HemaGel Banner

Jak podpořit hojení ran u diabetiků?

Jak podpořit hojení ran u diabetiků?

U lidí s diabetem se hojí rány o poznání pomaleji v porovnání se zdravými jedinci. Proto tomuto procesu musí věnovat mnohem více péče. Hlavní příčinou je vysoká hladina cukru v krvi. Zásadní tedy je dobrá kompenzace cukrovky, aby nedocházelo k výkyvům glykémie.

Diabetik by měl být během svého života obezřetný a pozorný, co se týká tvorby nejrůznějších ran a ranek. Nejčastějším místem poranění pak bývají u lidí s cukrovkou dolní končetiny. Zde se mohou vyvinout i bolestivé a nehojící se vředy, které mohou hrozit gangrénou a následnou amputací. Všímejte si změn a zasáhněte včas!

Proč je hojení ran u diabetiků tak pomalé?

Pokud se léčíte s cukrovkou, schopnost vašeho těla hojit rány, může ovlivnit celá řada faktorů. Primárně se mezi ně řadí hyperglykémie, která působí na tyto procesy:

  • brání kyslíku a živinám v dodávce energie buňkám
  • brání efektivnímu fungování vašeho imunitního systému
  • způsobuje vyšší riziko rozvoje zánětu v buňkách lidského organismu

Hojící procesy jsou tím pádem zdlouhavé, pomalé a někdy dokonce neúspěšné. Komplikací jsou v tomto ohledu i již vzniklé diabetické neuropatie, kvůli kterým diabetik není schopen vnímat bolestivé podněty (proto dochází častěji k poraněním).

Co se může stát, pokud diabetik rány podcení a adekvátně neléčí?

Obzvlášť diabetici by měli být na sebe opatrní, co se týká vzniklých ran a ranek. Snadno totiž do jejich těla může proniknout infekce, která způsobí vážnější zdravotní komplikace. Mezi největší „strašáky“ lidí s cukrovkou patří zcela logicky amputace končetiny. A to oprávněně, vědci totiž tvrdí, že diabetici mají až 15x vyšší pravděpodobnost amputací v souvislosti s rozvojem nehojících se vředů na nohách. Existuje ovšem několik důležitých kroků, díky kterým můžete tomu všemu zabránit. Nepodceňujte důsledné zhojení ran!

Jak můžete pomoci procesu hojení ran při diabetu?

Objevili jste na svých nohách nové rány? Potom co nejdříve navštivte svého lékaře. Ten vám zajistí adekvátní léčbu pomocí vysoce efektivních léčebných materiálů. V případě, že jste soběstační, můžete si samozřejmě kontrolovat místo poranění samostatně. I převazy po instruktáži zdravotnickými pracovníky zvládnete. U lidí samostatně žijících, kteří potřebují pomoc při sebepéči, pak na hojení ran dohlíží zdravotní sestra. A co dál můžete udělat pro to, abyste se vyhnuli komplikacím?

  • Hojící proces podpoříte, pokud odstraníte z místa poranění odumřelou tkáň, tj. používejte speciální hojící masti a jiné pomůcky, pravidelně nohu převazujte do suchého sterilního krytí a v případě potřeby konzultujte stav rány s odborníky.
  • Posilujte svůj imunitní systém. Jezte tedy zdravá jídla s obsahem hodnotných živin a vitamínů, která mají pozitivní vliv na stabilní glykémii nejen imunitu. Pokud svou cukrovku kompenzujete, můžete významně ovlivnit hojící proces.
  • Zahrňte do svého denního harmonogramu cvičení (druh s ohledem na fyzickou kondici). To vám dopomůže k lepšímu prokrvení těla a tím pádem k efektivnějšímu hojení ran. Kromě jiného zlepšíte i citlivost na inzulín.
  • Zvažte odvykání cigaret. Kouření totiž snižuje schopnost buněk transportovat kyslík. Dále má i negativní vliv na imunitní systém (oslabuje ho) a zvyšuje riziko cévních onemocnění.

4670

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku