydrataci a rozkolu organismu. Tento výčet zdravotních komplikací může nejednoho diabetika vyděsit. Netřeba však podlehnout strachu. Podstatou je řádná prevence, tedy dodržování režimových opatření i léčby stanovené lékařem.
Co se však stane z dlouhodobého hlediska, kdy diabetik nereflektuje na projevy vysoké hladiny cukru, nebo si neustále dopomáhá inzulínem bez jakýchkoliv konzultací s diabetologem?
Diabetické bércové vředy: proč vznikají a jak je léčit?
K otevřené ráně by mělo okolí přistupovat velmi sterilně, jinak hrozí riziko proniknutí infekce do těla. Ideální je samozřejmě předcházet ...
Je libo lávový dortík?
Pokud vám cukr vyletí nahoru jen zřídka kdy a vy si připíchnete inzulín, nemusí se stát nic vážného. Nad diabetikem však v tomto ohledu vždy visí onen “Damoklův meč”. Pojďme se podívat na zkušenost diabetičky Lucie Angeliky Tykalové: „Já si sladké moc nedopřávám, ale jednou za čas neodolám a dám si naprosto úžasný lávový dortík plný čokolády a cukru. Připíchnu si inzulín, někdy je to hodně, někdy je to málo a občas cukr vyletí. Na snižování nespěchám, vím, že jdu domů pěšky více než tři kilometry, takže s dalším měřením počkám až na doma. Pokud je cukr stále stejný, připíchnu pár jednotek.“
Jestliže se takové situace opakují téměř každý den a vy si stále jen “dopícháváte” inzulín, nebo situaci necháváte bez povšimnutí, dostáváte se jakožto diabetik do velmi nebezpečné situace. Zaděláváte si na vážné zdravotní problémy, které se nemusí projevit nyní, ale až za několik let. Nehledě na to, že si také pěstujete inzulínovou intoleranci, která vede ke stálému navyšování dávky inzulínu. U diabetiků 2. typu to pak může znamenat přechod od tablet k inzulínu.
“Vždy je nutné snižovat vysokou hladinu cukru v krvi přiměřenou dávkou a postupně. Pakliže se tak nestane, organismus se může dostat do šokového stavu,” uvádí diabetoložka MUDr. Pavlína Piťhová k akutním komplikacím diabetu.
Od infekce ke gangréně
Výčet toho, co diabetiky může postihnout v rámci neřešené dlouhodobé hyperglykémie, je mnoho, tj. od postižení větších cév, srdce, mozku, ledvin, přes zvýšenou náchylnost k infekcím, ať už kožních nebo vaginálních, až k šedému zákalu a neuropatii. Nejvíce však diabetici trpí poruchou periferních nervů, které indikují teplo, zimu a bolest a současně ovládají i trávicí trubici a močový měchýř. Nejvíce zákeřný se pak zdá syndrom diabetické nohy, což je destruktivní postižení nohy, které může vést až k infekci, nekróze kůže a gangréně.
Vysoká glykémie nemusí vždy znamenat, že jste to přehnali s jídlem. Pokud jíte stále stejně a potřeba inzulínu je u vás najednou vyšší, může to indikovat zánět v těle. Neváhejte se tedy obrátit na odborníka! Jakékoliv onemocnění a ledasjaká medikace nutí játra (která vytváří glukagon) produkovat do těla nadměrné množství glukózy. Na vině však může být i hormonální nerovnováha, stres a určitá fáze menstruačního cyklu. Z toho logicky vyplývá, že ke zvyšování glykémie tíhnou více ženy. Tyto fáze jsou však přechodné a do pár dní vymizí.
Závěrem…
Diabetes je onemocnění, s kterým není snadné žít. Je to celoživotní boj o to, co sníte a vypijete. Též můžete řešit vyváženost mezi pohybem a odpočinkem. Ohromně pak záleží i na tom, jak důslední budete v léčbě. Následky dlouhodobé hyperglykémie jsou strašákem pro všechny, kteří se s cukrovkou léčí. A zcela jistě není příjemné o nich číst. Ovšem cesta ke stabilnímu cukru je velice jednoduchá, až vágní. Stačí zkrátka striktně dodržovat zdravý životní styl a hlídat si jídelníček i pitný režim. Zásadní jsou pak i pravidelné návštěvy diabetologa či případné konzultace akutního stavu s ohledem na nastavení optimálního množství medikace (inzulínu či antidiabetik).
Zdroj: Wikiskripta.eu, Fnkv.cz, Internimedicina.cz
4329