Celiakie při diabetu: Geny mohou být dědičné, dnes už máme však dostupná vyšetření, která riziko odhalí
Guarana může být prospěšným doplňkem také pro diabetiky: Při užívání však buďte obezřetní
Zdroj: Freepik
Guarana je oblíbeným potravinovým doplňkem sportovců a lidí, kteří potřebují udržet pozornost. Diabetikům může prospět například při snižování hladin LDL cholesterolu. Co je dobré o guaraně vědět?
Používání guarany je všeobecně velmi oblíbené, bývá součástí doplňků na hubnutí, pro podporu výkonnosti nebo energetických drinků. Proběhlo také několik studií, které se jí zaobíraly v rámci bádání jejího možného účinku na komplikace diabetu.
Co je guarana a co je o ní dobré vědět?
Guarana neboli Paulinie nápojná (botanicky Paullinia cupana) pochází z Amazonie. Je to popínavá rostlina z čeledi mýdelníkovitých (Sapindaceae), která dává malé, kulaté červené plody. Když ovoce dozraje, červená kůra pukne a objeví se bílá dužnina s černým semenem – díky tomuto typickému vzhledu se jí také přezdívá „lesní oko“. Toto semeno se odděluje od ostatních částí, suší se a následně peče v hliněné peci, aby bylo možné extrahovat vyšší množství účinné látky guaraninu (který se v mnohých zdrojích uvádí jako kofein) a dalších alkaloidů, saponinů, tříslovin nebo flavonů.
Guaranin je alkaloid podobný kofeinu, účinky dvou zmíněných látek se však liší celkovým působením, jeho silou i trváním. Guaranin je silnější a působí déle.
Její léčebné používání se datuje do doby více než 2000 let před naším letopočtem, kdy byla indikována americkými indiány k eliminaci různých zdravotních neduhů. V domorodém medicínském systému indiánů měla guarana místo hlavně jako prostředek proti únavě, pro lepší kontrolu chuti k jídlu v době nedostatku potravy, při srážení horečky. Kromě toho, že se z ní vyráběl povzbuzující nápoj, hrála roli také jako diuretikum, afrodiziakum, analgetikum, při léčbě malárie a úplavice. Do Evropy se ale dostala poměrně pozdě, konkrétně v 18. století, kdy se pila jako součást nápojů – tak je tomu ostatně dodnes.
Znáte honeybush? Funguje jako zdroj prospěšných látek pro diabetiky a neobsahuje tein
Honeybush je jedním ze zdrojů rostlinného železa. Kromě toho, že funguje jako jedna z preventivních látek vzniku anemie, pomůže také ženám v ...
Mocný potravinový doplněk pro dodání energie
V dnešní fytoterapii se guarana používá ve formě doplňků stravy, převážně extraktů. Zlepšuje bdělost a kognitivní výkon, pomáhá bojovat proti únavě a ospalosti. Slouží i jako jedna ze součástí termogenních doplňků stravy, které se konzumují k podpoře hubnutí a zlepšení energetické hladiny při cvičení. V tomto případě je velmi často srovnávána s čajem yerba maté.
Účinky guarany nastupují téměř okamžitě. Je možné je zaznamenat již po pár minutách, nejdéle do půl hodiny od užití.
Ať už samostatně, nebo v kombinaci s jinými rostlinami, je vyhledávaným potravinovým doplňkem sportovců, kteří potřebují „dobít energetické baterky“ po náročném tréninku. Její velkou výhodou je postupné uvolňování, takže vydržíte bdělí po celý den. Díky této schopnosti se doporučuje užívat ráno nebo v brzkém poledni, později by mohla narušit spánkový rytmus.
Složky v ní obsažené působí na tělo v synergické symbióze. Jsou to methylxantiny (hypoxanthin, theofylin, theobromin a xanthin), alkaloidy, třísloviny, aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny, minerální soli (vápník, draslík, fosfor, železo, zinek, hořčík), stopové prvky a vitamíny (A, E, B). Tím pádem je nejen výborným zdrojem energie, ale napomáhá dodat tělu důležité prvky pro jeho bezchybné fungování.
Jak obecně působí?
- Má hormonálně-regulační funkce, proto se používá jako stimulant libida.
- Vykazuje vliv na vyvažování tělesné teploty.
- Působí jako účinné diuretikum, podporuje odvádění toxinů a metabolického odpadu z těla močí.
- Je to antipyretikum (snižuje horečku).
- Povzbuzuje činnost kardiovaskulárního, svalového a nervového systému.
- Má pozitivní vliv na paměť a koncentraci.
- Jako analgetický prostředek snižuje projevy křečových stavů.
- Lze použít také proti příznakům průjmu.
Co může guarana nabídnout diabetikům?
Guarana je kromě jiného dobrým zdrojem vlákniny. Díky tomu může být zajímavá pro diabetiky. Dostatečný příjem totiž napomáhá dostat pod kontrolu hladiny glykémie. Vláknina je v diabetickém jídelníčku důležitá z důvodu pozvolnějšího trávení a uvolňování krevní glukózy. Tím pádem působí jako dobrý prostředek prevence vzniku hyperglykémie (zvýšená hladina krevního cukru). Obsah silných antioxidačních minerálů A a E napomáhá tělu vzdorovat útokům volných radikálů a snižuje riziko poškození tkání v rámci působení oxidativního stresu.
Oxidativní stres je jedním ze jmenovatelů rozvoje diabetických komplikací. Příjem antioxidačních látek je tak pro ty, kteří se léčí s cukrovkou, více než důležitý.
Obsah zinku v guaraně podporuje také dobré imunitní odpovědi a zlepšuje hojení ran, eliminuje výskyt zánětlivých ložisek. Hořčík i výše zmíněné antioxidační vitamíny podpoří celkovou psychickou pohodu diabetika. Množství studií zaobírajících se guaranou v případě diabetu není velké, ale přineslo zajímavé výsledky. Jedna z nich uvádí, že byla úspěšná při zlepšování jaterních a ledvinových funkcí u diabetiků.
Další ze studií pak uvádí, že guarana je schopna zlepšovat množení buněk vystavených vysokému množství krevní glukózy a také vykazuje schopnost jejich celkové ochrany. Další velmi zajímavý výzkum se věnoval její schopnosti zabraňovat oxidaci LDL cholesterolu, a tím pádem pozitivně působit při kardio-metabolických onemocněních.
Kiwi působí pozitivně v prevenci rozvoje přidružených komplikací diabetu. Je také bohatým zdrojem vitamínu C
Kiwi je bohaté na tělu prospěšné látky, bez kterých by váš organismus nemohl dobře fungovat. Prospívá nejen imunitnímu systému, protože působí ...
Možné kontraindikace a další upozornění
Před užíváním guarany byste měli mít na paměti její možné kontraindikace. Vyhodnocení vhodnosti je čistě individuální a pojí se s dalšími zdravotními komplikacemi a léčbou, kterou podstupujete. Před tím, než se ji rozhodnete užívat, byste měli vědět následující:
- Rostlinu je nejlepší užívat asi 30 minut před jídlem, ráno a v poledne. Užívání v noci by mohlo narušit spánek.
- Nedoporučuje se kombinovat s dalšími energetickými bylinami (ženšen, zelená káva, yerba maté a další). Guarana se navíc nedoporučuje lidem trpícím srdečními chorobami, nespavostí, úzkostmi, vysokým tlakem, dvanácterníkovými vředy nebo podrážděním žaludku. Příliš velká dávka vede k emočnímu nepohodlí, zvýšené tepové frekvenci. Neměla by se užívat dlouhodobě.
- Přílišná hladina guaraninu v krvi může způsobit zvýšenou tepovou frekvenci, nervozitu, neklid, pálení žáhy, zvracení, nevolnost, svalové křeče, arytmii, zrychlené dýchání nebo bolesti hlavy, mohou se objevit také epileptické záchvaty.
- Dlouhodobá konzumace může vést k závislosti, po vysazení se objevují typické abstinenční příznaky jako ospalost, závratě, zmatenost nebo psychické podráždění.
- Je naprosto nutné dodržovat odborníkem doporučené dávkování.
Upozornění: Článek je informativního charakteru a nenahrazuje lékařskou péči. Před užíváním jakéhokoli doplňku stravy, který má vliv na krevní oběh a snižuje hladinu krevního cukru, se poraďte s lékařem, abyste se vyhnuli projevům hypoglykémie nebo hypoglykemického šoku. Guarana není vhodná jako potravinový doplněk u poruch krevní srážlivosti, léčíte-li se antikoagulanty.
Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Mayoclinic.org, Britannica.com
1994