Posilněte psychiku v zimních měsících pomocí přirozených metod a bylin
Hedvábná aminokyselina může usnadnit léčení diabetické neuropatie
Zdroj: Freepik
Více než polovina pacientů s diabetem 1. a 2. typu má periferní neuropatii, která se projevuje slabostí, necitlivostí a bolestí především v oblasti dolních a horních končetin. Nové studie naznačují, že suplementace některých základních aminokyselin může mít v léčbě diabetické neuropatie zásadní vliv. Ta by mohla být nejen úspěšně léčena, ale doplňky stravy s těmi správnými vzorci by mohly být i zdařilou prevencí.
Stav periferní neuropatie je dlouho nerozpoznané a bezpříznakové postižení, ke kterému mají sklon především ti diabetici, kteří nedostatečně věnují pozornost své glykémii. Vysoká hladina cukru cirkulující v krvi totiž nenápadně a dlouhodobě poškozuje nervy, o to víc se toto postižení stává později zákeřnějším.
Studie o neesenciálních aminokyselinách
Periferní neuropatie se obvykle léčí dietou, která vede ke snížení hladiny cukru v krvi, dále se mohou používat léky proti bolesti, fyzikální terapie a v případě většího postižení dokonce nápomocné prostředky, jako jsou hole nebo invalidní vozíky. Čím je však poškození větší a samotné tělo starší, tím se cévy dostávají do formy mnohem hůř. I proto samotné vědce překvapila studie publikovaná 25. ledna 2023 v časopise Nature, která předkládá důkazy o tom, že podceňované neesenciální aminokyseliny hrají v nervovém systém velmi důležitou roli.
Výzkum byl prozatím prováděn pouze na diabetických myších, u kterých však bylo prokázáno, že nedostatek aminokyselin serinu a glycinu vystavuje myši vyššímu riziku periferní neuropatie. V případě, že jim byl serin a glycin dodán jako suplement, jejich onemocnění se výrazně zpomalilo a zlepšilo, v některých případech dokonce zcela vymizelo.
Fakt: Za tímto účelem nyní vědci vyvíjí serinový toleranční test (podobný tomu glukózovému), který by se využil k diagnostice nedostatku serinu v těle.
Jak důležité jsou pro naše tělo aminokyseliny?
Tyto nejstarší a nejdůležitější živiny, které se už od pravěku používaly jako zdroj života, tvoří 20 % lidského těla. Formují nejen různé základní funkce, ale slouží i jako materiály pro tělesné buňky, hormony a enzymy. Aminokyseliny dělíme na esenciální – tedy ty, které musíme přijmout ze stravy, a neesenciální, tedy ty, které si většinou umí tělo vyrobit samo.
Základ aminokyselin tvoří protein a molekuly tuku zvané sfingolipidy, které se hojně vyskytují v nervovém systému. V případě, že tělo zaznamená nízkou hladinu jakékoliv neesenciální aminokyseliny, nahradí ji jinou. To se děje i v případě nedostatku serinu, jehož netypická struktura se pak v těle hromadí a poškozuje periferní nervy.
Serin pod drobnohledem
Serin působí jako neurotransmiter neboli přenašeč vzruchů v nervové soustavě. Také ale tvoří živnou půdu pro mnoho enzymů, včetně bílkovin, a řídí chemické i biologické procesy v lidském těle. Nedostatek této aminokyseliny v těle je spojován s různými neurodegenerativními poruchami, makulární degenerací, která způsobuje ztrátu zraku, ale také s Alzheimerovou chorobou.
Serin je neesenciální aminokyselina, to znamená, že si jej ve většině případů dokáže lidské tělo samo vyrobit, a pokrýt tak jeho spotřebu. To však může být problém u některých chronických onemocnění, jako je diabetes. Mezi potraviny bohaté na serin patří sójové boby, ořechy, vejce, cizrna, čočka, ryby, kvasnice, ale také mladý ječmen nebo chlorella.
Zajímavost: Název serinu pochází z latinského slova pro hedvábí. První izolovaný serin byl totiž objeven v bílkovině zvané fibrin, tedy té, která tvoří základ hedvábného vlákna.
Datle jako léčivý zázrak přírody rostoucí v trsech: Nejstarší ovoce pěstované lidmi
Datle byly a stále jsou potravinou, která nikdy nesmí chybět na stole arabských rodin. Jednak proto, že všeobecně milují sladké, ale zároveň i ...
Glycin a jeho vliv na diabetes
Tato aminokyselina je také neesenciální, a tělo si ji vyrábí z jiných aminokyselin – ze serinu a threoninu. Glycin působí jako přenašeč v nervovém systému a nachází se v kůži, svalovině a pojivových tkáních. Ve velkém množství je obsažen v kolagenu a keratinu.
Glycin má také jednu důležitou vlastnost – napomáhá regulaci hladiny cukru v krvi a dokáže správně a postupně využít glukózu z potravy. Důležitou roli hraje i při syntéze hemoglobinu a sekreci růstového hormonu. Dále také:
- má příznivé účinky v kombinaci s antipsychotiky (zlepšuje epileptické záchvaty, hyperaktivitu, schizofrenii a bipolární poruchu),
- pomáhá budovat a udržovat svaly,
- podporuje pevnost a elasticitu pokožky,
- má schopnost upravovat cirkadiánní rytmus, čímž zvyšuje kvalitu spánku.
Nedostatek glycinu
Ten je poměrně vzácný, ale může se objevit u podvyživených osob, u pacientů s rakovinou, s AIDS nebo u diabetiků. Naleznout ho můžete v řadě potravin – především v zelených potravinách, jako je špenát, kapusta, zelí a okurka. Dále v kiwi, banánech, rybách, sýrech nebo v luštěninách.
Fakt: Nedostatek těchto aminokyselin se jeví jako začarovaný kruh. Bez serinu si tělo nemůže vyrobit glycin, který pomáhá regulovat glukózu v krvi, čímž vzniká hyperglykémie. Ta je zodpovědná za neuropatii, které předchází právě dostatek serinu.
Závěrem
Zdá se, že k tomu, abychom předešli diabetické neuropatii, postačí vyvážená strava plná obilovin, ovoce, zeleniny, masa, ryb a mléčných výrobků. S diabetickým onemocněním, nebo s jakoukoliv jinou chronickou nemocí, však může dojít ke ztrátě rovnováhy, při které pak některé aminokyseliny mohou v těle chybět. Samotní autoři studie upozorňují, že pro své zkoumání potřebují ještě více času. Doplnit už teď do svého těla potřebné látky, zvlášť v případě, že už vám periferní neuropatie byla diagnostikována, však nemůže být nikterak na škodu.
Zdroje: sciencedaily.com, zelenyobchod.cz , brainmarket.cz
21336