Hltání jídla může u dětí vést k obezitě
Nový americký výzkum naznačuje, že děti, které jedí příliš rychle, jsou v porovnání s dětmi, které jedí pomaleji, mnohem více náchylnější k obezitě. Tato studie nalezla také u extrovertních dětí spojitost mezi tím, že mají velkou chuť na jídlo, když ho uvidí či ucítí a tím, že se nedokáží ovládnout při odepření jeho konzumace.
Výzkumníci z University of Buffalo zjistili, že právě tato příliš rychlá konzumace jídla a neovladatelná chuť na jídlo, které děti uvidí či ucítí, může u těchto dětí spouštěčem obezity.„Povaha dítěte ovlivňuje spoustu vývojových a behaviorálních faktorů, avšak velice málo studií dosud zkoumalo vztah mezi povahou a dětskou obezitou,“ říká spoluautor studie Robert Berkowitz, Ph.D.
Zmiňovaný tým vědců v rámci výzkumu učil 28 dětí ve věku od čtyř do osmi let s obezitou či nadváhou jíst pomaleji.
Tři zlozvyky při konzumaci jídla
Tři opakující se návyky spojené s konzumací jídla, které vědci během výzkumu zaznamenali, byly příliš rychlá konzumace jídla, reakce na vnější podněty spojené s jídlem a reakce na pocit sytosti. Všechny tyto děti byly navíc extrovertní a impulzivní a pro mnohé bylo velice těžké se ovládnout.
Vedoucí výzkumu, Alyssa Button, Ph.D., uvádí: „K tomu, abychom pochopili, jak velký podíl na povaze a stravovacích návycích dítěte mají jeho rodiče, je zapotřebí rozsáhlejšího výzkumu. Mnozí rodiče používají jídlo k tomu, aby své temperamentní dítě uklidnili a zmírnili jeho negativní emoce. Budoucí výzkum by proto měl zkoumat různé způsoby, jak rodiče své děti krmí v závislosti na jejich náladě a povaze. Měl by se také zaměřit na to, jestli mají stravovací návyky stejný vliv na povahu jako má povaha na stravovací návyky. Mohla by pomalejší konzumace jídla postupně vést k menší impulzivnosti? Tato studie odhalila spojitost mezi povahou dětí a jejich stravovacími návyky. Nicméně zde stále zůstává jeden velký otazník podobný známému fenoménu slepice nebo vejce – co bylo dřív? Proto je zapotřebí dalšího výzkumu, který by sledoval chování a návyky v rodinách a který by nám pomohl nalézt odpověď na tuto otázku.“
Studie byla publikována v lékařském vědeckém časopise Pediatric Obesity.
Zdroj: diabetes.co.uk
486
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný