Mindfulness: Najděte zapomenutou lásku k životu prostřednictvím meditace otevřeného srdce
Google efekt: Když neposloucháte doktora a spoléháte se na internet
Zdroj: Freepik
Ať už jste nově diagnostikovaný diabetik nebo ostřílený mazák, musíte vstřebávat při každé návštěvě lékaře mnoho informací. Není ovšem vůbec výjimkou, že v určitých situacích může vaše pozornost směřovat úplně jinam a máte tendence spoléhat se na to, že si to zkrátka potom najdete na internetu, nebo respektive na Googlu. Víte však, že se jedná o psychologický efekt, kterým se zabýval výzkum společnosti Kaspersky Lab?
Svět bez moderních technologií si dnes už jen tak někdo nedokáže ani představit. Telefony, chytré počítače, tablety, to vše máme na zlatém podnose. A s ním i neodmyslitelně spjatý internet, na kterém se dnes už dohledá vlastně všechno. Co když jste ale u lékaře, myšlenky vám utíkají k činnosti, které se hodláte věnovat odpoledne, a při odchodu zjistíte, že si zkrátka nic nepamatujete? Nejen při diabetu může být Google efekt pěkná šlamastika.
Báječné léto s cukrovkou: Tipy na výlety a akce, které byste neměli minout
Léto vybízí k radovánkám, zábavě i poznávání nových lidí. Ať už se chystáte k moři, na chatu nebo klidně na hory, možná budete chtít některý ...
Historie internetu není tak dávná
Když začínal internet, mnoho lidí si myslelo, že tuhle podivnou službu bude využívat jen pár “bláznů”. Ačkoliv si dnes již nedokážeme představit svět bez internetu a je jen málo těch, pro které není také pracovním nástrojem, není tu tak dlouho. Například Finsko uzákonilo právo na internet pro všechny až v roce 2010.
Trh přivítal první soukromé poskytovatele internetového připojení v 80. letech minulého století a hned v 90. letech začalo mít drastický vliv na vývoj trhu a obchod. Co byste dnes dělali bez chytrého telefonu? Zjednodušuje život a s jeho pomocí najdete všechno, co právě teď sami nevymyslíte ze svého hlavy.
Google efekt: Když neposloucháte doktora a spoléháte se na internet
Svět bez moderních technologií si dnes už jen tak někdo nedokáže ani představit. Telefony, chytré počítače, tablety, to vše máme na zlatém ...
Zapomínáme až příliš snadno
Google efektu se někdy také říká digitální amnézie. Jedná se o tendenci lidí zapomínat na věci a fakta, které jim jednoduše neutkví v paměti, protože vědí, že si to mohou snadno vyhledat na internetu pomocí chytrých vyhledávačů, jako je Seznam nebo Google. Dříve byl také velmi populární vyhledávač Centrum.cz, dnes už ho ale převálcovali jiní, byť stále funguje.
Lidé mají v této době skutečně tendence pamatovat si o mnoho méně, než tomu bylo dříve. Méně si také dělají při setkáních poznámky, utíká jim pozornost jinam. Složité detaily, které si nezapamatují snadno, u nich v podstatě nemají šanci. Z výzkumu, který prováděla společnost Kaspersky Lab, vzešlo to, že si lidé uchovávají data především v mobilním telefonu a stále méně je uchovávají v paměti. Google efekt poté označuje jako zapomínání informací, které lze snadno opětovně vyhledat.
Výzkum Kaspersky Lab
Výzkumu se zúčastnilo 6 tisíc respondentů, kteří byli starší 16 let a pocházeli z Anglie, Francie, Nizozemska, Belgie, Lucemburska, Německa a Itálie. Studie ukázala, že 59 % dotazovaných si vůbec nevybavilo telefonní čísla na své děti, 51 % dotazovaných neznalo své telefonní číslo do práce a třetina všech zúčastněných si nevzpomněla na telefonní číslo partnera. Co by tedy dělali, kdyby se jim telefon vybil? Zajímavostí ale bylo, že většina si dokázala vzpomenout na číslo pevné linky, kterou používali v dětství.
Celkem 43 % dotazovaných mělo v telefonu vše potřebné, a nemuseli si tak uchovávat věci v paměti.
Pokud navštívíte lékaře kvůli svému diabetu, dejte si pozor, ať ho pečlivě posloucháte a nespoléháte jen na to, že si většinu věcí dohledáte na internetu. A pokud už se k tomu uchýlíte, nezapomínejte na kritické myšlení. Ne vše, co se na internetu objeví, je pravdivé, ověřené nebo nápomocné.
Zdroj: Svetandroida, Lui
1818