Guatemala: PO STOPÁCH MAYŮ

Guatemala: PO STOPÁCH MAYŮ

Geograficky nestabilní oblast Střední Ameriky zaujme již při pohledu z letadla. Pod sebou spatříte nádhernou a velice členitou krajinu s majestátně se tyčícími vulkány. Stinnou stránkou jsou častá zemětřesení i vulkanické erupce, které určovaly historii země.

Přílet na malé letiště uprostřed hlavního města dokáže popustit uzdu fantazii a živě si představujete Barryho Seala, který zde brázdil nebe s kontrabandem pašovaným do USA. Výtečně jej ztvárnil Tom Cruise v nedávném kinohitu Barry Seal: Nebeský gauner. Hned za letištěm se rozkládá moderní čtvrť plná hotelů, kanceláří, upravených chodníků, parků a dětských hřišť. Ta je však vyhrazena jen vyvoleným a na hony vzdálena každodenní realitě zbytku země. Ačkoli v těsné blízkosti letiště, cesta sem vlivem stálých dopravních kolon trvá zpravidla i déle než 30 minut. I přes divoké jízdy zdejších a varování o nevhodnosti vlastního řízení si následující den půjčujeme vozidlo a vydáváme se prozkoumat blízké i vzdálenější okolí. Zejména jízdy po dálnicích jsou skutečně unikátní. Jezdí vše, co má kola, libovolnou rychlostí a předjíždí se jakkoli, kde je sebemenší skulinka. Zlatým hřebem je půjčené vozidlo s extrémně ztmavenými skly včetně předního, které řídit v šeru a v noci je vskutku zážitek.

JEZERO ATITLÁN

Vstupní branou k malebnému jezeru na úpatí tří sopek je městečko Panajachel. To je velice živé, někdy až moc, a má dosti odlišný kolorit života než hlavní město. Obyvatelstvo jsou zejména potomci Mayů a vedle oficiální španělštiny hovoří vlastním jazykem K’iche’. Osobně jsem šokován neuvěřitelnou podobou s horskými regiony jihovýchodní Asie, zejména Nepálu jako by z oka vypadl. Jezero má místy úctyhodnou hloubku až 320 metrů s průzračně čistou vodou a obklopují jej tři fotogenické vulkány – Atitlán, Tolimán a San Pedro. Na břehu se nachází 12 vesnic, jejichž život je s vodní hladinou neodmyslitelně spjat. Nejsnazší cestou mezi protilehlými břehy je cesta lodí. Množství pravidelných linek tak propojuje jednotlivé vesnice. Nejzajímavější vesnicí v oblasti je bezesporu Santiago Atitlán, nacházející se přímo na úpatí sopek Atitlán a Tolimán. I přes množství obchůdků pro turisty turistický ruch zde není velký a mimo pobřeží jezera se ocitáme v pestrobarevném víru života početné indiánské vesnice s autentickou atmosférou utvářenou po staletích.

V duchovním centru oblasti se spojuje křesťanství s původním indiánským náboženstvím. Ačkoli se místní stále modlí k bohu Maximonovi, převzaté křesťanské obyčeje patří též k důležitým součástem života komunity. V místním pojetí je však křesťanství mnohem hravější, dekorace kostelů září všemi barvami a bohoslužby jsou spíše zábavné show mnohdy doprovázené i koncertem. Specificky se místní vypořádali i se vzpomínkami na zemřelé během období Dušiček, kdy jsme navštívili zdejší hřbitov. Ten se stal hlavním sociálním centrem vesnice a z dálky připomínal spíše jednu velkou party. Hlasitá muzika linoucí se ze všech stran, stánky s občerstvením, hrající si děti, bavící se dospělí mezi pestrobarevnými hrobkami a atmosféra připomínající vesnickou pouť. I tak lze uchopit Památku zesnulých.

ZBYTKY MAYSKÉ CIVILIZACE

Ačkoli významem a velikostí se ruiny impozantních staveb Mayů v Iximche nemohou rovnat věhlasnému městu Tikal, za návštěvu stojí. Zejména, máte-li Iximche po cestě. Místo turisty opomíjené, o to důležitější významem pro zdejší obyvatelstvo, což dokládá i oficiální návštěva prezidenta USA v roce 2007. Celý archeologický komplex máte zpravidla sami pro sebe, můžete tak nerušeně objevovat pozůstatky dávné civilizace.

ŽIVLEM ZNIČENÁ ANTIGUA

Hlavní město Antigua se po svém založení v 16. století stalo záhy důležitým centrem španělských kolonií Nového světa. V roce 1773 však silné zemětřesení zničilo velkou část budov a hlavní město se v roce 1776 přesunulo do Guatemala City. Sem odešlo prakticky veškeré obyvatelstvo. V původním stavu tak zůstalo město zakonzervováno. Znovu objevováno začalo být až po roce 1979 po zapsání na seznam UNESCO. V místních ulicích se skutečně budete cítit jako za éry španělské koloniální nadvlády. Dnes zde žije okolo 35 000 obyvatel, závislých převážně na turistickém ruchu. Budovy jsou postupně opravovány při zachování původního vzhledu a pod přísným dohledem památkářů.

Mgr. Martin Ladyr

883

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku