Šípkové hálky: Parazit, který podporuje imunitu. Mohou pomoci i při bércových vředech, oparech či očistě ledvin
Gestační diabetes: Jaká je prevence jeho vzniku a co pomůže k psychické pohodě?
Zdroj: Pixabay
Těhotenská cukrovka je pro mnoho žen velkým strašákem. Když se její diagnóza skutečně potvrdí, ženy čelí mnoha pocitům, kterým prvotně nerozumí. Co uváděly ženy v provedené studii a jak účinně s diabetem bojovat? Co vám pomůže a jak můžete těhotenské cukrovce předejít?
Těhotenská cukrovka neznamená, že se u vás musí okamžitě objevit všechny komplikace, které existují. Pečujte o svůj psychický stav a dostatečně se informujte. To, jak se cítíte, je důležité pro vás i pro dítě.
Těhotenství je velmi citlivé období v životě každé ženy. A každá ho prožívá úplně jinak. Jedna se těší, druhá se bojí. Mnoho nastávajících maminek může ovšem prožívat pocity, o kterých nehovoří. Celá řada z nich se například obává, že situaci po narození miminka nezvládnou. Některé ženy zkrátka nemají oporu ve svém partnerovi, a tak jsou na všechno samy.
Kromě radosti z přicházející změny může být žena sužována strachy, se kterými se neumí vyrovnat. Najednou už se nerozhoduje jen sama za sebe. To může děsit. A pokud se k tomu přidá diagnóza gestačního diabetu, představuje to velký tlak na psychiku. Co může pomoci a jaká je prevence vzniku těhotenské cukrovky?
OGTT v těhotenství: Jak probíhá a co můžete očekávat?
Většina žen s těhotenskou cukrovkou má i tak normální těhotenství a porodí naprosto zdravé děti. S diabetem se mohou ženy plánující přírůstek ...
Rizika se dají snížit, pokud je diagnóza včasná
Těhotenská cukrovka znamená vysokou hladinu cukru v krvi, která vzniká během těhotenství a po porodu obvykle vymizí. U ženy může být prokázána v jakékoliv fázi těhotenství, nejčastější je to však ve druhém či třetím trimestru. U nás se testuje pomocí OGTT.
Nebojte se předčasně. Navzdory diagnóze má většina žen s cukrovkou normální těhotenství. Veškerá rizika vyloučit samozřejmě nelze, dají se však snížit, pokud je cukrovka diagnostikována včas. Nezapomeňte, že se u vás takové komplikace ani nemusí objevit. Všechna rizika nevyloučíte, nemusí se však vůbec projevit. Mezi taková patří například větší hmotnost dítěte, zvýšené množství plodové vody, předčasný porod nebo preeklampsie. Může vést také k nízké hladině cukru v krvi dítěte či novorozenecké žloutence. Těhotenská cukrovka také znamená pro ženu zvýšené riziko rozvoje diabetu 2. typu v budoucnu.
Mladá maminka vychovává dvouletého syna s diabetem: “Svou cestu sdílím s ostatními, je to moje terapie. Nikdo pro mě není větší hrdina, než můj syn.”
Frázi, že zdraví je nejdůležitější, oceníte nejvíce právě ve chvíli, když máte dítě. Pro Terezu jsou sociální sítě terapie, jak se s diagnózou ...
Prevence jako první dobrý krok
Pokud patříte k ženám, které se rozhodly do svého života přivítat potomka a přemýšlíte, jak vzniku těhotenské cukrovky předejít, zkuste následující tipy. Čím zdravější návyky si před otěhotněním osvojíte, tím lépe. Pokud už jste těhotenskou cukrovku měla, mohou tyto tipy snížit riziko, že se u vás objeví znovu.
- Zdravá strava je základ. Měla byste si vybírat potraviny s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem cukru. Zaměřte se hlavně na ovoce a zeleninu. Vhodné jsou také celozrnné výrobky. Jezte pestře a sledujte velikost vašich porcí.
- Nezanedbávejte pohyb. Cvičení před i během těhotenství může pozitivně ovlivnit nejen vaši fyzičku, ale i možný vznik těhotenské cukrovky. Dejte svému tělu alespoň půl hodiny denně a najděte si aktivitu, která vás bude bavit. Vše se počítá. Chůze, běh, plavání či jízda na kole? Jedině dobře! Můžete začít malými krůčky – například místo výtahu vyjděte ke svému bytu těch pár pater po schodech pěšky.
- Začněte těhotenství se zdravou váhou. Pokud už teď víte, že plánujete otěhotnět, zhubnout předem vám může pomoci ke zdravějšímu těhotenství. Zní vám to zvláštně? Nenechte se mýlit. Trvalé změny stravovacích návyků udělají mnohem více než si teď myslíte. Tělo, které je zvyklé na fyzickou zátěž, se následně lépe vyrovnává se změnami, které přicházejí.
- Nejezte za dva. Zní to jako klišé. Ženy mají však v těhotenství často pocit, že musí jíst dvojité porce. aby miminku dostatečně dopřály. Berte to však s rozumem. Přibrat v těhotenství je normální a zdravé. Problém je jinde, a to ve chvíli, kdy žena přibírá rychle a nekontrolovatelně. Rychlý přírůstek na váze může totiž znamenat zvýšené riziko těhotenské cukrovky. Nebojte se poradit se svým lékařem, zda přibíráte adekvátně ke svému tělu.
Diabetes v mladém věku: Jak fungovat s cukrovkou ve škole a na co si dát pozor na večírku?
Pokud pijete na večírku alkohol, nelžete o tom. Nevědomost může způsobit více komplikací, než si teď dokážete vůbec představit. Cukrovka se ...
Psychický stav ženy není radno podceňovat
Ve studii, která se věnovala psychosociálním důsledkům gestačního diabetu, bylo prokázáno, že diagnóza má hluboký vliv na ženin psychický stav. Často uváděly pocity úzkosti, deprese nebo strachu, se kterými se neuměly ženy vyrovnat. Vyslechla jste si diagnózu gestačního diabetu a máte pocit, že je vše ztraceno? Obviňujete sama sebe, že jste selhala? Není to pravda a nic není ztraceno.
Prvotně se vždy dostatečně informujte. Z diabetologie byste měla odcházet s dostatkem informací a vyloučením domněnek, které se teď možná tvoří ve vaší hlavě. Ženy si často hledají informace na internetu, kde existuje mnoho diskuzí se subjektivními zkušenostmi rodiček. To vás však může vystrašit ještě víc než samotný výsledek OGTT, navíc nejde o podložené informace. Konzultujte svůj stav s erudovanými lékaři, dodržujte to, co dodržovat máte a mluvte o tom, co cítíte. Protože jen otázka, kterou vyřknete nahlas, může dostat odpověď. A ta může být naprosto zásadní pro to, jak budete celou svou těhotenskou cukrovku nadále vnímat.
Nezapomínejte také na oporu, kterou byste měla mít v tak citlivém období ve svém partnerovi. Požádejte ho, aby se s vámi stravoval dietně nebo zkrátka jen o to, aby vás vyslechl. Nenechte nikoho, aby váš stav zlehčoval. Přiznejte si, co cítíte a pracujte s tím. Není nic, co byste nezvládla. Pokud potřebujete pomoc druhých, požádejte o ni.
Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková
Zdroj: nhs.uk, onlinelibrary.com, researchgate.net, mayoclinic.org
2811