Gynekologické a urologické problémy při diabetu

Gynekologické a urologické problémy při diabetu
Při nedostatku inzulínu v organismu a při vysokých glykémiích s poruchami vnitřního prostředí se obecně zvyšuje riziko především bakteriálních a kvasinkových infekcí. Zdroj: Shutterstock

Nemoci močopohlavní soustavy mohou nepříjemně potrápit jak osoby s diabetem, tak bez něj. Záněty močových cest jsou totiž jedním z nejběžnějších typů infekčních onemocnění v populaci. Nedostatečně bezpečná kompenzace diabetu je rizikovým faktorem nejen infekcí močového traktu a ledvin, ale i dalších urologických a gynekologických obtíží, včetně poruch sexuálních funkcí.

Často se můžete dočíst, že osoby s diabetem jsou obecně náchylnější k infekčním nemocem. Pravdou však je, že riziko infekcí se zvyšuje v případě, kdy při léčbě diabetu není dosaženo bezpečných cílů. Tím se zvyšuje i riziko závažnějšího průběhu infekčních nemocí.

Jak to mají diabetici?

U osob s diabetem, které dosahují bezpečné kompenzace, není výskyt infekcí vyšší než u osob bez diabetu. Pokud se hladina krevního cukru dlouhodobě pohybuje mimo bezpečné rozmezí, dochází k poruchám imunitního systému a funkcí bílých krvinek a zhoršuje se prokrvení tkání. Do takto postižených oblastí potom hůře pronikají antibiotika. Při nedostatku inzulínu v organismu a při vysokých glykémiích s poruchami vnitřního prostředí se obecně zvyšuje riziko především bakteriálních a kvasinkových infekcí. Přítomnost cukru v moči podporuje vznik a udržování zánětů močových cest, kvasinkových zánětů předkožky penisu či zevního genitálu žen a může způsobit narušení přirozeného poševního prostředí.

Pacientům s nemocí plic koluje v krvi příliš oxidu uhličitého: S léčbou jim pomůže přístroj, ten má ale jen 10 % z nich

„Hyperkapnie je zrádná, protože nemá specifické příznaky. Někteří lidé mohou mít spojivky podlité krví a trpí nadměrnou únavou, případně usínáním ...

Časté záněty močových cest

Infekce močových cest patří mezi nejčastější infekce v běžné populaci. Můžeme je dělit na infekce horních cest močových (záněty ledvin) a dolních cest močových (záněty močové trubice a močového měchýře). Záněty můžeme dále dělit na akutní a chronické, příznakové či bezpříznakové anebo na záněty vzniklé z důvodu nějakého dalšího zdravotního problému – záněty komplikované a nekomplikované. Záněty močových cest postihují děti i dospělé.

Nejčastějšími původci těchto infekcí jsou střevní bakterie, např. Escherichia coli, která je běžnou součástí mikroflóry lidského zažívacího traktu. Tato bakterie má na svém povrchu vlásky, tzv. fimbrie, které jí pomáhají přilnout a dobře se udržet na stěně močových cest.

Jaké jsou příznaky infekce močových cest?

  • Zánět močového měchýře a močové trubice (akutní cystitida a uretritida) se projevuje zhoršující se bolestí a řezáním při močení a domočování, může být provázen bolestí či citlivostí v podbřišku.

  • Zánět ledvin (akutní pyelonefritida) je závažný stav s horečkou, třesavkou a tupou bolestí v bedrech. Pálení při močení může, ale nemusí být vůbec přítomno.

Záněty nelze brát na lehkou váhu

U osob s nedostatečně bezpečně kompenzovanou cukrovkou je vyšší incidence bakteriálních zánětů močových cest. Predisponujícím faktorem močových infekcí u osob s diabetem může být i např. diabetické poškození nervových zakončení v močovém měchýři (autonomní neuropatie), při kterém dochází k nedostatečnému vyprázdnění močového měchýře při močení. Bakteriální infekce se mohou velmi rychle komplikovat a může dojít až k rozvoji zánětu ledvin s otravou krve. U takto oslabeného organismu se mohou objevit i vzácné komplikace vídané jen u diabetu jako je nekróza ledvinných papil.

Opakované vážné záněty ledvin mohou vést až k jejich selhání s nutností náhrady funkce (transplantace, dialýza). Nejčastějším původcem zánětů močových cest u osob s diabetem je stejně jako u osob bez diabetu bakterie E. coli. V případě podezření na močovou infekci je vhodné doma moč otestovat pomocí diagnostických proužků, které se do moči ponoří a změnou barvy mohou upozornit na probíhající zánět. Osoby s diabetem by v takovém případě měly vždy kontaktovat praktického lékaře, který vzorek moči odešle do laboratoře k další analýze a pokud je potvrzena přítomnost bakterií, čeká se na přesné zhodnocení jejich druhu a citlivosti na antibiotika. Vzorek je třeba odebírat co nejvíce sterilně – do sterilní zkumavky po předchozím očištění ústí močových cest.

Záněty močových cest, stejně jako ostatní infekční onemocnění, nelze brát na lehkou váhu – mohou být vyvolávajícím faktorem ketoacidózy či hyperosmolárního kómatu.

Kde najdete nejvíce vlákniny? V okurce ani rajčatech rozhodně ne!

Zavedeným pravidlem internetu se stalo, že dostatek ovoce a zeleniny zajistí i dostatek vlákniny během dne. Není tomu ale vždy tak! Tak například ...

Moderní léčba diabetu 2. typu a infekce močových cest

Mezi poměrně nové léky v léčbě diabetu 2. typu patří tzv. inhibitory SGLT2 (glifloziny). Tato léčiva zabraňují zpětnému vstřebávání glukózy v ledvinách, a tím způsobují léčebné ztráty glukózy močí (až 70 g denně!). Při jejich užívání může docházet ke zvýšenému výskytu močových a genitálních infekcí u mužů i žen. Tyto infekce dobře reagují na standardní léčbu a nemají tendenci se vracet, proto je doporučováno infekci zaléčit a léčbu nepřerušovat. Významné mohou být tyto obtíže u osob, které na močové a genitální záněty trpěly už před zahájením léčby danými preparáty.

Jak na prevenci infekcí močových cest

Nejdůležitějším opatřením, jak předcházet močovým infekcím, je udržování bezpečné kompenzace diabetu. Mezi obecná doporučení patří především dostatečný pitný režim, vyvarování se prochlazení a dodržování hygienických zásad (čisté kvalitní spodní prádlo, u žen správná technika očišťování ústí močové trubice po stolici směrem zepředu dozadu). Nevhodné je předržování močení. Ženám je doporučováno vymočení po každém pohlavním styku.

Záněty genitálu u mužů

Nedostatečně bezpečná kompenzace diabetu je predispozicí ke kvasinkovým zánětům genitálu. Může se projevit jako svědivý, dráždivý výtok, který zaplní předkožkový vak. Při kvasinkové infekci může dojít k zarudnutí a otoku žaludu a předkožky penisu, kolem ústí močové trubice mohou vznikat šupiny a drobná bělavá ložiska. Postižená místa úporně svědí a pálí. Časté opakování těchto zánětů vede k zúžení předkožky, kterou nelze přetáhnout přes žalud. Zúžení může způsobovat problémy s erekcí a pohlavním stykem, ale především je tímto komplikováno močení a vzniká bludný kruh rizik rozvoje dalších infekcí. Kvasinkové záněty jsou snadno léčitelné, je ale nutné začít včas, proto se neváhejte obrátit na vašeho lékaře.

Záněty genitálu u žen

Přítomnost cukru v moči a dlouhodobě zvýšené glykémie narušují složení přirozeného poševního prostředí, často ve prospěch kvasinek. Může docházet ke zvýšenému výskytu kvasinkového zánětu zevního genitálu a pochvy, tzv. vulvovaginální kandidózy. Ten se projevuje svědivým, dráždivým, nezapáchajícím výtokem. Léčba je především lokální (antimykotické krémy a globule, některé jsou volně prodejné v lékárně). Po stabilizaci hladiny krevního cukru do bezpečných hodnot tyto záněty obvykle vymizí. Někdy jsou opakované infekty zevního genitálu vodítkem právě k diagnóze diabetu.

Pozor na sexuální poruchy při diabetu

Sexuálním dysfunkcím při diabetu byl věnován článek v Diastylu č. 5/2021 (MUDr. Jitka Husáková). Jsou důsledkem poruchy drobných nervových zakončení a cév v kombinaci s hormonálními změnami. Poruchy sexuálních funkcí mohou být varovným příznakem dalších onemocnění jako jsou onemocnění srdce a významně snižují kvalitu života. Proto je potřeba odložit stud a řešit je s lékařem co nejdříve.

Poruchy erekce a ejakulace se u mužů s diabetem objevují v dřívějším věku než u mužů bez diabetu. Erektilní dysfunkce může poukazovat na onemocnění srdce, a proto je nutné řešit její léčbu včas s lékařem. Vzhledem k riziku souběhu sexuálních poruch a srdečních onemocnění nikdy nezahajujte léčbu „modrou pilulkou“ bez konzultace. Nedostatečně bezpečně kompenzovaný diabetes u žen může způsobit snížení libida, poruchy lubrikace, prokrvení a citlivosti genitálu.  Výjimkou nejsou poruchy menstruačního cyklu. V takových případech je třeba pátrat i po tzv. syndromu polycystických ovarií, který je u žen s diabetem častější než u žen bez diabetu.

Glykemická variabilita: Proč je důležité ji sledovat?

Metabolismus zdravého člověka se velice efektivně snaží držet stabilní vnitřní prostředí, včetně hladiny krevního cukru. Bez ohledu na okolní ...

Může se objevit i syndrom polycystických ovarií

Jde o jednu z nejčastějších hormonálních poruch, postihuje 2 – 20 % žen ve fertilním věku. Projevuje se zvýšením hladiny mužských hormonů androgenů v krvi, nadměrným ochlupením mužského typu, akné a poruchami menstruačního cyklu a ovulace. Na sonografii vaječníků je ve vaječnících přítomno více než 12 drobných folikulů.  Svou roli hraje genetika, obezita a inzulínová rezistence.

Ženy s tímto onemocněním mají 4x vyšší riziko rozvoje diabetu 2. typu. Platí to i obráceně – ženy s diabetem 1. a 2. typu mají vyšší riziko rozvoje syndromu polycystických ovarií. S tímto onemocněním jsou spojeny i další obtíže – zvýšení krevního tlaku a hladiny krevních tuků. Léčba je založena především na režimových opatřeních, redukci hmotnosti a zdravém životním stylu. V dalším kroku je třeba ve spolupráci s gynekologem stanovit další cíle léčby, jako je úprava menstruačního cyklu, redukce nadměrného ochlupení – v těchto případech se používají různé formy hormonální antikoncepce. V případě, že se tyto ženy snaží otěhotnět, je vhodné se obrátit přímo na specializovaná centra pro poruchy plodnosti.

MUDr. Zuzana Hladíková | zdroj: se souhlasem autorky MUDr. Zuzany Hladíkové

MUDr. Zuzana Hladíková

Lékařka Centra diabetologie IKEM v Praze. V rámci klinické a experimentální výzkumné činnosti se zabývá transplantacemi inzulín produkující tkáně. S týmem lékařů a edukačních sestřiček DiAvengers se věnuje edukacím a technologiím v diabetologii. V letních měsících vypomáhá jako zdravotník na táborech pro děti s diabetem Diacel Písek, z.s. 

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky MUDr. Zuzany Hladíkové

12560

Diskuze k článku