Hyperglykemické stavy není radno podceňovat. Kontrolujte krevní glukózu

Hyperglykemické stavy není radno podceňovat. Kontrolujte krevní glukózu
Cílem projektu Betty je odhalení diabetu 1. typu (DM1) v jeho časných stádiích Zdroj: Freepik

Hyperglykémie neboli abnormální zvýšení hladiny cukru v krvi nejčastěji souvisí s diabetem, ale objevuje se i při infekčních či jaterních onemocněních a zánětlivých syndromech. Protože může vést k mnoha zdravotním komplikacím, je nutné ji dostat pod kontrolu.

Hyperglykémie není nic příjemného. Ale proti tomu, aby se objevila, se dá udělat mnoho v rámci včasné prevence. S pomocí vyváženého jídelníčku, zdravé fyzické aktivity, dodržování doporučeného léčebného programu a precizní kontroly hladin krevního cukru.

Vysoká hladina krevního cukru není spojená pouze s diabetem

Hyperglykémie je charakterizována hladinou cukru v krvi nad 6,1 mmol/l nebo 1,10 g/l, měřeno nalačno. Může být přechodná, nebo chronická. Když jsou naměřené hodnoty nad 7 mmol/l (1,26 g/l), je pomocí krevního testu diagnostikována cukrovka, která je nejčastější příčinou chronické zvýšené hladiny krevního cukru. Vysoké glykemické hodnoty jsou časté také v rámci akutní fáze závažných onemocnění.

Hyperglykémie se může objevit rovněž  jako reakce na stresové situace a při hormonálních a metabolických poruchách.

Přechodnou zvýšenou hladinu krevního cukru mohou vyvolat také některé léky, například kortikosteroidy nebo farmaka používaná pro léčbu nervového systému, antivirotika a některé onkologické léky, diuretika, ale i hormonální antikoncepce. Pokud je hyperglykémie spojena s užíváním léku, pomůže jeho vysazení nebo snížení dávky po poradě s ošetřujícím lékařem.

Dva hlavní rizikové faktory pro vznik hyperglykémie jsou:

  • Genetická dispozice v důsledku diabetu I. typu.
  • U diabetu II. typu je kromě genetické predispozice spojena s nadváhou až obezitou, sedavým životním stylem nebo vysokým krevním tlakem.

Mocný enzym papain: Diabetikům může být prospěšný při náporu oxidativního stresu

Papain vykazuje totiž protizánětlivé působení. Jeho zařazení jako potravinového doplňku se využívá rovněž při snaze o ztrátu kil navíc. Je ...

Co se děje s tělem, když máte dlouhodobě zvýšené glykemické hladiny?

Občasná hyperglykémie nemá v krátkodobém horizontu závažné důsledky, ta dlouhodobá, soustavná a nehlídaná však představuje pro diabetika značné zdravotní riziko. To, že není něco v pořádku, poznáte poměrně snadno. Příznaky hyperglykémie, které pociťují pacienti s cukrovkou, jsou žízeň a sucho v ústech, časté nutkání k močení, únava nebo ospalost, bolesti hlavy a může se objevit rozmazané vidění, křeče, bolesti břicha či nevolnost.

U chronické formy hyperglykémie může dojít k vážnému úbytku tělesné hmotnosti. Mít cukrovku pod kontrolou je důležité z mnoha důvodů. Není-li léčena, mohou se objevit významné komplikace jako nefropatie (poškození ledvin) vedoucí k selhání ledvin, retinopatie (poškození oční sítnice), neuropatie (poškození nervů), a také potíže oběhového systému (tepen).

Jezte zásadité potraviny: Dostaňte překyselení organismu pod kontrolu s chutí

Strava představuje jeden ze základních pilířů boje s přehršlí kyselin ve vašem organismu. Má výborný potenciál ovlivňovat acidobazickou ...

Eliminujte mimořádné hyperglykemické stavy

Léčba hyperglykémie obecně spočívá ve vhodné dietě, v pravidelném fyzickém cvičení a ve sledování kardiovaskulárních rizikových faktorů. Je založena na celém životním stylu, vhodně nastoleném jídelníčku a pravidelném užívání hypoglykemických léků nebo injekčního podávání inzulínu (převážně u diabetu 1. typu, v některých případech diabetu 2. typu).

Počínající hyperglykémie nemusí vyvolat typické příznaky, takže pravidelné kontroly krevního cukru jsou obzvlášť důležité.

A to převážně u lidí od 45. roku života se sklony k nadváze a při rodinné anamnéze diabetu. Prevence hyperglykémie spojené s diabetem 2. typu vyžaduje pravidelnou fyzickou aktivitu, aktivní boj s kily navíc a vyváženou stravu.

V případě, že se u vás objevila hyperglykémie, je potřeba:

  • Hledat příčinu možných výkyvů, jako je zapomínání na užívání medikace, nedostatek fyzické aktivity, stresové napětí, nemoc nebo nevhodně zvolená strava.
  • Hormony vylučované v případě stresu podporují zvýšení hladiny cukru v krvi. Z dlouhodobého hlediska může chronický stres ovlivnit glykemickou rovnováhu. Je důležité identifikovat příčiny (práce, rodina, úzkost, deprese atd.) a snažit se sjednat vhodnou nápravu.
  • Máte-li diabetes 1. typu, zkontrolujte také pravidelně přítomnost ketolátek v moči nebo krvi pomocí volně prodejného testu nebo glukometru, abyste předešli vzniku diabetické ketoacidózy. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat glykemii a pokračovat v intenzivní léčbě.
  • Dodržujte protokol léčby diabetu stanovený vaším ošetřujícím lékařem. Zachovejte vyrovnaný pitný režim pomocí vhodných neslazených nápojů.
  • Léčíte-li se s diabetem 2. typu, testujte hladinu krevního cukru v pravidelných intervalech.
  • Při zvýšené hladině krevního cukru, která i přes přijatá opatření přetrvává, je potřeba lékařská konzultace.

Zdroje: Endocrineweb.com, Obgyn.coloradowomenshealth.com, Ncbi.nlm.nih.gov.

15024

Diskuze k článku