Diabetici, nezapomínejte na zuby. Cukrovka zvyšuje riziko zubního kazu i onemocnění dásní
Hormony jako na horské dráze aneb Premenstruační syndrom a jeho vliv na diabetičky
Zdroj: Shutterstock
Noční můra až 70 % žen nese jméno premenstruační syndrom, známý též pod zkratkou PMS. Po většinou mívá společné jmenovatele v podobě rozličných chutí i nevlídných nálad. Přidat se však mohou i jiné obtíže, pakliže se léčíte s diabetem. Víte, jaký vliv může mít hormonální dysbalance před menstruací na hladinu krevního cukru? A jak se co nejlépe vypořádat s nepříjemnými projevy PMS?
Účinné zmírňování projevů premenstruačního syndromu je klíčem k tomu, aby byly i ženy s diabetem vyrovnanější a menstruace pro ně nebyla strašákem. Naučit se pracovat s vlastním tělem pomocí výživy a pravidelné psychosomatické péče může být tím pravým klíčem k úspěchu.
Co je premenstruační syndrom?
Bojuje s ním valná většina žen, tedy i diabetičky. Projevy premenstruačního syndromu se různí nejen co se týče jednotlivých osob. Mohou se též lišit dle jednotlivých měsíců. Ani jeho délka není u všech stejná. “PMS” začíná v jednom případě dva týdny před samotnou periodou a v tom druhém třeba už týden před menstruací. Logicky pak končí prvním dnem nástupu menstruace. Nejčastějšími projevy premenstruačního syndromu jsou bolesti hlavy, až migrény, bolesti břicha, zácpa nebo průjem, zvýšená potřeba konzumace (zejména tučných pokrmů), změna chuti a větší psychická nestabilita doprovázená výkyvy nálad. Zaznamenaná je u leckterých žen i větší citlivost na vůně a pachy.
Prášek z moringy olejodárné je nově objevený hit v doplňkové léčbě diabetu!
Moringový prášek je oblíbenou součástí zdravého stravování. Je bohatý na minerály (vápník, draslík, železo, hořčík ) a vitamíny A, C, E. Obsahuje ...
Premenstruační syndrom a vliv na diabetes: Co tvrdí studie?
Během menstruačního cyklu mohou změny hormonů ovlivnit hladinu inzulínu a glukózy v krvi. Zda a jak ovlivňuje diabetes premenstruační syndrom, bylo otázkou, kterou se zaobíraly také některé výzkumy. I když jich není mnoho, poskytují aspoň základní představu o tom, s jakými změnami ve svém těle mohou v tomto období počítat diabetičky. Podle výsledků můžeme mluvit o tom, že u diabetiček I. typu nastává významný pokles citlivosti na inzulín právě v období těsně před menstruací. To, že hladiny glukózy v krvi byly vyšší během luteální fáze (druhá polovina menstruačního cyklu), zjistila i další odborná studie zahrnující šest žen s diabetem I. typu .
Jak lépe zvládnout období před menstruací?
Poradit si s premenstruačním syndromem může být docela snadné. Stačí si osvojit pár praktických triků, které pomohou projít tímto obdobím ve větší pohodě. Dodržovat je není vůbec složité a možná si je dokonce i oblíbíte. Na co tedy vsadit?
- Věnujte se pohybu, ať už cvičení nebo procházkám venku.
- Zkuste se osvěžit květinovými vodami, pro lepší hormonální vyladění pomůže třeba ta růžová, z geránia či z šalvěje muškátové.
- Jezte potraviny, které jsou bohaté na zdravé tuky. Vhodné je celé spektrum čerstvých, nesolených a nepražených ořechů (např. vlašské, lískové nebo kešu oříšky). Skvělé bude třeba i chutné, výživné a zároveň dietní avokádo.
- Vyhýbejte se rafinovaným sacharidům, tj. nejezte bílé pečivo, bílý chléb, bílou rýži, těstoviny, doslazované snídaňové cereálie a potraviny obsahující přidané cukry.
- Vybírejte potraviny s nízkým glykemickým indexem.
- Dobře spěte, a to alespoň sedm až osm hodin denně.
- Omezte spotřebu prefabrikovaných jídel a uzenin kvůli možnému vysokému obsahu solí, zlepšíte tak hydrataci organismu.
- Olivový, ořechový nebo konopný olej v salátu dodá potřebné omega-3 mastné kyseliny, stejně jako ryby. Můžete užívat také pupalkový olej ve formě potravinového doplňku, snížíte tak možnost vzniku zánětlivých reakcí v těle.
- Doplňte vitamíny skupiny B, vitamín E a A, vápník, chrom, hořčík a draslík, nejlépe pomocí vyvážené stravy.
Myslet na zdravou střevní mikroflóru se vyplácí! Proč vsadit na probiotika zejména s diabetem II. typu?
Během několika posledních let se probiotika (zejména druh Lactobacillus) zmiňují jako účinná podpora léčby diabetu II. typu a dobrá prevence ...
Nepravidelný nebo problémový menstruační cyklus by měla diabetička konzultovat také se svým ošetřujícím lékařem/gynekologem. Současně je vhodné poradit se i s diabetologem, pokud glykémie před menstruací a během ní značně kolísá.
Zdroje: britannica-com, proquest.com, jamanetwork.com/, webmd.com/
1697