Hrdina Scott Coleman: Jako první diabetik přeplaval kanál La Manche

Hrdina Scott Coleman: Jako první diabetik přeplaval kanál La Manche
Lamanšský průliv je také rájem pro ty, kteří propadli plachtění. Zdroj: Shutterstock

Na konci letošního července to bylo přesně 51 let od přeplavání průlivu La Manche prvním Čechem. Byl jím František Venclovský. Víte ale, kdo byl první diabetik, který se do tak odvážného úkolu pustil? Jméno možná nic neřekne, jeho příběh je ale hodný obdivu.

Scott Coleman začal závodně plavat v osmé třídě jako malý kluk. Už 17. srpna 1996 se stal vůbec prvním diabetikem, který přeplaval kanál La Manche. 

Lamanšský průliv, jak se česky kanálu říká, je průliv mezi Francií a Velkou Británií. Spojuje Keltské a Severní moře. Průliv vznikl z geologického hlediska nedávno, po skončení doby ledové, zhruba před 10 000 lety. Vůbec prvním plavcem byl Angličan Matthew Webb v roce 1875. Překonání průlivu z Doveru do Calais mu trvalo celých 21 hodin a 45 minut.

Zpátky do bazénu

Plavcem byl Scott už na své alma mater University of Pennsylvania, kde byl dokonce v posledním ročníku kapitánem plaveckého týmu. Po vysoké škole žil ale bujarým životem, plným večírků, nezdravého jídla a nočního života. Ve 35 letech mu byla poté diagnostikována cukrovka. Už tehdy mu doktor řekl, že cvičení, dieta a inzulín jsou klíč ke zvládnutí jeho diabetu. Coleman se tak po 13 letech vrátil zpátky do bazénu. 

Nejprve začal trénovat s týmem v Boca Raton na Floridě, aby se dostal zpátky do kondice. Chvíli poté už startoval na národním mistrovství, později na mistrovství světa. Jeho talent nikam po letech nezmizel, naopak. Když se umístil na mistrovství světa v roce 1994 jako šestý, rozhodl se, že potřebuje větší výzvu. A tehdy zamířil k Lamanšskému průlivu.

Na otevřené vodě nebyl zvyklý

Ačkoliv se zpočátku Coleman bál, lékař mu potvrdil, že nemá žádné zdravotní omezení, které by mu znemožňovalo plavat na otevřené vodní ploše. A tak začal Colemanův intenzivní rok tréninku a posilování, který vyvrcholil v plavání na 32 mil, které trvalo bezmála 12 hodin.

Když se rozhodnete pro zdolání tak velké překážky, není to jen o tom koupit letenku a trochu se protáhnout. Musíte svůj záměr také nahlásit Channel Swimming Association. V asociaci si musíte rezervovat své plavání s příslušným trenérem, a to nejlépe rok dopředu. Když se k něčemu takovému odhodláte, rozhodně nejde o momentální myšlenku. Po registraci plavání zaplatíte také asociační poplatky, musíte si zajistit lékařskou prohlídku, ubytování apod. Všechna úspěšná plavání jsou zanesena v asociační knize.

“Chlad byl nekonečný. Moje ruce se začaly třást. Ztratil jsem cit v jedné paži. Věci ve vodě zářily,” popisoval Coleman své plavání. Po šesti hodinách pobytu ve vodě se už cítil značně slabý a nejistý ohledně hladiny cukru v krvi, tudíž o tom řekl svému lékaři v posádce. Ten mu naměřil hodnotu glykémie 2,5 mmol/l.

Diabetik Tom Hanks má utajovanou vnučku, která vzešla z románku na jednu noc! Děda jí platí byt

Oscarový herec Tom Hanks s manželkou Ritou Wilson žijí jako zcela obyčejní lidé. Prožívají tak starosti i radosti všedních dní. Jejich syn ...

Coleman byl připraven vzdát to

“Když jsem potřeboval “dokrmit”, aby se moje glykémie dostala do normálu, posádka si pro mě připravila překvapení. Kapitán mě chytil za nohy a řekl mi, abych si stáhl ochranný plavecký oblek. V tom mi dal injekci glukagonu. Necítil jsem to, ale předpokládám, že to pomohlo,“ popisuje Scott náročné chvíle. Brzy poté byl ale připraven vzdát to, už zkrátka nemohl.

Avšak téměř po 11 hodinách ve vodě dal kapitán Colemanovi pokyn, že musí začít plavat mnohem rychleji. Pokud by to totiž neudělal, riskoval by, že zmešká změnu přílivu a odlivu, což by znamenalo minimálně tři hodiny ve vodě navíc. Scott tedy okamžitě zrychlil tempo, přestože se cítil v jakémsi deliriu a byl zmrzlý i vyčerpaný.

Přesně ve 12:24 doplaval Scott do Francie. Bylo to 11 hodin a 56 minut poté, co vyplaval z bodu A. Během plavání měl dokonce ztratit 15 liber své váhy (cca 6,8 kg).

Neuslyšíte ho mluvit o cukrovce

Když Scott Coleman zpětně vzpomíná na náročné i vzrušující chvíle při zdolávání Lamanšského průlivu, marně byste čekali, že zmíní cukrovku. Není to pro něj hlavní téma, jen další faktor, který musel při své neuvěřitelné aktivitě zvládnout a dostat pod kontrolu. Diabetici ví, že při náročném plaveckém výkonu nemohl celých 12 hodin hladovět.

“Nemyslím si, že existuje něco, co bych nemohl dělat, protože jsem diabetik,” říká Coleman. “Vůbec se necítím omezený. Vrchol Mount Everestu zdolalo hodně lidí. Těch, co přeplavali Lamanšský průliv, už ale tolik není,“ dokončuje svou myšlenku s hrdostí v hlase.

Zdroj: Diabeteshealth, Wikipedia, Channelswimmingassociation

1943

Diskuze k článku