Hubnutí při cukrovce: přehled vhodných a nevhodných potravin

Hubnutí při cukrovce: přehled vhodných a nevhodných potravin

Mezi nejčastější předsevzetí s nástupem nového roku patří hubnutí. To je samozřejmě chvályhodný záměr, navíc pro diabetika je nadváha či obezita palčivý problém. Pokusy ale velmi často končí už v počátcích snahy a mnohdy jo-jo efektem. Zkusme se s tím letos poprat opravdu.

 

Výběr potravin pro redukční dietu při cukrovce

Zelenina

Vhodné: Zelí, hlávkový salát, čínský salát, okurka, paprika, ředkvičky, rajčata, cuketa, patisony apod., luštěniny: hrách, čočka, fazole, cizrna. V přiměřeném množství: mrkev, celer, hrášek, červená řepa, kukuřice
Nevhodné: Smažená zelenina, např. smažený květák, smažený celer

Ovoce

Vhodné: Maximálně 1 kus na porci např. jablka, grapefruitu, kiwi, mandarinky, broskve, meruňky, pomeranče, jahody, třešně (10 kusů), meloun (250 g) apod.
Nevhodné: kompotované, sušené, kandované ovoce, švestky, hrušky, hroznové víno

Ořechy

Vhodné: V přiměřeném množství: vlašské ořechy, lískové ořechy, slunečnicová semínka apod.
Nevhodné: Burské ořechy (hlavně solené), pistáciové oříšky

Mlýnské a pekárenské výrobky

Vhodné: Celozrnné pečivo, celozrnný chléb, křehký chléb, bezvaječné těstoviny, celozrnné těstoviny, celozrnná rýže, ovesné vločky
Nevhodné: Bílé pečivo, světlý chléb, sladké a tučné pečivo, loupáčky, briošky, smažené koblihy, kynuté koláče apod.kukuřičné lupínky.

Mléko a mléčné výrobky

Vhodné: Polotučné a nízkotučné: mléko, jogurt, tvaroh apod.
Nevhodné: Tučné sýry nad 40 % tuku v sušině (ementál), šunkový, s ořechy, smetanový sýr…), smetanové jogurty, plnotučné mléko, sušené a kondenzované mléko, smetana, šlehačka apod.

Maso a masné výrobky

Vhodné: Mladá a netučná masa jako je kuře, krůta, telecí, králík, vepřová kýta, hovězí, maso zadní, z ryb např. mořská štika, filé, treska, okoun, pstruh, bolen apod., z uzenin drůbeží eventuálně vepřová dušená šunka
Nevhodné: Prorostlé hovězí, vepřové, bůček, krkovice, mleté maso, ovar, husa, kachna, vnitřnosti, salámy suché, polosuché i měkké, vuřty, paštiky, médský salám, máslovky, slanina, jitrnice, jelita, škvarky, smažené pokrmy z masa a ryb, tučné vývary

Tuky volné

Vhodné: V přiměřeném množství: olej olivový, slunečnicový, řepkový, rostlinná másla
Nevhodné: Lůj, palmový a kokosový olej, ztužené tuky, sádlo, máslo

Sladidla

Vhodné: Nekalorická sladidla
Nevhodné: Kalorická sladidla např.: cukr, Sorbit, Fruktóza

Sladkosti

Vhodné: Žádné
Nevhodné: Cukrářské výrobky – dorty, zákusky, sušenky, čokolády, bonbóny, smetanové zmrzliny, med, džem

Pochutiny

Vhodné: Zelené koření: petrželka, pažitka bazalka apod.
Nevhodné: Majonéza, tatarská omáčka, kečup, směs koření se solí

Nápoje

Vhodné: Voda, přírodní minerálky, čaj, nápoje slazené nekalorickými sladidly,překapávaná káva; v přiměřeném množství: přírodní víno, vinný střik, 10° pivo
Nevhodné: 100 % džus, mošt, sladké nápoje, tvrdý alkohol, sladká vína, burčák, sladké alkoholické nápoje, vícestupňové pivo, nealkoholické pivo

Takto nejčastěji bojujeme s kily:

HLADOVĚNÍ

Chyba, které se alespoň jednou dopouští snad každý, kdo chce bojovat s nadváhou. Výsledek může být jen nevolnost, úbytek na váze, který však obvykle střídá jo-jo efekt. A to nemluvíme o vážnějších následcích.

DIETA

Není dieta jako dieta. Nabízí se moře návodů, jak si upravit jídelníček, aby to mělo efekt na váhu. Dlouhodobě účinné a zdravé diety jsou notoricky známé, avšak neatraktivní. Lidé se často snaží nejdříve najít nějaký rychlý zázrak, než pochopí, že je to o zdravé životosprávě.

SPORTOVÁNÍ

Každý ví, že bez pohybu se s tloušťkou nevypořádáme. Pro toho, kdo není na pravidelný pohyb zvyklý, je to traumatizující představa. Nikdo ale nemusí rovnou lámat rekordy. Stačí se naučit pravidelným alespoň půlhodinovým procházkám rychlou chůzí.

Jak na zdravé hubnutí?

Pomalu, s rozumem a pod kontrolou. Pokud nechceme opakovat stále ty samé chyby, pusťme se tentokrát do diety s rozmyslem. Při dodržení základních pravidel můžeme na váze po měsíci shodit dvě až čtyři kila. Ta pravidla nejsou nijak překvapivá.

1. Omezte množství jídla

Zkuste se na jídlo soustředit, nedělejte při jídle tisíce jiných činností. Jezte pomaleji, než jste zvyklí, vychutnejte si jídlo plnými doušky. Toto všechno by vás mělo přivést ke snížení množství jídla. Pokuste se jíst jen polovinu toho, co jste byli zvyklí.
Při hubnutí byste však rozhodně neměli mít hlad. Měli byste však rozbít zažité stereotypy, kdy množství zkonzumovaného jídla je ovlivněno někým nebo něčím jiným, než signálem hladu.

2. Změňte skladbu jídelníčku

Konzumovat byste měli především potraviny energeticky méně vydatné, zato však biologicky cenné. Zvyšte příjem zeleniny, nezapomeňte přijímat dva až tři litry nekalorických tekutin za den.

3. Zvyšte pohybovou aktivitu

Pro optimální spalování tuků by se měla frekvence vašeho pohybu po určité době ustálit na třikrát do týdne v optimální intenzitě, kterou zjistíte dle vaší tepové frekvence (počet tepů za minutu by se měl blížit hodnotě 180 minus věk) a v trvání minimálně 30 minut.

Diabetik by se měl…

  • …zříci jednoduchých cukrů, sacharózy (cukru řepného, třtinového, javorového sirupu apod.), medu i glukózy (hroznového cukru) a neměl by používat ani náhradní cukry, tedy sladidla ze skupiny jednoduchých sacharidů, například fruktózu (ovocný cukr) a od ní odvozený alkoholický cukr sorbitol, laktózu (mléčný cukr).
  • …zříci pokrmů s vysokým glykemickým indexem, ze kterých se sacharidy rychle vstřebávají a prudce zvyšují hladinu cukru v krvi.
  • …nevyhýbat bílkovinám v masu, mléčných výrobcích, vaječném bílku, luštěninách. Bílkoviny obsahují stejné množství energie jako sacharidy. Naše tělo je spaluje jen v případě nejvyšší nouze. Obvykle z nich získává stavební kameny pro vytváření bílkovin vlastních. Ty potřebuje pro výstavbu všech tkání v těle. Bílkoviny také nepůsobí na hladinu cukru v krvi.
  • …vyvarovat nedostatku tekutin. Mezi jídly i bezprostředně před jídlem pijte velké množství vody, minerálky, případně ochucené citronem, bylinkových čajů nebo jiných nekalorických nápojů.

Nezapomeňte

Pokud se rozhodnete snižovat hmotnost a berete léky na cukrovku, nebo si aplikujete inzulin, je nutné, aby ošetřující lékař upravil jejich dávkování.

11984

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku