Černý a zelený čaj, bobuloviny a další potraviny bohaté na flavonoidy chrání před cukrovkou 2. typu
Historie prvních glukometrů: Od zdlouhavých výpočtů po okamžitý selfmonitoring!
Zdroj: Shutterstock
Onemocnění diabetem je světu známo již od starověkého Egypta. Tamější lékaři si díky mravencům povšimli vztahu mezi močí diabetika a její sladkou chutí. Diabetes tak byl vůbec poprvé popsán jako vzácná nemoc, při které nemocný neustále pije, hubne, a nakonec umírá. O cukrovce se píše i ve středověkých indických a čínských spisech, a ačkoliv je už v této době známo, že onemocnění nějak souvisí se zvýšeným cukrem v těle, jeho léčba a kontrola je vzdálená dalších 450 let. Jaká je vlastně historie prvních glukometrů?
Základy moderní léčby diabetu byly položeny až v 19. století, kdy se prováděly první pokusy o zjištění výše glykémie z moči. Dnes sice víme, že znát glykémii během dne je pro diabetika to nejdůležitější, ještě před sto lety však bylo něco takového doslova nemyslitelné. Pojďte se s námi podívat na neskutečnou cestu technologického vývoje; od sci-fi zařízení až po nenápadné senzory na kůži.
Měděná čidla
V roce 1908 vyvinul Stanley R. Benedict měděné čidlo, které detekovalo glukózu v moči. Ta se musela s roztokem vařit a jeho následná barva prozradila rozmezí glykémie v těle – tato metoda se s určitými úpravami používala více než 50 let. Hrubá metodika měděného čidla však byla velmi nepřesná a její zjištění trvalo i několik hodin, proto nebylo možné zjistit výši glukózy právě v daný čas. Bylo to však úplně poprvé, kdy se povedlo něco tak úžasného, tedy mlhavě zjistit výši glykémie v těle.
Měření z krve
Jak už bylo popsáno, extrahovat glukózu z moči bylo velmi náročné a časově nesmyslné, proto se dlouhá léta pracovalo na vylepšení těchto výsledků. Jak to však u velkých objevů bývá, i prvnímu glukometru předcházelo mnoho komplikací. Jednou z nich bylo to, jak přenést informace o glukóze do přístroje.
V 60. letech tak vznikly speciální proužky Dextrostix (podobné proužky se dnes používají na měření ketolátek v moči). Fungovaly tak, že na proužek bylo umístěno poměrně velké množství krve, které se po 60 sekundách umylo. Vytvořená barva na proužku byla porovnána s grafem. I tyto údaje však byly pouze hrubé a velmi nepřesné, a to především kvůli interpretaci barvy na proužku – ta totiž ukazovala pouze odstíny jedné barvy – modré. Ani tyto glukometry nebyly určeny k domácímu použití, využívat je mohli pouze lékaři a nemocnice.
Zajímavost: První glukometr si nechal dne 14. září 1971 zapsat Anton Clemens pod patentovým číslem 3 604 818.
Nepodceňujte péči o své oči. Pravidelnými kontrolami můžete zabránit i slepotě!
V případě nekontrolovaného diabetu je poškození orgánů a cév téměř jisté. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit rozmazané vidění, zákal ...
První glukometr v domácnosti
V 70. letech došlo k velkému obratu v oblasti glukometrů. Ty byly natolik “vyspělé”, že k jejich využití bylo potřeba mnohem méně krve, proužky Dextrostix nebylo již potřeba umývat, zlepšily se i lancety a Dextrometr, který byl do světa vypuštěn v 80. letech, disponoval dokonce i digitálním displejem. Přístroj byste sice těžko nosili v kapse u kalhot nebo v kabelce (vážil totiž bezmála dva kilogramy a na výšku měřil téměř osmnáct centimetrů + musel být při měření zapojen do elektrické sítě), i tak ale značně ulehčil život všem diabetikům, a to nejenom proto, že výsledky glykémie poskytoval do jedné minuty.
Je potřeba říci, že takovéto glukometry (i když samozřejmě v modernější podobě) se používají dodnes a do roku 2000 byly jedinou možností, jak výši glykémie téměř bezbolestně a hlavně rychle zjistit.
Zajímavost: V domácím prostředí bylo možné glukometr používat až v 80. letech 20. století.
CGM a FGM
Na přelomu tisíciletí došlo k dalšímu milníku evoluce domácího selfmonitoringu. Ta spočívala v zavedení kontinuálního monitorování glukózy v momentě, kdy americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil první CGM systém. První výsledky byly pro pacienta sice slepé, protože byly vysílány pouze do ordinace diabetologa, ale vzápětí došlo na párování s chytrými telefony nebo čtečkami. CGM systémy neměří hodnoty glykémie z krve, ale z takzvané intersticiální mezibuněčné tekutiny, proto je vždy nutné kalibrovat je měřením z prstu. V tuto dobu je na českém trhu dostupný výrobek Dexcom, tedy první CGM, které měří pacienty v reálném čase.
Dalším vývojovým trendem se stal systém okamžité monitorace glukózy (FGM), který byl představen poprvé v roce 2016 společností Abbott. Je to první systém, který nevyžaduje kalibraci, ale je také prvním senzorem, jenž lze nosit 14 dní v kuse. Na rozdíl od CGM však nevydává alarmy pro hladinu glukózy mimo stanovený rozsah. Donedávna také nešlo v ČR data sledovat a párovat skrz chytrý telefon (systém fungoval jen skrz čtečku, kterou bylo nutné přiložit). Firma ale přišla s novinkou v podobě stažitelné aplikace do mobilu!
Závěrem
Od prvního měděného čidla, které měřilo glykémii z moči, ušli vědci pořádný kus cesty. Nynější možnosti monitorování glukózy jsou téměř bezbolestné a diskrétní a diabetici s nimi mají možnost prožívat svůj život bez jakýkoliv zásadních omezení. To, co bylo před dvaceti lety nemyslitelné, je dnes možné a na denním pořádku. Představte si, jaký pokrok nás čeká za dalších dvacet let.
Zdroj: Ncbi.nlm.nih, Professional.diabetes, Freestylelibre
2807