Neuropatie je častou komplikací cukrovky. Necitlivost nebo bolestivost nohou je potřeba řešit s lékařem
Holistická medicína: Je potřeba léčit tělo, mysl i duši, nejen fyzické příznaky nemoci
Zdroj: Pixabay
Základním principem celostní neboli holistické medicíny je léčba celého člověka. Nestačí zaměřit se na vyléčení fyzických příznaků nemoci, která člověka postihla. Je důležité najít příčinu nemoci a nenahlížet na onemocnění jen z pozice klasické medicíny.
Celostní medicína je přístup, jehož cílem je souběžné zlepšení tělesné, duševní, emocionální, sociální a duchovní složky zdraví. Hlavní myšlenka celostní medicíny vychází z přesvědčení, že všechny části těla jsou propojeny, tedy že vše souvisí se vším.
Léčit jednu část těla nestačí
Zlepšení celkové kvality života lze tedy dosáhnout pouze tím, že se během léčebného procesu věnujeme všem částem těla společně. Postupy léčby, které nejsou spojeny s léčbou založenou na farmaceutických nebo chirurgických zákrocích, jsou z hlediska terminologie označovány jako alternativní a doplňkové terapie, celostní léčba, přírodní zdravotní péče nebo integrativní medicína. Mezi nejčastější příklady takových léčebných postupů patří například jóga, meditace, akupunktura a masáže.
Doplněk konvenční medicíny
Tyto celostní léčebné postupy je třeba považovat za doplňkové přístupy ke konvenční medicíně a klíčovou součást integrativní zdravotní péče. Neměly by být považovány za alternativu konvenční medicíny. K dosažení co nejlepšího výsledku léčby pacienta je zapotřebí zejména integrativní přístup ke zdravotní péči, který kombinuje konvenční farmaceutickou léčbu s nefarmaceutickými celostními léčebnými metodami.
Výraz „celostní“ pochází od berlínského psychoanalytika Friedricha Perlse, který během 2. světové války vykonával praxi ve Spojených státech. Tam získal velké zkušenosti právě s tímto způsobem léčení, které je založeno na názoru, že pocity, představy i činy souvisejí s celou osobností.
Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky
Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...
Holistické léčebné postupy
Bylo zdokumentováno více než sto typů holistických léčebných postupů. Neustále se ale objevují nové přístupy a jejich varianty. Podle NCCIH (National Center for Complementary and Integrative Health) lze tyto holistické léčebné postupy rozdělit do pěti skupin:
- alternativní medicínské systémy,
- intervence zaměřené na jednotu mysli a těla,
- biologicky založené terapie,
- metody založené na manipulaci a tělesné terapii,
- energetické terapie.
Alternativní medicínské systémy jsou ucelené systémy založené na nefarmaceutických přístupech, jako je tradiční čínská medicína a ájurvéda. Intervence zaměřené na jednotu mysli a těla zahrnují všechny formy behaviorálních, psychologických, sociálních a duchovních přístupů. Běžnými příklady jsou relaxační sezení a podpůrné skupiny pro léčbu rakoviny. Biologicky založené terapie se zaměřují především na léčivé přípravky rostlinného původu a aromaterapii pro celostní léčbu. Masážní terapie a chiropraxe spadají pod fyzické metody opírající se o manipulaci, dotek a pohyb fyzického těla. Energetické terapie, včetně léčivého doteku a reiki, využívají k léčení elektromagnetickou, ultrazvukovou, tepelnou nebo subtilní energii.
Šestiúhelník zdraví
Jedním z holistických přístupů je model šestiúhelníku zdraví, který zahrnuje následující faktory:
- Strava: Podle nejnovějších důkazů může špatná strava ovlivňovat náladu, kognitivní schopnosti, bolest a úzkost prostřednictvím osy střevo-mozek, kterou řídí střevní mikrobiom.
- Spánek: Nedostatečný spánek je spojen s řadou zdravotních potíží, včetně kardiovaskulárních a metabolických onemocnění, jako je diabetes, a neuropsychiatrických chorob.
- Pohyb: Nedostatek fyzické aktivity také vyvolává různé psychické problémy a snižuje celkovou kvalitu života.
- Pobyt v přírodě: Je známo, že pobyt v přírodě v jakékoliv formě, jako je práce na zahradě, cvičení v zeleni nebo pohled na přírodu z okna, zlepšuje duševní a fyzické zdraví, kognitivní schopnosti a pohodu. Moderní životní styl však způsobil odloučení člověka od přírody.
- Sociální vazby a přátelství: Bylo prokázáno, že systémy sociální podpory a blízké sociální vztahy prospívají fyzickému i duševnímu zdraví tím, že snižují stres, osamělost, úzkost a depresi a zlepšují celkovou kvalitu života. Zdravotní rizika spojená se špatnými sociálními vztahy lze srovnat s biomedicínskými rizikovými faktory, jako je obezita, nedostatek fyzické aktivity a kouření.
- Pocit smyslu života: Pocit účelu, smyslu nebo posvátnosti je starou základní lidskou potřebou a jejímu vlivu na duševní zdraví se psychologové věnují dostatečně, mimo jiné v podobě humanistické a existenciální psychoterapie.
Strava, spánek a pohyb jsou považovány za zásadní faktory zdravého životního stylu. Všech šest prvků „modelu šestiúhelníku zdraví“ bylo zkoumáno odděleně v souvislosti s otázkami duševního a tělesného zdraví. Pro holistický přístup k léčení by však tyto prvky měly být považovány za vysoce propojené.
Jitrocel není jen na kašel. Snižuje cholesterol, hojí bércové vředy a reguluje glykémii
Není jitrocel jako jitrocel – existuje totiž více než 200 druhů. My se podíváme na tři základní druhy a jejich léčivé schopnosti. Většina ...
Základní principy celostní medicíny
Holistická medicína se zaměřuje na celou osobnost, protože ke zdraví je nezbytná harmonie na všech úrovních. Mezi základní principy celostní medicíny patří snaha:
- hledat příčinu a neléčit pouze příznaky,
- léčit celé tělo, nikoli část akutně postiženou nemocí,
- používat bezpečné terapie s podporou přírodních prostředků,
- probouzet regenerační, tj. samouzdravovací procesy,
- léčit kromě těla i duši – motivovat člověka a zabývat se psychickou stránkou.
Mnoho lékařů již začalo souběžně s konvenční léčbou doporučovat léky rostlinného původu a chiropraxi (manipulace s páteří, cvičení, plánování stravy), aby se jejich pacienti rychleji a komplexněji uzdravili. Podobně jako u konvenční léčby je však pro účinné zavedení těchto postupů do zdravotnictví nutná analýza rizik a přínosů holistického léčebného procesu založená na důkazech.
Zdroje: news-medical.net
1499