Hořčík: Klíčový spojenec v boji s diabetem. Doplňte jej konzumací správných potravin
U diabetiků, zejména těch, kteří mají cukrovku II. typu, se často projevuje nedostatek hořčíku. A to je velký problém. Tento minerál je totiž nezbytnou živinou pro lidské tělo i mozek a mimo jiné pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Co s tím? Hořčík samozřejmě můžete doplňovat pomocí doplňků stravy či léků. Ale proč nevyužít přírodní síly potravin, které hořčík obsahují?
Hořčík neboli magnesium nepomáhá jen diabetikům – je to klíčový minerál pro fungování lidského těla jako celku. Je nesmírně důležitý pro správnou činnost svalů a nervů i pro správnou stavbu kostí. Kromě toho se stará o to, aby oběhový systém byl v dobrém stavu, takže přispívá k prevenci kardiovaskulárních potíží, jako jsou poruchy srdečního rytmu a infarkt myokardu.
Nedostatek magnesia s sebou nese velká zdravotní rizika
Nedostatek hořčíku v těle může vést k závažným potížím. Mezi časné příznaky jeho nízké hladiny patří ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, únava a slabost. Se zhoršujícím se nedostatkem hořčíku se může objevit necitlivost, brnění, svalové kontrakce a křeče, záchvaty, změny osobnosti, abnormální srdeční rytmus a koronární křeče.
Nedostatek hořčíku bývá také spojován s cévními onemocněními, jako je například vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, dislipidemie a ateroskleróza, a rovněž s některými neurologickými onemocněními a chorobami trávicího systému.
Pro diabetiky je nedostatek hořčíku rizikový. Negativně totiž ovlivňuje kontrolu hladiny glukózy, především u diabetiků 2. typu. Výsledkem je zvýšená glykemie nalačno i po jídle, dochází k problémům s uvolňováním inzulinu a k inzulinové rezistenci.
Brokolice: Zdroj zdraví pro diabetiky. Chrání srdce, cévy a pomáhá proti rakovině
Brokolice a květák jsou dva kultivary, jež patří ke stejnému druhu Brassica oleracea, který je bohatý na vitamín C a vlákninu. Brokolice spadá do ...
Hořčík pomáhá v prevenci proti cukrovce II. typu
Strava s vyšším obsahem hořčíku je spojena s významně nižším rizikem diabetu. Je to tím, že hořčík hraje důležitou roli v metabolismu glukózy. K těmto závěrům došli vědci v řadě výzkumů. Například podle metaanalýzy zaměřené na příjem hořčíku a riziko diabetu II. typu může zvýšená konzumace potravin bohatých na hořčík, jako jsou celozrnné výrobky, fazole, ořechy a zelená listová zelenina, snížit riziko diabetu 2. typu.
Magnesium jako prevence diabetické neuropatie a jiných komplikací
Dostatečný příjem hořčíku je velmi důležitý i v prevenci komplikací cukrovky. U pacientů s nedostatečnou hladinou hořčíku jsou častěji pozorovány různé komplikace související s cukrovkou, například diabetická neuropatie, retinopatie či mikroalbuminurie. Nedostatek hořčíku v krvi bývá také spojován se zvýšeným oxidačním stresem a zánětem a se zvýšenými hladinami vápníku, které následně také vedou k inzulinové rezistenci.
Potraviny s vysokým obsahem hořčíku
Výborným zdrojem hořčíku je například zelená listová zelenina, jako je špenát, dále luštěniny, ořechy, semena a celozrnné výrobky. Obecně platí, že hořčík se vyskytuje hojně v potravinách s vysokým obsahem vlákniny. Zdrojem hořčíku mohou být i minerální a balené vody, ale jeho množství se liší podle zdroje a značky. Nejvyšší obsah hořčíku je v těchto potravinách:
- Semínka – dýňová, lněná, chia.
- Ořechy – mandle, ořechy kešu, arašídy (včetně arašídového másla), para ořechy.
- Listová zelenina – špenát, kapusta.
- Cereálie a obiloviny – ovesné vločky, neloupaná rýže, celozrnné pečivo.
- Pseudocereálie – quinoa, pohanka.
- Luštěniny – fazole, čočka, sója, hrách.
- Zelenina a ovoce – brambory, banány, jablka, avokádo.
- Maso – skopové, drůbeží, losos.
Další zdravotní výhody magnesia
Regulování hladiny cukru v krvi není zdaleka jediným zdravotním přínosem magnesia. Hořčík také:
- zmírňuje úzkostné stavy a deprese,
- snižuje krevní tlak,
- přispívá k prevenci migrén,
- zlepšuje výkonnost při cvičení,
- zmírňuje premenstruační syndrom.
Buňky s ušima místo injekcí: Uvolňování inzulinu může spouštět píseň We Will Rock You od Queen
Cukrovka je stav, kdy tělo produkuje příliš málo inzulinu, případně ho neprodukuje vůbec. Diabetici jsou proto závislí na externím přísunu tohoto ...
Pozor na nadbytek hořčíku
Příliš mnoho hořčíku z potravy nepředstavuje u zdravých jedinců zdravotní riziko, protože ledviny nadbytečné množství vyloučí močí. To ovšem platí pro hořčík konzumovaný prostřednictvím potravin.
Při používání doplňků stravy je ale potřeba mít se na pozoru. Vyšší dávky hořčíku z doplňků stravy nebo léků mohou vést k průjmu, který může být provázen nevolností a křečemi v břiše. Požití nadměrného množství hořčíku ve formě doplňků stravy či léků může vést k jeho toxicitě. Příznaky toxicity zahrnují nevolnost, zvracení, potíže s dýcháním, nepravidelný srdeční tep, mohou vést až k zástavě srdce. Pokud zároveň užíváte léky na předpis, poraďte se před užíváním doplňku stravy se svým lékařem.
Zdroje: healthline.com, cukrovka.cz, ncbi.nlm.nih.gov, ods.od.nih.gov
57237