Nastává sklizeň zimolezu: Nasbírejte si kamčatskou borůvku a prospějte svému diabetu
Hydroláty jsou skvělé při zimních onemocněních. Díky minimálním kontraindikacím jsou vhodné také pro diabetiky
Zdroj: Pixabay
Zimní onemocnění jsou bohužel pravidelnými návštěvníky našich domovů. Mnoho z nás sahá po aromaterapii. Esenciální oleje však mohou mít mnoho kontraindikací. Proto je lepší sáhnout po hydrolátech.
Hydroláty jsou poněkud opomíjenou formou aromaterapie, která se ale velmi hodí pro použití u křehkých osob nebo rizikových případů. I když jsou na našem území spíše známé jako součást kosmetické péče, je dobré mít je připravené i jako součást domácí lékárničky.
Nekonzervované hydroláty podpoří krásu pleti a zdraví
Nekonzervované květové vody (tedy ty bez obsahu glycerinu a dalších látek, na skleničce musí být ve složení napsaný pouze název rostliny, např. Rosa damascena flower water) fungují nejen jako výživa pleti a změkčující složky, ale jsou také výborným prostředkem pro léčbu lidí, kteří jinak nemohou používat esenciální oleje, a to hlavně kvůli kontraindikacím (převážně u dětí).
U diabetiků to jsou například ty, které mají vliv na snižování hladiny krevního cukru. Pokud užíváte farmaceutickou léčbu, nejsou pro vás vhodné z důvodu rizika vzniku hypoglykémie a hypoglykemického šoku.
Hydroláty, získané jako produkt při destilaci esenciálních olejů, totiž obsahují pouze 1 % ve vodě rozpustných aromatických molekul. Jsou tedy o dost jemnější než vysoce koncentrované esenciální oleje a poskytují široké spektrum možností využití v péči o pleť a vlasy, v kuchyni (hodí se do sladkého pečiva a dezertů) i lékárničce. Co od nich lze čekat v zimě?
- Hodí se k používání v rámci prevence vzniku respiračních onemocnění.
- Pokud trpíte zahleněním a kašlem, můžete je užívat vnitřně, rozmíchané v teplé nebo studené vodě.
- Kávová lžička nekonzervovaného hydrolátu se pro vnitřní užití smíchá ve sklenici nebo hrnku vody a rozmíchá. Následně se vypije.
- Pokud bojujete s oční infekcí, poradí si s ní například hydrolát z chrpy nebo růže damašské.
- Další výhodou nekonzervovaných hydrolátů je to, že u nich neriskujete (tak jako v případě vnitřního užívání esenciálních olejů) možnost intoxikace vnitřních orgánů, např. ledvin, jater a nervového systému nebo poleptání střev.
Aromaterapie pro zimní relax diabetiků bez zbytečných zdravotních komplikací
Esenciální oleje se v posledních letech staly běžnou součástí českých domácností. Ať už je kupujete v e-shopu, kamenných obchodech nebo z ...
Jaké hydroláty vybrat při zánětu dýchacího traktu?
Pokud máte doma ultrasonický difuzér, můžete hydroláty používat jako prevenci, pro zlepšení relaxace i při již probíhajícím onemocnění. Používání je jednoduché, prostě je jenom nalijete do nádržky difuzéru a pustíte odpařovací program.
-
Velmi oblíbeným je tea tree. Působí antisepticky, napomáhá vykašlávání. U malých dětí lze použít od novorozenců.
-
Růže damašská je nejen uklidňující, ale působí mírně antibakteriálně.
-
Stejně tak uvolní dýchací cesty heřmánek římský.
-
Hydrolát z lipového květu je výborný jako protiinfekční prostředek. Můžete jej zkusit také vnitřně.
-
Tymián linalool se hodí pro uvolnění dýchacího traktu dospělých i dětí, podpoří vykašlávání a sníží průběh zánětlivé reakce.
-
Můžete používat také různé kombinace jmenovaných květových vod.
Nealkoholické ztučnění jater versus diabetes II. typu: Co vše můžete udělat pro obnovu zdraví?
Přenastavit stravovací návyky je základem úspěšného nastartování dobrého fungování jater. Vyvážená a tělu prospěšná strava funguje nejen jako ...
Hydroláty podpoří klidný spánek a uvolní stresovou zátěž
Používání květových vod je oblíbené také v rámci aromapsychologie. Díky jejich jemné síle je můžete používat u těhotných žen, malých dětí, seniorů i zvířat. U zvířat s nimi lze například výborně čistit zanícené oči.
Protože zimní období vykazuje daleko větší sklony k tomu, abychom více podléhali stresovým situacím, jsou ideální pro to, aby pomohly zlepšit schopnost celkového psychického uvolnění.
Výbornými tonickými vlastnostmi pro nervový systém oplývají například hydroláty z citrusů (mandarinka, pomeranč, neroli, citron a další), z kadidla, heřmánku římského. Pro podporu energetických rezerv pak sáhněte po mátě peprné (pozor u těhotných žen a malých dětí, opatrně při epilepsii a astmatu).
Upozornění: Květové vody je nejlepší uchovávat v chladu, nejlépe v ledničce. Po otevření je rychle spotřebujte, ideálně do dvou měsíců. V chladu a při dobrém skladování ale mohou posloužit až půl roku.
Zdroje: Tisserandinstitute.org, Nhs.uk, Medicalnewstoday.com, Dogsnaturallymagazine.com.
1271